Foto Galeri WebTV

26 Kasım 2022 Cumartesi  12:25
Serik’ten ‘Kadına Şiddete Hayır’ Sesi Yükseldi
Serik’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programı yapıldı.
 

QR Kodu
 

Serik’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programı yapıldı.

Program dün sabah saat 09.30’da Aspendos Antik tiyatro önünde başladı. Burada toplanan bisikletliler turuncu tişörtleri ve turuncu balonları ile süsledikleri bisikletleri ile birlikte kadına şiddete karşı pankart açtılar.

Aspendos Antik Tiyatrosu önünde toplanan kadın ve erkeklerden oluşan bisikletli grup, Aspendos Antik Tiyatrosu'ndan Serik Kaymakamlığı önüne kadar 10 kilometre pedal çevirdi. Yol kenarında bekleyen vatandaşlar bisikletli gruba destek vermek için "Kadına şiddete hayır" sloganları ile alkış tuttu. Bisikletli grup üyeleri de "Kadına kalkan eller kırılsın" diye slogan attı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Programı’na burada devam edildi. Programa Serik Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tatar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, MHP Serik İlçe Başkanı Osman Üstünmet, CHP Serik İlçe Başkanı Yusuf Dinç, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“Kadına Yönelik Şiddet Coğrafi Sınırları Aşan Tüm Toplumların Ortak Sorunudur”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması ile devam etti. Konuşmayı yapan Orhan Gazi MTAL Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Suphan Cengiz şunları söyledi; “25 Kasım tarihi 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. 1999 yılından bu yana da her yıl 25 Kasım tarihi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, birlik, mücadele ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla çok çeşitli etkinliklere sahne olmaktadır.

Bizler de bu mücadeleye destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla bugün burada bulunmaktayız. Kadına yönelik şiddet coğrafi sınırları aşan tüm toplumların ortak sorunudur. Dolayısı ile verdiğimiz mücadele sağladığımız her iyileşme tüm dünya kadınları içindir.

Yaradılış gereği üreten, eğiten, vicdan sahibi ve fedakar olan kadın tarih boyunca varlığı ile tüm zorluklara göğüs gererek toplumda güçlü bir şekilde yerini almıştır.

Biz Kurtuluş Savaşındaki Milli Mücadeleyi kadın, erkek birlikte verdik. Biz o zafere birlikte ulaştık. Hatırlayalım. 300 kişilik birlikle Yunan ordusuna büyük kayıplar verdiren Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunda büyük rol oynayan Kara Fatma’yı. Hatırlayalım. İnebolu’dan Ankara’ya defalarca mühimmat taşıyan yolda donarak hayatını kaybeden, şehit olan Şerife Bacıyı. Cephede, hastanede, mecliste her yerde canla başla çalışan Halide Edip’i de hatırlayalım. Biz o eli öpülesi Nene Hatunların torunlarıyız.

21 Mart 1923 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk kürsüde bu zaferin nasıl kazanıldığını anlatıyor. Çift süren, tarlayı eken, ormandan odunu keresteyi getiren, tarlaya ürünü götürüp paraya çeviren, ocağı her şeye rağmen tüttüren, sırtıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla yağmur, çamur kar kış demeden cepheye mühimmat taşıyan yüce, fedakar Anadolu kadını, Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Sizler var olun ki bizler de var olalım.

Dinimize göre de asıl olan şefkattir, merhamettir, yaşatmaktır. Hiçbir kul bir başkasının canına, malına ve kişilik haklarına kast edemez. Dinimiz aile içi şiddete yol açan her türlü zihniyet, inanış, gelenek ve törenin karşısında durulması gerektiğine vurgu yapıyor. Sevgili peygamberimiz ‘Müslüman elinden ve dilinden insanlara zarar gelmeyendir’ buyuruyor. Kadınlar, gelecek inşaa eden çok kıymetli canlarımızdır. Kadınlar annedir, kadınlar kardeştir, kadınlar evlattır. Kadınlar geleceğin umududur. Kadın mutlu olursa aile mutlu olur, toplum mutlu olur, dünya mutlu olur.

Dünya şahit olsun ki yitirdiğimiz canları asla unutmayacağız, kadınlara kalkan elleri asla affetmeyeceğiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesi ile kadına yönelik şiddetin son bulduğu, hak ve özgürlüklerden yararlanma noktasında cinsiyet ayrımcılığının karşı, her ferdimizin barış dolu gelecek için dayanışma halinde olacağımız bir dünya temenni ediyoruz.”

Brandaya El Bastılar

Program halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından kadına şiddete dikkat çekmek için protokol üyeleri, ellerini boyayarak hazırlanan brandaya el bastılar. Serik Kaymakamı Şahin, programın içerisinde özellikle şiddete hayır sembolü olarak masaya parmak bastıklarını belirtti. Kaymakam Şahin, "Kadına karşı mücadele bizim önceliğimizdir. Kadına şiddet maalesef toplumumuzun hala üzerinde uğraştığı bir yaramız. İstiyoruz ki kadına şiddet sıfır olsun. Bizde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde Serik'te bu sayı sıfır olur" dedi.

Öğrenciler Ödüllendirildi

Konuşmadan sonra çeşitli etkinliklerle devam eden programın sonunda ise ödül töreni düzenlendi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebi ile ilçe genelinde ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Kaymakam Cemal Şahin ve Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım tarafında verildi.

Yarışmada liseler bölümünde dereceye giren öğrenciler şöyle sıralandı:

1. Kader Sarı (Serik Atatürk Anadolu Lisesi 10. Sınıf)

2. Dilara Firdevs Erol (Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf)

3. Ayşegül Burunsuz (Serik Anadolu İmam Hatip Lisesi11. Sınıf)

Ortaokullarda dereceye giren öğrenciler ise şu isimlerden oluştu:

1. Ayşegül Şahin (Serik İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf)

2. Elanur Çakan (Kozağacı Ortaokulu 7.Sınıf)

Programa katılan Kaymakam Cemal Şahin, protokol üyeleri ve katılımcılar tarafında ‘Kadınlara El Kalkmaz’ yazılı pankart açıldı.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Serik’te Yardım Kampanyası
Serik’te deprem bölgesi ve depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı....
6.02.2023 (0)
Yıkıldık… GÜN BİRLİK GÜNÜ
Depremlerle ilgili açıklama yapan AFAD Başkanı Yunus Sezer, can kaybının bin 498...
6.02.2023 (0)
Antalya'da iki üniversitenin adı değişti
AKEV Üniversitesi'nin adı 'Antalya Belek Üniversitesi' oldu....
6.02.2023 (0)
Antalya'dan Ekipler Yola Çıktı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de basın toplantısı düzenleyi...
6.02.2023 (0)
Antalya'da Depremzedeler İçin Yardım Kampanyası
Antalya'da, Valiliğin koordinesinde gerçekleştirilen yardım kampanyası kapsamınd...
6.02.2023 (0)
Türkiye Genelinde Tüm Okullar Tatil Edildi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir açıklama yaptı ve tüm Türkiye'de okulların b...
6.02.2023 (0)
Antalya'nın Yeni Nüfusu 2 Milyon 688 Bin 4 Kişi
TÜİK 31 Aralık 2022 sonu itibarıyla Türkiye'nin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistem...
6.02.2023 (0)
Kaş'ta Kar Mücadelesi
Kaş ilçesindeki 54 mahalleden 20'sinde kar hayatı olumsuz etkiledi....
6.02.2023 (0)
İtfaiye Aracı Minibüsle Çarpıştı: 1 Ölü, 3 Yaralı
Antalya'dan deprem bölgesine giden Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye aracı, M...
6.02.2023 (0)
AÜ'den Deprem Bölgesine Destek
MERKEZ üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen depreme il...
6.02.2023 (0)