Foto Galeri WebTV

13 Mart 2019 Çarşamba  19:23
Alerjik Astım Hastaları Eve Gelince Duş Almalı
Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi.
 

QR Kodu
 

OFM Antalya Hastanesi'nden verilen bilgiye göre, Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi. Alerjik astımın daha çok polenlerden kaynaklandığını belirten Ekinci, "Özellikle ağaçların çiçek açmasıyla ortalığa yayılan polenler, mevcut astımı artırarak ataklara neden oluyor" şeklinde konuştu. Alerjik astım belirtilerinin öksürük, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma, bazı hastaların söylediği gibi kedi miyavlaması şeklinde solunum ve nefes alırken yaşanan göğüs ağrısı olduğunu vurgulayan  Ekinci, bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

 

POLENLERİ ÖNLEMEK İÇİN DUŞ YAPIN

 

Alerjik astım hastalarının polenlerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Dr. Ali Ekinci, şunları söyledi:"Polenlerin aktif olarak uçuştuğu dönemlerde, özellikle sabahın geç saatlerinde ve akşam üzeri çok dışarı çıkmamaları gerekiyor. Polenle temas dışarıda olduğu için eve gelindiğinde en azından ev ortamını polenlerden arındırmak adına bahar döneminde mutlaka saçlarını yıkamalarını ya da duş almalarını, dışarıda giyilen giysilerin hemen değiştirilmesini öneriyoruz. Böylece hasta dışarıdan taşınan polenlerden ev ortamında kurtulmuş oluyor'' Ali Ekinci, hastanın bireysel önlemler arasında beslenmeye de dikkat çekerek, şubat sonu, nisan ortalarına kadar polenlerin yoğun olduğu bu dönemde vücut direncinin artması açısından sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemli olduğunu söyledi. Dr. Ekinci, alerjik astım hastalarının ilaçlarını düzenli kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 
 

 

 

 

Yakınlarına El Sallayarak Nakil Operasyonuna Girdi
HATAY'da yaşayan ve 17 yaşından bu yana konjenital böbrek yetmezliği tedavisi gö...
27.05.2019 (0)
Büyük Sevinç Yaşadı
Diyalize Girmeden Nakil Olacağını Öğrenince Büyük Sevinç Yaşadı...
24.05.2019 (0)
Dr. İlkgül: ''Serik İçin Güzel Şeyler Hedefliyoruz
Serik Aspendos Anadolu Hastanesi Yeni Başhekimi Doçent Dr. Özer İlkgül Serik içi...
23.05.2019 (0)
'Ağabeyime Bir Değil, İki Böbreğim Feda Olsun'
KAYSERİ'de yaşayan Erhan Deniz'e (43), 2 ay önce gut hastalığına bağlı olarak bö...
23.05.2019 (0)
Romanyalı Doktor Adaylarının Tercihi AÜ
AÜ Tıp Fakültesi'ne Erasmus kapsamında Romanya'dan gelen tıp fakültesi öğrencile...
23.05.2019 (0)