Foto Galeri WebTV

13 Şubat 2020 Perşembe  18:13
Yenilebilir Çiçekler 14 Şubat'ın Favori Hediyesi
Bir taraftan yemeklere, salatalara, tatlılara lezzet katarken, bir taraftan da göze hitap eden yenilebilir çiçekler, 14 Şubat Sevgililer Günü için en çok tercih edilen hediyeler arasına girdi.
 

QR Kodu
 

Serik’te yetiştirilen, bir taraftan yemeklere, salatalara, tatlılara lezzet katarken, bir taraftan da göze hitap eden yenilebilir çiçekler, 14 Şubat Sevgililer Günü için en çok tercih edilen hediyeler arasına girdi.

Serik ilçesinde yaklaşık 6 dönümlük serada üretilen latin, beyaz-mor viola, erik, menekşe, elektrik, deniz yıldızı ve fasulye gibi farklı türleri bulunan 14 çeşit yenilebilir çiçek, 5 yıldızlı otellerin ve lüks restoranların şefleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Farklı aromalara sahip çiçekler, hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Yenilebilir çiçek üreticisi Erüst Tarım'ın pazarlama direktörü Burak Akbulut, üretime talep doğrultusunda başladıklarını, bugün ülkenin her yerine ve yurt dışına satış yaptıklarını söyledi.

Sevgililer Günü için de yenilebilir çiçeklerin favori hediyeler arasında yer aldığını belirten Akbulut, "Sevgililer Günü dolayısıyla yüklü miktarda sipariş aldık, talebe yetişmekte zorlandık. İnsanlar sevgililerine farklı tarzlarda hediye vermek istiyorlar, bu da karşı tarafın çok hoşuna gidiyor." dedi.

14 Şubat'ın Çiçeği "Erik"

Kırmızı renkte ve kalp şeklinde oluşundan dolayı bu dönemde en fazla erik çiçeğinin ilgi gördüğünü anlatan Akbulut, çiçeğin ağızda mayhoş bir tat oluşturduğunu dile getirdi. Akbulut, insanların 12 ay boyunca erik aromasını tatmak için erik çiçeği yiyebileceklerini ifade etti.

Görsel olarak tek taş pırlantayı andıran kristal çiçeğinin de üzerinde su birikintisi gibi bir görüntüsü olduğunu belirten Akbulut, bu çiçeğin ışıkta parladığını, tatlılarda şık bir görüntü sergilediğini söyledi.

Yemeklere, salatalara ve tatlılara lezzet katan çiçeklerin ağızlarda farklı tatlar bıraktığını ifade eden Akbulut, deniz yaprağının, genellikle yemeklerin üzerine, salatalara konulduğunu, doğal tuz aroması sağladığını bildirdi.

Akbulut, beyaz-mor viola ile menekşe çiçeklerinin pasta ve tatlı süslemelerinde görsel olarak kullanıldığını, ıtır otunun da tatlıya eklendiğinde ağızda gül tadı oluşturduğunu belirterek şöyle devam etti:"Roka ile tere tadı veren latin çiçeği ise balıkların yanında ve salataların içinde kullanılmakta. İnsanlar farklı şeyleri yemeyi seviyor, balığın yanında latin çiçeğini yediğiniz zaman aklınızda balık değil, çiçek kalıyor. İnsanlara güzel duygular tattırmış oluyoruz. Çiğ bir bakliyat tadındaki fasulye çiçeği ise et yemeklerinin üzerine konulmakta. Dikkat çeken başka bir çiçeğimiz de elektrik. Bu çiçek de yenildiği zaman dilinizde patlayan şeker şeklinde küçük iğnelenme yapmakta. Genellikle tatlının içine rende yapılarak konulmakta."

Rusya Ve Arap Ülkelerine İhracat

Yenilebilir çiçeklerin büyük bölümünün iç piyasada satıldığını dile getiren Akbulut, "Her sene satışlarımız artıyor. İç piyasada tüm süpermarketlere veriyoruz. Rusya ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Geçen yıl 20 bin paket yurt dışına, 100 bin paket iç piyasaya satış yaptık, bu yılki hedefimiz toplam 150 bin pakete ulaşmak." dedi.

Akbulut, farklı tatlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını, talep doğrultusunda çeşitliliği artıracaklarını da sözlerine ekledi. AA

BURAK AKBULUT

 
 

 

 

 

Otel Deposunda 9 Bin 51 Şişe Sahte İçki
Serik ilçesinde polisin düzenlediği baskında bir otelin deposunda yapılan aramad...
21.09.2020 (0)
Sokakta Satranç Var Düzenlendi
Sokakta Satranç Var etkinlikleri 12-20 Eylül tarihleri arasında hijyen maske ve ...
21.09.2020 (0)
İlk Teneffüste Öğrencilerin Meyvesi Büyükşehir'den
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in okulun ilk günü için çocuk...
21.09.2020 (0)
Kırbıyık Holding Aytemiz Alanyaspor'a Sponsor Oldu
AYTEMİZ Alanyaspor Kulübü, Kırbıyık Holding ile 1 yıllık sponsorluk anlaşması im...
21.09.2020 (0)
Üniversiteyle İş Birliğine Hazırız
“Özellikle sağlık turizmi alanında ve sağlık kongrelerinde ATAV çatısı altında k...
21.09.2020 (0)
Kum Zambakları Çiçek Açtı
Demre ilçesinde koruma altında olan kum zambakları çiçek açtı. Görüntüleriyle il...
21.09.2020 (0)
CHP'li Zeybek'ten Orman Yangınları Önergesi
CHP Milletvekili Rafet Zeybek, geçen sene Antalya'da orman yangınlarının sebeple...
21.09.2020 (0)
ATASEM'e Online Kayıtları 23 Eylül'de
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Atatürk Sanat Eğitim Merkezi (ATASEM) kur...
21.09.2020 (0)
Antalya Açıklarındaki Denizaltı İlgiyle İzlendi
ANTALYA Limanı'nda sismik arama gemisi Oruç Reis'in bakım ve ikmali devam ederke...
21.09.2020 (0)
Toprağa Gömülü Cansız Bedeni Bulundu
ANTALYA'da 13 gündür kayıp olarak aranan 2 çocuk annesi Duygu Çelikten'in (30), ...
21.09.2020 (0)