Foto Galeri WebTV

29 Eylül 2022 Perşembe  17:46
Mehmet Akif ‘Eko-Okul’ Yolunda
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Eko-Okul programına başvuru yaptı.
 

QR Kodu
 

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Eko-Okul programına başvuru yaptı.

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Fatih Çakır, okul olarak öğretmen ve öğrencileri çevre konularına dikkat çekmek için Eko-Okul programına başvuru yaptıklarını bildirdi. Koordinatörlüğünü İngilizce öğretmeni Hasan Güneri ve Türkçe öğretmeni Hazel Pehlivan Şahin'in yaptığı program, tüm öğrenci ve öğretmenlerin desteğiyle yoğun bir maratona start verdi. Böylelikle, ‘Çevre Bilinci-Çöp, Atık- Geri Dönüşüm’ konularında uzun soluklu bir çalışmanın içine girildi.

Eko-Okul Programı Nedir?

Proje Koordinatörlerinden Hasan Güneri Eko-Okullar Programı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adımda etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla eko-okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar.

Program, çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar ve uygulandığı okullardaki başarısı, okul müdürü başta olmak üzere okul idaresinin ve öğretmenlerinin ilgisine bağlıdır. Eko-Okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

Hem Bir Program Hem Bir Ödül Planı

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir . Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir Eko-Okullar uzun erimli bir programdır.

Programın Faydaları

Programın uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır.

Öğrenciler, bir grup üyesidir ve yeni bir kimlik geliştirir, grup çalışmasına alışır katılımcı bir yapı oluşturur, sorunları tanıma, çözüm üretme, ve tartışma becerisi geliştirir, inisiyatif kullanma, karar verme yeteneği gelişir. Ayrıca plan yapma, rapor yazma becerisi gelişir, tüketim alışkanlıkları değişir, savurganlık önlenir, doğal kaynakları koruma bilinci gelişir.

Bunların yanında programın okula faydaları şöyledir; temizlik ve düzenini sürekli kılar, su ve elektrik tasarrufu öğrenci eliyle sağlanır, okul öğrencilerce sahiplenilir, okul, bulunduğu bölgenin merkezi durumundadır, yerel, ulusal, hatta uluslararası boyutta tanınır, isterse iletişim ağı kanalıyla ulusal ve uluslararası düzeyde etkileşir.” Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Ekiz, Öğrencilerle Kitap Okudu
Milli Eğitim Müdürü Sayın İkram Ekiz Cumalı’da öğrencilerle kitap okudu....
23.11.2022 (0)
Çalık: “Aşk İle Çalışan Yorulmaz”
Akdeniz Yükseliş Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çalık, ilk ar...
17.11.2022 (0)
8 Derslikli Anaokulu Yapılacak
Serik’e İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yedinci bağımsız anaokulu geliyor...
14.11.2022 (0)
Eko Okul Projesine Destek
Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda Eko Okul çalışmaları devam ederken proje ortaklar...
14.11.2022 (0)
Kadriye’de ‘Dünya İçin İyilik’
Kadriye İlkokulu Okul Dışarda Günü ne katılarak ''Dünya İçin İyilik '' teması do...
9.11.2022 (0)
Yükselişli Liselilerden Türkiye Başarıları
Özel Akdeniz Yükseliş Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Türkiye geneli yapılan d...
3.11.2022 (0)
Tekeli Kitap Fuarında
Tekeli Ortaokulu geleneksel hale getirdiği kitap fuarı gezisine bu yılda da 650 ...
2.11.2022 (0)
Gıda İsrafıyla Mücadele
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu gıda israfıyla mücadele kapsamında çalışma yapıyor....
1.11.2022 (0)
Öğrenciler Doğada Öğreniyor
Serik Anadolu Lisesi öğrencileri coğrafya dersinde doğada arazi çalışması gerçek...
31.10.2022 (0)
Tekeli’de 99. Yıl Sevinci
Tekeli Ortaokulu’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı düzenlendi....
31.10.2022 (0)