Foto Galeri WebTV

6 Şubat 2023 Pazartesi  18:25
Yıkıldık… GÜN BİRLİK GÜNÜ
Depremlerle ilgili açıklama yapan AFAD Başkanı Yunus Sezer, can kaybının bin 498'e, yaralı sayısının 8 bin 533'e yükseldiğini açıkladı.
 

QR Kodu
 

Kahramanmaraş’ta 7.7 büyüklüğünde deprem: 10 kenti vurdu. Depremlerle ilgili açıklama yapan AFAD Başkanı Yunus Sezer, can kaybının bin 498'e, yaralı sayısının 8 bin 533'e yükseldiğini açıkladı. Tüm Türkiye’de yardım seferberliği başlatıldı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Gaziantep, Sivas, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon başta olmak üzere birçok kentte hissedildi. Çok sayıda ölü ve yaralı var. En büyüğü 6.6 olmak üzere 100 artçı deprem meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AFAD genel merkezinde dün (Pazartesi) saat 13.00’da yaptığı açıklama göre, 10 kentte 2 bin 818 binanın yıkıldığı depremde toplam 912 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 385 kişi yaralandı.

KAHRAMANMARAŞ'TA BİR ŞİDDETLİ DEPREM DAHA

Saat 13.50’de AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler." dedi.

Can Kaybı 1014'e Yükseldi

AFAD Başkanı Yunus Sezer saat 15.05 itibariyle yaptığı bilgilendirmede, ‘An itibarıyla Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere toplam 1014 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te toplam 7003 vatandaşımız yaralanmıştır." dedi.

15.30 AFAD'dan yapılan açıklamada "Tüm İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmektedir. Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi koordinasyon sağlamak üzere görevlendirilmiştir." denildi.

Avrupa’dan Türkiye’ye Yardım

AB üyesi 13 ülke Türkiye'ye arama kurtarma ekipleri gönderiyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi 13 ülke Türkiye'ye, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler için arama kurtarma ekipleri gönderecek.

AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Ujvari, günlük basın toplantısında, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6'lık depremlerle ilgili açıklama yaptı. Ujvari, çeşitli üye ülkelerden 10'dan fazla kentsel arama ve kurtarma ekibini seferber ettiklerini bildirdi.

Şimdiye kadar Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya ve Romanya'nın göndereceği yardımların onaylandığını belirten Ujvari, ilaveten Macaristan, İtalya, İspanya, Malta ve Slovakya'nın da yardım teklifinde bulunduğunu söyledi.

Şimdiye dek 13 ülkenin yardım göndermesinin söz konusu olduğunu ifade eden Ujvari, durumun gelişmeye devam ettiğini vurguladı.

Eğitimi Ara Verildi

Deprem bölgesinde, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya'da eğitim öğretime 2 hafta ara verildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya'da 2, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerinde 1 hafta eğitim öğretime ara verileceğini söyledi.

Bölgedeki okullarda eğitim öğretime ilişkin vali ve il müdürleri ile görüşme yaptıklarını da vurgulayan Bakan Özer, "Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz. Yine geriye kalan Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta eğitim öğretime ara vereceğiz. Gelişme durumuna göre, süreç içinde değerlendirmemizi yapacağız, uzatıp uzatmayacağımıza karar vereceğiz." diye konuştu.

Koca: “Yeterli Sayıda Ekibimiz Afet Bölgelerinde Görev Başında”

Sağlık Bakanı Koca: 81 ilimizden yeterli sayıda ekibimiz afet bölgelerinde görev başında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem için tüm illerden yeterli sayıda ekibin afet bölgelerinde arama-kurtarma ve sağlık hizmeti çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

Koca, Twitter hesabından, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin paylaşımda bulundu. "81 ilimizden yeterli sayıda ekibimiz afet bölgelerinde görev başında olup, arama-kurtarma ve sağlık hizmeti çalışmalarına devam ediyor." bilgisini veren Koca, hava ve kara ambulanslarının da bölgede hizmette olduğunun altını çizdi. Koca, "Şu an koordinasyonu deprem felaketinden etkilenen illerimizden Hatay'dan yürütüyoruz." açıklamasında bulundu.

AFAD SMS ve banka hesap numaralarını paylaştı

AFAD, depremzedelere yardım için SMS ve banka hesap numaralarını paylaştı

AFAD, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrasında afetzedelere yardım etmek isteyenler için SMS ve banka hesap numaralarını duyurdu.

Açıklamada, depremden etkilenen illerde yürütülen çalışmalara destekte bulunmak isteyenlerin "DEPREM" yazıp 1866'ya SMS göndererek 20 lira bağışta yapabileceği kaydedildi. Afetzedeler için banka hesap numaraları üzerinden de bağış yapabileceği belirtilen açıklamada, kuruma ait bağış hesapları paylaşıldı.

Haber Merkezi

 
 

 

 

 

reklam

Antalya'da Turizm Sektörü, Yaz Sezonuna Hazır
Yaklaşık 150 ülkeden turist ağırlayan Antalya'da turizm sektörü, bu yıl özellikl...
25.03.2023 (0)
Antalyalı Hayırseverden Kepez'e Sağlık Merkezi
VALİ Ersin Yazıcı, hayırsever Süleyman Akbıyık ile Kepez ilçesinde yapılacak ola...
25.03.2023 (0)
Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor
Antik Ve Modern Yaşamın İç İçe Olduğu Side'de Gezi Güzergahı Oluşturuluyor...
25.03.2023 (0)
Bakan Çavuşoğlu, Depremzedelerle Birlikte Yaptı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ramazanın ikinci iftarını; 6 Şubat'ta meydana...
25.03.2023 (0)
'Enkaz Arkeolojisi'yle 288 Eser Kurtarıldı
KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, depremde yıkılan ...
25.03.2023 (0)
Kahve Tarlaları Kuşların Beslenme Düzenini Bozuyor
Kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme düzenl...
25.03.2023 (0)
Depremzede Çocukların Yaraları Sanatla Sarılıyor
AKDENİZ Üniversitesi yerleşkesinde ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında konuk edi...
24.03.2023 (0)
Turizm Öğrencileri Sektörde İstihdam Edilecek
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen ve turizm bölümlerind...
24.03.2023 (0)
A Kategorisi İkinci Ayağı Belek’te Başladı
Türkiye Golf Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen ve 2023 faaliyet takviminde...
24.03.2023 (0)
'Su Kaynaklarımızı Tüketiyoruz'
ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ile Antalya Ticaret Borsası (ATB), Dünya Su Günü'nd...
24.03.2023 (0)