Foto Galeri WebTV

18 Ekim 2019 Cuma  18:15
Duymayan Kalmasın
Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde ilkokul öğretmeni Canan Kan, öğrencilerine gönüllü olarak işitme engelli çocuklarla iletişim kurabilmeleri için işaret dilini öğretiyor.
 

QR Kodu
 

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde ilkokul öğretmeni Canan Kan, öğrencilerine gönüllü olarak işitme engelli çocuklarla iletişim kurabilmeleri için işaret dilini öğretiyor. Öğretmen Kan, amacının duyan çocuklar ile duymayanların kaynaşmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Yunus Emre İlkokulu sınıf öğretmeni Canan Kan, kendi sınıfındaki müzik ve serbest etkinlik derslerinde öğrencilerine işaret dilini öğretti. Öğrenciler işaret dilini tamamen öğrenirken, Edirne'deki işitme engelli öğrencilerin okullarını ziyaret ederek onlarla iletişim kurmaya başladı. İşaret dilini öğrenmenin çocukların parmak ve kelime öğrenme becerilerini de arttırdığını ve işaret dilinin artık ilkokul seviyesinden itibaren zorunlu ders olarak verilmesi gerektiğini belirten öğretmen Canan Kan, öğrencilerinin ailelerinin de bu konuda büyük desteğini aldığını söyledi.

İşaret dilini Halk Eğitim Merkezleri'ndeki kurslardan öğrendiğini belirten Canan Can, işitme engelli olan çocukluk arkadaşıyla iletişim kuramadığı için çok üzüldüğünü ve öğrendikten sonra öğrencilerine de aktarmak için gönüllü olduğunu ifade etti. Amacının duyan çocuklar ile duymayanlar arasında bir kaynaşma sağlamak olduğunu anlatan öğretmen Kan; ''Bir öğretmen olarak benim amacım duyan çocuklarla duymayan çocukları bir araya getirmek ve onların sessiz dünyalarına arkadaş olmak, ses olmak. Bu yüzden yaz tatilinde aldığım işaret dili eğitimini çocuklarımla birleştirerek, onlara öğrettim. İşitme engelli çocukları ziyaretlere gittik, onlarla işaret dilini konuşarak iletişime geçtik. Onlar bizim okulumuza geldiler. Hep birlikte oyunlar oynadık, yemekler yedik. Çünkü işitme engelli çocukların dünyasında sadece sağırlar ve dilsizler var. Biz böyle olmasını istemiyoruz. Biz aramızdaki engelleri kaldırıp işitme engelli çocuklarla beraber hayatı paylaşmak istiyoruz. Hep beraber bu dünyada el ele engelleri kaldırarak biz de varız demek istiyoruz'' dedi.

Sosyal paylaşım sitelerinde 'duymayan kalmasın' başlığı ile gruplar açtığını ve çok güzel tepkiler aldığını belirten Kan, çocukların gelişimleri içinde işaret dilinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Haber Merkezi

 
 

 

 

 

Demir'den Eğitime Büyük Destek
Serikli iş adamı Ali Demir 1980 yılında kendisinin de okuduğu Çandır'daki ilkoku...
13.11.2019 (0)
Öğrencilerden Anlamlı Kampanya
9 Mart İlkokulu 2-C sınıfı öğrencileri sınıf öğretmenlerinin öncülüğünde 'Bir ki...
12.11.2019 (0)
Gedik'te Güzel Etkinlik
Gedik Ortaokulu öğrencileri 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeniyle hafta boyun...
12.11.2019 (0)
60'lık Stajyerler İş Başında
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) bünyesinde kurulan ve 60 yaş üstü bireylerin devam ett...
12.11.2019 (0)
Sınavda Dereceyle Üniversiteye Yerleşti
Akseki ilçesinde kırtasiyecilik yapan babasının dükkanında üniversite sınavına h...
07.11.2019 (0)