Foto Galeri WebTV

24 Kasım 2022 Perşembe  17:43
Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü, Serik'te düzenlenen törenlerle kutlandı.
 

QR Kodu
 

24 Kasım Öğretmenler Günü, Serik'te düzenlenen törenlerle kutlandı.

Öğretmenler Günü nedeniyle ilk program Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. Buradaki törene, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ziya Yıldırım, Kemal Yıldırım, okul müdürleri ve protokol üyeleri katıldı.

Çelenk sunma programının ardından Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki programa geçildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü programının ikinci bölümü Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlendi. Buradaki programa Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Yıldırım, Jandarma Komutanı Ayhan Aktürk, Emniyet Müdür Mehmet Tatar, MHP Serik İlçe Başkanı Osman Üstünmet, protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

Ekiz, “Fedakârca Çalışan Öğretmenlerimizin Hakkı Ödenmez”

Serik İbni Sina MTAL tarafından hazırlanan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz yaptı.

Ekiz, konuşmasında şunları söyledi; “Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Günü, 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı, yarınlara hazırlarken, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, hayatını ve hayallerini bu ülkenin evlatlarına adayan ve yıllar geçse de gönül bağımızı hiç koparmadığımız kıymetli öğretmenlerimizi, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Meslek hayatı boyunca, her öğrencisine tek ve biricik olduğunu hissettiren, onların ruhundaki ateşi yangına dönüştüren, güçlü karakterler inşa eden öğretmenlerimiz, iyi ki varsınız. Yarınlarımızın ümidi öğrencilerimizi, vatanını, bayrağını seven, insan hakları ve demokrasiyi özümsemiş, aklın ve bilimin ışığında, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi için, fedakârca çalışan öğretmenlerimizin hakkı ödenmez, ödenemez.”

“Milletimizin, Öğretmenlerimize Olan İnancı ve Desteği Tamdır”

"Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir." diyor Atatürk. Öğretmenlik, meslekten öte bir yaşam biçimidir. Zaman ve mekândan bağımsız, özünde en yüce duyguları barındıran akıl ve gönül işidir. Geçmişin değerlerini geleceğe ulaştıran, bireyleri sevgide ve iyilikte birleştiren bir köprüdür öğretmen. Yetiştirdiği her insanda kendinden bir iz bırakandır.

Milletimizin, kadim bir mesleği icra eden öğretmenlerimize olan inancı ve desteği tamdır. Öğretmen; al bayrağın dalgalandığı her yerde medeniyet ve merhamet güneşidir. Almadan veren, kibirlenmeden gurur duyan, gösteriş yapmadan paylaşan, karşılıksız verebilendir öğretmen.”

“Öğretmenlerimizin En Güzel Eseri Olacaktır”

“Kıymetli Meslektaşlarım; vatanımızı aydınlık bir geleceğe hazırlayan, yarının büyük ve müreffeh Türkiye'sinin mimarları olarak, fikir ve değer üretme, çocuklarımıza ilham olma noktasında gayret gösteriyor, geçmişten gelen derinliğimizi, bugünün bilimsel gerçekleri ve insani değerleriyle yoğuruyoruz. Ülkeyi imar ederken, nesli ihmal etmeyen ecdadımızın izinden giderek, bu güzel ülkenin hikâyesini, dünyanın dört bir yanına taşıyacak olan bizleriz.

Aklını ve duygularını yönetebilen, bunları iyi insan olmak için kullanan, yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten, ay yıldızı hep daha yükseğe taşımayı hedefleyen gençler, öğretmenlerimizin en güzel eseri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden tebrik eder, emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diler, başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize ve şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet dilerim.”

Kavak: “Öğrencilerimin Umutları Umudum, Sevinçleri Sevincim Oldu”

Daha sonra Serik ibn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu video gösterimi yapıldı.

Programda emekli öğretmenler adına konuşmayı emekli öğretmen Mustafa Kavak yaptı. Kavak şunları söyledi; “30 yıllık meslek hayatımın en zor göre belki de bu olsa gerek 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde emekli bir öğretmen olarak konuşma yapmak. Bir öğretmen için meslekten ayrılış, ‘Dünyanın bütün çiçeklerinden kopmuş, bütün güzelliklerini görememek demektir.

Biz öğretmenlerin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Bu makam önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Bizlerin en büyük mutluğu öğrencilerini hayata atılmış ülkesine yararlı bir insan olarak görmektir. Bizler öğrencilerimizin gözünde her zaman çağlayan bir pınar gibi, bazen kızgın, bazen berrak bazen serin, ama hep sevgi doluyuzdur

Her doğan güneşin bir batışı vardır, tıpkı insan hayatı gibi. Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bırakarak, sevdalar taşıyarak bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. İnanıyorum ki bu meslekten bir Mustafa Kavak ayrılır, binlerce Mustafa Kavak bayrağı devralır ve bu kutsal görevi sürdürür. Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu. Sevgili meslektaşlarım, yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak yüreğimde hep öğrencilerim, çalıştığım okullar ve siz değerli meslektaşlarım olacaksınız.

Aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğimize olan inancım ile hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu vesile de başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygı de anıyor emekli olan ve görevdeki tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor ve başarılar diliyorum.”

24 Kasım Öğretmenler Günü programı Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Ertan Alp’in kendi yazmış olduğu ‘A’dan Başlar Aydınlık’ adlı şiirini okuması ile devam etti.

Ateş, “Öğretmenlik Kutsal Bir Meslektir”

Aday öğretmenler adına konuşmayı ise Duygu Ateş yaptı. Ateş şunları söyledi; “Bugün burada 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlamak için toplandık. Konuşmamın başında Başöğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, sizlerin ve tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü candan kutluyorum.

‘Öğretmenlik nedir?’ Önce, bilmeye, öğrenmeye gönlünü vermektir. Doğru kaynaktan, doğru metotlarla epey yol ve emek kat ederek öğrendiği bilgileri yine öğrenmek isteyenlere aktaran, büyük bir eğitim ordusunun neferidir.

Bir söz vardır. ‘Öğretmenlik, ebedi öğrenciliktir.’ Bu söz öğretmenliği çok güzel anlatır. Çünkü öğretmen, öğrenmekten hiç vazgeçmez. Araştırır, yeni gelişmeleri takip eder ve bunları öğrencilerine aktarır. Öğrenmenin yaşı da yoktur. Bunun için ülkeler, örgün eğitimin yanı sıra yaygın öğretime, yani okulların dışında halkın eğitimine de önem vermektedir. Öğretmenler, ellerinde bilimin meşalesiyle öğrencilerine ışık tutar ve onların gitmek istedikleri yolu aydınlatarak menzillerine erişmeleri için rehber olurlar. Bunun içindir ki öğretmenlik kutsal bir meslektir. Okullarda öğrenciler öğretmenlerini ana ve babaları sever gibi severler. Çünkü onlar, en ücra köşelerde, en zor koşullarda fedakârca çalışırlar. Amaç, ülkemizin yarınlarının daha mutlu ve daha güzel olmasıdır. Bütün bunlara benim de bir katkım olduğu için son derece mutluyum.”

Aday öğretmen Duygu Ateş’in konuşması sonrasında kendisine; Serik İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İlyas Aksay’ın eşliğinde mesleki yemin töreni düzenlendi.

Yemin töreni sonrasında Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Başyardımcısı ve Türk Dili Edebiyatı öğretmeni Selçuk Öztürk, 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle yazmış olduğu ‘Kavun Mevsimi’ adlı anı yazısını okudu.

Müzik öğretmeni İsmail Tunç’un hazırladığı Serik Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği korosunun seslendirdiği şarkı ve türkülerden sonra, Serik Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu.

Programın sonunda ise 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğrenciler arasında düzenlenen, şiir, resim ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birinci olan öğrencilere ödüllerini Kaymakam Cemal Şahin verdi. İkinci olan öğrencilere Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Yıldırım, üçüncü olanlara ise Emniyet Müdür Mehmet Tatar ödül verdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü adına yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şöyle sıralandı:

Öğretmenler Günü Resim Yarışması

1. Hülya Pelin Çetin Yön Koleji İlkokulu

2. Öykü Ünal 9 Mart İlkokulu

3. Cemre Aslan Tekeli İlkokulu

Öğretmenler Günü Şiir Yarışması

1. Eylül Mina Konuk Cumalı Ortaokulu

2. Melih Şaşmaz 15 Temmuz Şehitleri Cumhuriyet Ortaokulu

3. Mehmet Kemal Karatoy Çandır Şehit Öğretmen Mustafa Saadettin Küçük Ortaokulu

Öğretmenler Günü Kompozisyon Yarışması

1. Nur Tombul Merkez Anadolu Lisesi

2. Büşra Gamze Kaş Çandır Çok Programlı Anadolu Lisesi

3. Harun Ferdi Yıldız Orhan Gazi MTAL.

Şehit Öğretmelerin Kabirleri Ziyaret Edildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü programlarının sona ermesinde sonra ise Serikli şehit öğretmenlerin kabirlerini ziyaret ederek dua ettiler. İlk ziyarette Dorumlar Mahallesi’nde şehit öğretmen Abdullah Kara’nın kabri ziyarete edildi. Daha sonra ise şehit öğretmen Mustafa Sadettin Küçük’ün Çandır’daki kabrine yapıldı.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Laboratuvar Bekleyişi, Meyve-Sebze Sektörünü Vurdu
TÜRKİYE'den Avrupa ülkelerine ihraç edilen ürünlerin analiz edildiği Bulgaristan...
26.11.2022 (0)
Kış Sezonunu Spor Turizmi Hareketlendirecek
Türkiye'nin gözde turizm merkezi Antalya, kış sezonunda spor turizmiyle hareketl...
26.11.2022 (0)
Türkçe Öğrenmek İçin Müzik Korosu Kurdular
ANTALYA'da yaşayan yerleşik yabancılar, Türkçe'yi daha iyi öğrenmek için 'Yabanc...
26.11.2022 (0)
Turistler Poyraza Aldırmadan Denize Girdi
ANTALYA'da tatilciler kasım ayında denizin keyfini yaşadı. Toroslar üzerinden es...
26.11.2022 (0)
114 Sanatçılı Çok Sesli Konser
ANTALYALI klasik müzik severler, 114 sanatçıdan oluşan Devlet Çok Sesli Korosu i...
26.11.2022 (0)
Cindy Kimberly, Antalya'da Podyuma Çıkacak
TOP modellerin çıktığı defileleriyle dünya çapında bir bilinirliliğe kavuşan Dos...
26.11.2022 (0)
Çıralı ve Olympos Sahili Beyaza Büründü
Kemer ilçesine bağlı Çıralı ve Olympos bölgesinde yarım saat etkili olan dolu ya...
26.11.2022 (0)
Yedek: “2022’de 482 Kadın Öldürüldü”
CHP Serik İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Yedek; “Ülkemizde 1 Ocak 2022 ile 1 K...
26.11.2022 (0)
Serik’ten ‘Kadına Şiddete Hayır’ Sesi Yükseldi
Serik’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Progra...
26.11.2022 (0)
Üç Mahalle Fabrika Atıklarından Rahatsız
Aşağıkocayatak,Yukarıkocayatak ve Kozağacı Mahalle sakinleri bölgedeki fabrikanı...
26.11.2022 (0)