Foto Galeri WebTV

6 Temmuz 2020 Pazartesi  18:23
Meclise ‘Absürt’ Tartışması Damga Vurdu
Serik Belediyesi Temmuz ayı olağan belediye meclis toplantısının 2. oturumu Belediye Başkanı Enver Aputkan başkanlığında yapıldı.
 

QR Kodu
 

Serik Belediyesi Temmuz ayı olağan belediye meclis toplantısının 2. oturumu Belediye Başkanı Enver Aputkan başkanlığında yapıldı.

Temmuz ayı olağan belediye meclis toplantısının Perşembe günü yapılan ilk oturumunda ilgili komisyonlara havale edilen 18 maddeden 3’ü görüşülerek, karara bağlandı. Kalan diğer maddelerin ise meclisin bir sonraki oturumunda görüşülmesine karar verildi.

Akın; “Absürt sözü hoş olmadı”

Serik Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan belediye meclis toplantısının sonunda söz alan DSP’li Meclis Üyesi Mustafa Akın, İyi Parti CHP’li Meclis Üyesi M. Ali Karacan’ın Perşembe günü yapılan meclisin ilk oturumunda yaptığı konuşmada; günübirlik alanlar ile ilgili olarak STK’lar tarafından oluşturulan platformun Kadriye sahilinde yaptığı basın açıklamasında açılan pankartta yazan ‘Sayın Cumhurbaşkanı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan Davacıyız’ yazısının absürt bulduğunu söylediğini belirterek bu sözün hoş olmadığını ifade etti.

Platform üyelerinin sahiller konusunda çok gayret gösterdiklerini ve ‘Absürt’ sözü ile bu insanlara karşı saygısızlık yapıldığını belirten DSP’li Meclis Üyesi Mustafa Akın, Karacan’ın bu konuda komiteden özür dilemesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Karacan; “Beni birileriyle karşı karşıya mı getirmeye çalışıyorsunuz”

M. Ali Karacan ise Başkandan söz isteyerek kendisine yöneltilen sözlere cevap verdi ve şunları söyledi; “Mustafa Bey konuşmasında sık sık kamu yararında bahsetti. Keşke Kadriye Belediyesi’nde görevliyken daha iyi anlayabilseydiniz. Ben bu sözü komiteyle ilgili olarak değil pankartı absürt bulduğumu söyledim. Beni tanıyan herkes bilir ben kimseye saygısızlık yapmam, ahlaksızlık yapmam ben bu sözü pankart ile ilgili söyledim ve komitenin de iyi niyetli çakılmalarını takti ettiğimi söyledim. Neden absürt bulduğumu da açıkladım. Ben kimseden icazet alarak konuşmam beynimi de kimseye kiraya vermem. Eğer özür dilenecek bir şey varsa da özür dilerim. Ben dün ne dedim? Kimi kime şikayet ediyorsun? Dedim. ‘O atanmış kişiyi Turizm Bakanını Tayyip Erdoğan’a şikayet ediyorsun. Ama onu atayan Erdoğan’ ben bunu absürt buldum dedim. Yoksa benim komiteyi absürt bulmak gibi bir görevim de yok hakkım da yok haddim de yok. Bu demek siz beni birileriyle karşı karşıya mı getirmeye çalışıyorsunuz” dedi

“Ne şiş yansın ne kebap yansın diye siyaset…”

Sözlerinin komite ile ilgili değil açılan pankart ile ilgili olduğunu ifade eden Karacan’a Mustafa Akın da, “Nasıl bir şey yok. O pankartı komite açtı zaten.” Dedi. Karacan ise cevap olarak, “Ne şiş yansın ne kebap yansın diye siyaset yaparsan böyle çıkmaza girersin” dedi. Daha sonra Belediye Başkanı Aputkan ve Meclis üyelerini araya girmesi ile tartışma sona erdi.

Aputkan; “Bizim talebimizin yüzde yüzde haklı olduğuna inanıyorum.”

Konu ile ilgili konuşan Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan; “Bu konu ile ilgili hukuki mücadele hem sivil toplum örgütlerimiz tarafından hem Serik Belediyemiz tarafından yapılıyor. Olay zaten mahkemelere intikal etmiş burada hukuki sonuçları bekleyeceğiz hep birlikte. Ben başından beri ne söylediysem bütün meclis toplantılarında ne söylediysem şu anda da Belediye Başkanı olarak tekrar söylüyorum. Buraların tamamını almak. Bu iki alanın da ilçemizin ve insanların hakkı olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla Kadriye'deki 124 dönüm yerin tamamının verilmesi bizi çok memnun eder. Yine Belek’teki yer için de aynı. Bizler yatırıma karşı değiliz hiçbir zaman da karşı olmadık. Ama vatandaşımızın denizlerden faydalanacağı o iki alanın bize verilmesi bütün talebimiz bu. Dün de bunu söyledik, bugün de bunu söylüyoruz, hepimiz ve vatandaşımız bunu söylüyor. İnşallah şuna inanıyorum eninde sonunda bizim talebimizin yüzde yüzde haklı olduğuna ve bunun da göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum.” dedi

Çıtak; “Mustafa Bey niye bu kadar alındı anlamıyorum”

Söz isteyen İyi Parti CHP'li Meclis Üyesi Avukat Faik Çıtak ise şunları söyledi; “Amacının ne olduğunu Mehmet Ali Bey zaten izah etti dün de ilk meclis oturumunda açıkça anlatmıştı. Bizim CHP olarak komitedeki insanlara karşı bir tavrımız yok. Biz sadece orada pankarttaki ibarenin yanlış olduğu yolunda bir eleştiri getirdik. Bu eleştiri doğru bir eleştiridir. Niçin doğru bir eleştiridir? Şunun için doğru bir eleştiridir. Pankartta şu yazıyor, ‘Sayın Cumhurbaşkanım Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan davacıyız’. Bu ülkede davacı olduğunuz zaman nereye başvuracağınız bellidir. Eğer Turizm Bakanı’ndan bir şikayetiniz var ise bunu gider adli mercilere şikayet edersiniz. Yani gidip te Cumhurbaşkanı’na şikayet etmezseniz. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın buna yapacağı bir şey yok. Eğer bir kişi yanlış yapmışsa görevini kötüye kullanmış ise buna adli merciler karar verir. Bu nedenle o pankarttaki yazımın yanlış olduğunu düşünüyoruz. Buna bu kadar alınmanın bir anlamı yok. Yargıtay kararları der ki; ‘Siyaset ile uğraşan insan hazımkar olacaktır, eleştiriye açık olacaktır. Yani bu tamamen basit bir eleştiri Mustafa Bey niye bu kadar alındı anlamıyorum.

Mustafa Akın ise cevaben, ‘O pankart bütün komite üyelerinin ortak kararı idi’ dedi

Daha sonra Meclis Başkanı Enver Aputkan tarafından meclis sona erdirildi.”

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Antalya Barosu Başkanı'nın Durumu İyi
KALP krizi geçirdiği belirlenerek yapılan by-pass ameliyatı ile 5 damarı değişti...
8.08.2020 (0)
Sörf Tahtası Üretmeye Başladı
ANTALYA'da babasıyla evinin bahçesinde hobi amaçlı ürettiği sörf tahtaları beğen...
8.08.2020 (0)
2026 Yaşındaki Koca Katran, Yıllara Meydan Okuyor
Elmalı ilçesindeki sedir ormanında koruma altına alınan 2026 yaşındaki 'Koca Kat...
8.08.2020 (0)
Direğe Çarpan Otomobilin Sürücüsü Ağır Yaralandı
Serik ilçesinde yoldan çıkan otomobilin refüjdeki aydınlatma direğine çarparak h...
8.08.2020 (0)
Kalp Krizi Geçirdi, Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde direksiyon başında kalp krizi geçiren televizyon tamircisi Hakta...
7.08.2020 (0)
Çalık; “Başarılarımız Taçlandı”
“Yükseliş Ortaokulumuzun başarıları üstüne; Yükseliş Anadolu Lisemizin üniversi...
7.08.2020 (0)
Serik'in İlk Ebesi, Arap Ebe Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde 'Arap ebe' adıyla bilinen Cumhuriyet tarihinde ilçeye görevlendi...
7.08.2020 (0)
Jandarmadan Koronavirüs Denetimi
Serik ilçesinde jandarma ekipleri, toplu taşıma araçları ile iş yerlerinde koron...
7.08.2020 (0)
Akyarlar Rotası İlgi Görüyor
AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül ve öğrencilerinin, Antalya- Kemer Kar...
7.08.2020 (0)
Yakın zamanda büyük bir deprem olmasını bekliyoruz
Afrika Levhası, Her Yıl 5-6 Santimetre Anadolu'nun Altına Dalıyor...
7.08.2020 (0)