Foto Galeri WebTV

10 Eylül 2019 Salı  16:58
Tarihle Sanatın Buluştuğu 'Phaselis Festivali'
Kemer ilçesinde, bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Phaselis Festivali', 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti'ndeki Borusan Quartet ve Gökhan Aybuluş konseriyle başladı.
 

QR Kodu
 

Kemer ilçesinde, bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Phaselis Festivali', 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti'ndeki Borusan Quartet ve Gökhan Aybuluş konseriyle başladı.

Kemer Belediyesi'nin desteğiyle Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı'nca (KETAV) düzenlenen Phaselis Festivali, 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti'nde başladı. Bu yıl 10'uncusu düzenlenen festivalin açılışına; Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, KETAV ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Rasim Oymaağaç, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, yerli ve yabancı turistler ile davetliler katıldı.

Festival, Phaselis Antik Kenti'nde hazırlanan kokteylle başladı. Phaselis'in ünlü su kemerleri önünde yan flüt ve gitarla konuklar karşılanırken, kadın misafirlere karanfil verildi. Kokteylin ardından Borusan Quartet ve Gökhan Aybuluş Grubu sahneye çıktı. Grup sergilediği performansla konseri izleyenlerin beğenisini kazandı. Kemanda Esen Kıvrak ve Özgür Baskın, viyolada Efdal Altun, viyolonselde Çağ Erçağ ve piyanoda Gökhan Aybuluş'dan oluşan grup, davetlileri Arjantin'den Türkiye'ye müzikal yolculuğa çıkardı. Yaklaşık 1,5 saat sahnede kalan grup, davetlilere keyifli akşam yaşattı.

 

'BÖLGENİN TANITIMINA KATKI SAĞLAMAK EN BÜYÜK TEMENNİMİZ'

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, "Phaselis Antik Kenti doğayla tarihin bütünleştiği eşsiz bir bölge. Burada yapılan festival çok anlamlı. Ülke tanıtımına sanat yoluyla katkı sağlanıyor. Festivali gelecek sene uluslararası boyuta taşıyarak bölgenin tanıtımına daha fazla katkı sağlamak en büyük temennimiz. Kaymakamlık olarak da her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

 

'SANAT OLMAZSA HİÇBİR ŞEY OLMAZ'

KETAV Başkanı ve Belediye Başkanı Necati Topaloğlu da 3 bin yıllık geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti'nde tarihle sanatı ve müziği buluşturduklarını belirterek, kendilerinden önceki festivallerde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini söyledi. Festivalin, bu yıl 10'uncusunu düzenlediklerini hatırlatan Topaloğlu, "Festivalimizi gelecek yıl uluslararası boyuta taşıyacağız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir' sözü çok anlamlı. Sanat olmazsa hiçbir şey olmaz. Burada yerli ve yabancı birçok misafirimiz var. Misafirlerimiz ülkelerine döndükleri zaman buranın atmosferini anlattıklarında bu bizim için en güzel tanıtım olur. Festivalimizi gelecek sene daha profesyonel ve uluslararası hale getirerek bölge tanıtımına daha fazla katkı sağlayacağız" diye konuştu.DHA

 

 
 

 

 

 

Cuma günü Son Gün
Tek yıllık yem bitkisi ekimi yapmak isteyen pamuk üreticileri için son başvuru t...
23.09.2020 (0)
'Kent Araştırmaları Merkezi Projesi' Ödül Aldı
Büyükşehir Belediyesi,Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği 2019 yılı Tarihi ve...
23.09.2020 (0)
ATSO'dan Rektör Özkan'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Başkan Davut Çetin ve Rektör Özlenen Özkan, ziyarette Akdeniz Üniversitesi ve AT...
23.09.2020 (0)
Çetin: Finlandiya İle Ticaretimizi Artırmalıyız
FİNLANDİYA'nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (...
23.09.2020 (0)
Kadınların Kavgasını Erkekler Ayırdı
ANTALYA'da,2 kadın ve akrabalarının sokak ortasındaki saç saça baş başa kavgasın...
23.09.2020 (0)
Büyükşehir, Boğaçayı'nı Yakından İzliyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Boğaçayı'nın hem temizliğini gerçekleştiriyor hem...
23.09.2020 (0)
Büyükşehir'den Uzaktan Eğitime Destek Kampanyası
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, uzaktan eğitime destek amacıyla ihtiyaç sahibi öğ...
23.09.2020 (0)
'Oruç Reis', Yeniden Antalya Limanı'nda
DOĞU Akdeniz'deki sismik arama faaliyetlerinin ardından bakım ve ikmal için demi...
23.09.2020 (0)
Buğdayda Verim Ve Kalite Paneli
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde ...
23.09.2020 (0)
Böcek'in Yoğun Bakımdaki Tedavisi Devam Ediyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumunda son 24 saat içeri...
23.09.2020 (0)