Foto Galeri WebTV

28 Aralık 2018 Cuma  18:07
Yeni Yıla Sağlıklı Girmek İçin Öneriler
Dyt. Berna Ertuğ, birbirinden renkli yılbaşı sofraları ile yeni yılı karşılamaya hazırlanırken, dengeli ve ölçülü beslenmenin unutulmaması gerektiğini söyledi.
 

QR Kodu
 

MEMORİAL Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden diyetisyen Berna Ertuğ, yılbaşı gecesi beslenme düzeninde yapılan kaçamakların ertesi gün pişmanlığa dönüşmemesi için 1 Ocak günü tüketilen gıdalara daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Berna Ertuğ, birbirinden renkli yılbaşı sofraları ile yeni yılı karşılamaya hazırlanırken, dengeli ve ölçülü beslenmenin unutulmaması gerektiğini söyledi. Akşam çok yemek tüketileceği düşüncesiyle tüm gün aç kalmanın sağlığı olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Berna Ertuğ, "Yılbaşı gecesi beslenme düzeninde yapılan kaçamakların ertesi gün pişmanlığa dönüşmemesi için 1 Ocak günü tüketilen gıdalara daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Birkaç pratik önlemle yılbaşı akşamını ve ertesi günü sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün" dedi.

 

YILBAŞI GECESİNE KADAR KENDİNİZİ AÇ BIRAKMAYIN

Uzun süreli açlıkların, normalin üzerinde yemek tüketilmesine ve vücudun yağ depolamasına sebep olduğunu anlatan berna Ertuğ, "Bu nedenle gerek akşama hazırlanmak gerekse metabolizmanın yavaşlamasını engellemek için güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Öğle yemeğinde çorba veya sebze yemekleri ile yoğurt gibi hafif ve düşük kalorili yemekler tüketilebilir. Gün içerisinde hafif ana ve ara öğünler tercih edilmelidir. Ara öğün olarak yağsız yoğurt, kefir, sütlü kahve veya taze bir mevsim meyvesi tercih edilebilir. Yeterli sıvı alımına özen gösterilmeli, mutlaka 8-10 bardak su içilmelidir" diye konuştu.

 

SOFRAYA AÇ OTURMAYIN

Yılbaşı gecesi pek çok insanın birbirinden renkli ziyafet sofralarının cazibesine kapılarak sağlıksız yemekler yiyebildiğine işaret eden Berna Ertuğ, "Bundan kaçınmak için sofraya çok aç oturulmamalıdır. Aşırı açlık halinde çok çeşitli mezeler ve yemekler karşısında normalde yenilmesi gereken miktarlar kolayca aşılabilir. Sağlıklı bir çorba ve mevsim yeşilliklerinden oluşan bir salata ile ana yemeğe hazırlanılabilir. Bu doygunluk hissi akşamın ilerleyen saatlerinde aşırıya kaçılmasını engeller" dedi.

 

KÜÇÜK BİR KASE KURUYEMİŞ İLE KENDİNİZİ SINIRLANDIRIN

Berna Ertuğ, yeni yıl kanepeler, cips ve patlamış mısır gibi atıştırmalıkların bulunduğu bir sofrada karşılanacaksa öncesinde hafif bir ana öğün yapılması gerektiğine işaret etti. Bu tip atıştırmalıkların küçük ama doyurucu olmayan ve kalorisi yüksek besinler olduğuna değinen Ertuğ, "Bunun için ufak bir kase belirlenmeli ve içine beyaz leblebi, ceviz, fındık, fıstık, badem, kuru kayısı, kuru erik gibi çeşitlerden azar azar doldurulmalıdır. Belirlenen kase bittiğinde devam edilmemelidir. Daha fazla atıştırma ihtiyacı hissediliyorsa salatalık, havuç gibi taze sebzeler tüketilebilir. Alkol limiti de geceye başlarken belirlenmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır" diye konuştu.

 

 

ERTESİ GÜN ERKEN KALKMAYA ÇALIŞIN

Yeni yılın ilk günü çok geç kalkılmaması uyarısında da bulunan Berna Ertuğ, "Tüm günü yatakta hareketsiz geçirmek bu dönemde yapılan önemli yanlışlardan biridir. Hafif tempoda ve açık havada yapılacak 90 dakikalık bir yürüyüş, gece alınan kalorilerin yağa dönüşmesini engeller. Ayrıca yeni yılın ilk günü 3 litre su içilmeye özen gösterilmelidir. Suyun yanında bitki çaylarından da destek alınabilir. Sabah kalkar kalkmaz 2 bardak su tüketmek gerekir. Daha sonra da her saat başı içilecek 1 bardak su, günlük ihtiyacın karşılanmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

Diyetisyen Berna Ertuğ, yeni yıla girerken sağlık besleme için de şu önerilerde bulundu:"Taze sebze ve meyveler her zaman sofralarda olmalıdır. Süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir. İyi kalite protein için et ve et ürünleri tercih edilmelidir. Vücudun sıvı dengesi için günlük su tüketimi sağlanmalıdır. Haftada 3-4 kez fiziksel aktivite yapılarak kilo kontrolü sağlanmalıdır. Kızartma ve hamur işi türevi gıdalardan uzak durulmalıdır. Çay ve kahve tüketiminde şeker kullanımı bırakılmalıdır. Uyandıktan sonra ilk 1-1.5 saat içinde mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Haftada 1-2 gün mutlaka kuru baklagiller tüketilmelidir. Kuru meyve ve kuruyemişler beslenme planında dengeli olarak yer almalıdır." DHA

 

 

 
 

 

 

 

Kök Hücre Nakli Yüzde Yüze Yakın Tuttu
Antalya'da annesinden nakledilen yarı uyumlu ilik tutmadığı için babasının iliği...
24.06.2019 (0)
Sık İdrara Gitme Kist Belirtisi Olabilir
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Yakup Yalçın, yumurtalık ki...
21.06.2019 (0)
Ayak Parmağının Kesilmesini Beklerken...
Mustafa Yaldız'ın(62), ağrılarının artması üzerine gittiği üçüncü hastanede, sol...
19.06.2019 (0)
Yaz Sıcakları Yüksek Tansiyon Nedeni
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof....
18.06.2019 (0)
Yemek Borusundan Çıkan Küpe Şaşırttı
Antalya'da nefes almakta güçlük çekince ailesi tarafından vakit kaybetmeden hast...
18.06.2019 (0)