Foto Galeri WebTV

25 Ocak 2023 Çarşamba  17:43
Ekran Bağımlılığı Bazı Sorunlara Yol Açıyor
Psikolog Ceren Kaya: Ekran Bağımlılığı Çocuklarda Obezite Ve Psikolojik Sorunlara Yol Açıyor
 

QR Kodu
 

PANDEMİ döneminde okula gidemeyen, aktivitelerine devam edemeyen çocukların evde kaldıkları bu dönem içinde dijital ekran kullanımına ilgilerinin daha çok arttığını belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Psikoloji Kliniği'nden Uzman Klinik Psikolog Ceren Kaya, “Ekran kullanımının artması sonucunda okul öncesi yaş grubundaki çocuklar, fiziksel olarak daha az aktif olmaya başlamış, bu da obezite ve kas-iskelet sistemi problemlerini ortaya çıkarmıştır. Psikolojik olarak ise, konuşmada gecikme, yaratıcı düşünmenin gelişememesi, isimle seslenildiğinde dönüp bakmama, dikkat eksikliği, büyüdükçe öfke kontrolünde zorlanma, uyku bozuklukları, ekran karşısından ayrılamama, depresyon, saldırganlık ve şiddet içeren davranışların ortaya çıkmasına yol açmaktadır" dedi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden Uzman Klinik Psikolog Ceren Kaya, çocukların ekran bağımlılığının anlaşılabilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak bu sorunu önleme yolları hakkında önerilerde bulundu.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dijital ekranlara ilginin artış göstermesinin çocuklarda ekran bağımlılığına neden olduğuna değinen Uzman Klinik Psikolog Kaya, "Ebeveynlerin çocukları oyalamak için tablet, telefon veya televizyonda açtıkları programlar çocuklarda fiziksel olarak daha az aktif olmaları sebebiyle obezite ve kas-iskelet sistemi problemlerini ortaya çıkardı" dedi.

'ÇOCUKLARINI OYALAMAK İÇİN TABLET, TELEFON VE TELEVİZYON KULLANILIYOR'

Ebeveynlerin çocuklarını oyalamak için tablet, telefon ve televizyona başvurduğunu dile getiren Psikolog Kaya, “Sadece pandemi dönemi sonrasını kapsamayan ekran bağımlılığı konusu küçük yaşlardan itibaren de gözlenmektedir. Ebeveynler bir iş yaparken çocuklarını oyalamak, onlara yemek yedirmek ve sakin durmalarına yardımcı olmak için telefon, tablet veya televizyon kullanımına ihtiyaç duyuyorlar" diye konuştu. Ekran kullanımının olumsuz olduğu kadar olumlu yanları olduğunu da söyleyen Psikolog Kaya, “Bir araştırmada okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklarda eğitici içerikli televizyon programı izleyenlerin, öğrenmeye ve okuldaki eğitime daha hazır oldukları ve yaşıtlarına göre daha sosyal oldukları saptanmıştır. Yani ekran kullanımının bağımlılığa evrilmesindeki en önemli unsurlarından biri ekran kullanım süresidir" şeklinde konuştu.

'OBEZİTE VE KAS-İSKELET SİSTEMİ PROBLEMLERİ ORTAYA ÇIKIYOR'

Ekran bağımlığının çocuklarda yarattığı fiziksel ve psikolojik etkilerden bahseden Uzman Klinik Psikolog Kaya, "Yapılan bir diğer araştırmaya göre; ekran kullanımının artması ile okul öncesi yaş grubundaki çocuklarda, fiziksel olarak daha az aktif olmaları sebebiyle obezite ve kas-iskelet sistemi problemleri ortaya çıkmıştır. Psikolojik olarak ise; konuşmada gecikme, yaratıcı düşünmenin gelişememesi, isimle seslenildiğinde dönüp bakmama, dikkat eksikliği, büyüdükçe öfke kontrolünde zorlanma, uyku bozuklukları, ekran karşısından ayrılamama, depresyon, saldırganlık ve şiddet içeren davranışların ortaya çıkmasına yol açmaktadır" ifadelerini kullandı.

'ÇOCUĞUNUZDAKİ BU DAVRANIŞLARA DİKKAT EDİN'

Ebeveynlerin çocuklarının ekran bağımlısı olup olmadığını nasıl anlayacaklarını anlatan Psikolog Kaya, şunları söyledi; "Çocuğunuz telefon, tablet, televizyon dışında diğer aktivitelere dâhil olmuyor; dâhil olsa bile çok çabuk sıkılıp ekran kullanımına geri dönmek istiyorsa, morali bozuk olduğunda veya canı sıkıldığında ekran kullanımına ihtiyaç duyuyorsa; ödev yapacağı ve uykuya dalacağı zaman ekran kullanımını gizli gizli yapıyorsa; arkadaşlarla buluşulduğunda sadece telefon ile ilgileniyorsa ekran bağımlılığından bahsedebiliriz."

'EKRAN BAĞIMLILIĞINI ÖNLEME YOLLARI'

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bebek, Çocuk ve Ergen İzleme Protokolüne göre 2 yaşından küçük çocuklarda ekran kullanım süresinin hiç olmamasını, 2-5 yaşındaki çocuklar için günde 1 saatten az ve 5-11 yaşlarındaki çocuklar için ise günde maksimum 2 saat günlük ekran kullanım sürelerinin olması gerektiğini önerdiklerini belirten Psikolog Ceren Kaya, "Çocuğunuz oyalansın diye verdiğiniz telefon, tablet ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Ekran kullanımı için belirlediğiniz saat aralığı dolduğu takdirde net bir şekilde sınırınızı çizip ekran kullanımına izin vermemeye özen gösterin. Çocuklar gördükleri herkesi model almaya çalıştıkları için ebeveyn olarak siz telefon, televizyon kullanımına devam ederseniz çocuğunuz da bu davranışı gerçekleştirmek ister. Bu yüzden bu konuya dikkat etmek gerekmektedir. Yatak odasında özellikle televizyon, tablet gibi elektronik eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır" diye konuştu.(DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Böbrek Nakli Olan İkizler Hayata Tutundu
ANTALYA'da, 6 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan 13 yaşındaki ikizler Hira ve Azra...
27.01.2023 (0)
Ekran Bağımlılığı Bazı Sorunlara Yol Açıyor
Psikolog Ceren Kaya: Ekran Bağımlılığı Çocuklarda Obezite Ve Psikolojik Sorunlar...
25.01.2023 (0)
Prof. Dr. Akman: Çocuklara Kulak Verin
AKDENİZ Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Sema Akman, çocuklarda eklem şişliği, a...
24.01.2023 (0)
Ayak Baş Parmağı Eğriliği, Kadınlarda 10 Kat Fazla
Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp, ayak baş parmağı eğriliğinin (halluks valgus) kadın...
17.01.2023 (0)
Akdeniz Üniversitesi Organ Naklinde Marka Oldu
Prof. Dr. Özlenen Özkan, 2022 yılında öncülük ettikleri multiorgan ve kompozit ...
12.01.2023 (0)
Serik Belediyespor’da 10 Yıllık Anlaşma
TFF 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Serik Belediyespor, kulübün ihtiyacı ola...
5.01.2023 (0)
Küçük Zeynep'in Korneaları İki Hastaya ''Işık'' Ol
13 yaşındaki Zeynep Sükeyna Fidancı'dan alınan kornealar, Akdeniz Üniversitesi H...
5.01.2023 (0)
'Covid-19 Vaka Sayısı Düşüyor, Grip Artıyor'
ANTALYA İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, Covid-19'un eski yıkıcı ve t...
2.01.2023 (0)
Yeni Yıla Organ Nakillerinde Girdiler
Antalya'da 13 yaşında hayatını kaybeden ve ailesi tarafından bağışlanan bir kız ...
2.01.2023 (0)
Tedavi Edilmeyen Grip Zatürreye Çeviriyor
AKDENİZ Üniversitesi'nden (AÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğçe Tur...
31.12.2022 (0)