Foto Galeri WebTV

26 Mayıs 2023 Cuma  17:37
Obezite Önlenebilir Hastalıklarda İkinci Sırada
Türkiye'de ve Dünya'da giderek artan sigara kullanımı ve obezite, ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında ikinci sırada yer alıyor.
 

QR Kodu
 

MEDİCAL Park Antalya Hastane Kompleksi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, “Morbid obezite son 100 yılda epidemik sorun haline gelmiş olup, ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında sigaradan sonra ikinci sıradadır" dedi.

Türkiye'de ve Dünya'da giderek artan sigara kullanımı ve obezite, ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında ikinci sırada yer alıyor. Obezite ve tedavi yöntemlerine dikkat çeken Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, global bir sağlık sorunu haline gelen obezite hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

OBEZİTENİN DERECELERİ

Obezitenin derecelerinin vücut kitle indeksi ile tanımlandığına değinen Op. Dr. Gökhan Ateş, "Morbid obezite son 100 yılda epidemik sorun haline gelmiş olup, ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında sigaradan sonra ikinci sıradadır. Obezitenin dereceleri vücut kitle indeksi ile tanımlanır. Hastalar zayıf, normal kilo, fazla kilolu, obez, morbid obez ve süper obez olarak sınıflandırılırlar. Obezitenin metabolik etkileri vücut kitle indeksinin artmasıyla 'Metabolik Sendrom' olarak tanımlanan bazı bozukluklar daha sık görülürken bu durumda kardiovasküler hastalık riski üç kat artar. Obezitenin metabolik etkilerine bağlı olarak birçok yandaş hastalık ortaya çıkar" diye konuştu.

'OBEZİTENİN TEDAVİSİ

Obezite tedavisinden bahseden Op. Dr. Ateş, “Obezitenin cerrahi tedavisi bariatrik cerrahi olarak adlandırılır. Bariatrik cerrahi ile uzun süreli kalıcı kilo kaybı sağlanmakta, obezitenin metabolik etkileri azaltılarak birçok yandaş hastalık önlenmekte ve sağ kalım artırılmaktadır. Sürdürülebilir kilo kaybı yalnızca bariatrik cerrahi ile sağlanır. Bariatrik cerrahi fazla kilolarda yüzde 50'den fazla azalma sağlar. Morbid obezite tedavisinde cerrahi, multidisipliner yaklaşımın bir ayağını oluşturur. Motivasyonu iyi, multidisipliner değerlendirmelere katılan eğitimli ve medikal tedavinin başarısız olduğu hastalarda cerrahi tedavinin sonuçları daha iyidir. Madde bağımlılığı cerrahi için kesinlikle yasaktır. Cerrahi uygulanacak hastalar; beklenen yarar, cerrahinin risk ve uzun süreli sonuçları, ömür boyu beslenme danışmanlığı ve biyokimyasal takibin gerekeceği konusunda açıkça bilgilendirilmedir" şeklinde konuştu.

'BARİYATRİK CERRAHİ İLE OBEZİTE, METABOLİK HASTALIKLAR DA TEDAVİ EDİLMİŞ OLUR

Bariatrik cerrahi ile metabolik hastalıkların da tedavi edilebileceğinin altını çizen Op. Dr. Ateş, “Bariatrik cerahi için gerekli şartları ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (NIH) 1991 yılındaki konsensus kararlarında belirlenmiştir. Bariatrik cerrahi sayesinde obezite ile birlikte metabolik hastalıklar da tedavi edilmiş olur. Bariatrik cerrahi işlemlerinin etki mekanizmaları emilim ve mide rezeksiyonunun karmaşık etkileşimlerinin yanında açlık ve tokluğu etkileyen hormonal ve nöral sinyaller sonucuna bağlı ortaya çıkar. Hastaların yüzde 78'inde tam diyabet iyileşmesi gözlenmiştir. Bariatrik cerrahi sonrası hastaların yüzde 70'inde lipid profili düzelmektedir. Bariatrik cerrahi işlemlerindeki ölüm oranları laparoskopik kolesistektomi gibi küçük karın içi ameliyatlarınınki ile eşit orandadır" dedi.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ

Ameliyat sonrası süreçten bahseden Op. Dr. Ateş, “Ameliyat sonrası sıvı desteği ve yeterli idrar çıkartılması çok önemlidir. Ameliyat sonrası 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve 1. yıldaki takiplerde sonuçlar ve beslenme yetersizliği üzerine odaklanmalıdır. Bu hastalar ameliyattan sonra 1 yıl içinde fazla kilolarının yüzde 60-80'ini kaybederler. Buna bağlı olarak ölümcül kilolu hastalıklarda da bariz iyileşme görülür. Gastrik Bypass özellikle tip 2 diyabet ve gastro-özofageal reflü hastalığı semptomlarının düzetilmesinde sleeve gastrektomiye göre daha etkilidir. Sleeve Gastrektomi (Vertikal Gastrektomi) Süper obez ve mide ameliyatının riskli olduğu hastalarda yalnızca Sleeve Gastrektomi ile erken dönemde yeterli oranda kilo verilir. Bu yöntem yüksek riskli ve uzun süreli prosedürleri tolere edemeyecek hastalarda risk azaltıcı bir yöntem olarak pratik uygulamaya girmiştir" diye konuştu.

'1 YIL İÇERİSİNDE ÖLÜMCÜL DERECEDE KİLOLU HASTALARDA DA BARİZ İYİLEŞME YÜZDE 15'

Uzun süreli kalıcı kilo kaybı sağlaması, morbidite ve mortalitesinin kabul edilebilir olması nedeniyle gastrik bypass'ın morbid obezitenin cerrahi tedavisinde altın standart olarak gösterildiğini dile getiren Op. Dr. Ateş, “Bu hastalar ameliyattan sonra 1 yıl içinde fazla kilolarına bağlı olarak ölümcül derecede kilolu hastalıklarda da bariz iyileşme yüzde 15 oranındadır. Özellikle tip 2 Diyabet ve gastro-özofageal reklü düzetilmesinde daha etkilidir. Ameliyat sonrası diyabetlilerin yüzde 92'si ve uyku apnelilerin yüzde 90'ı tam düzelirken astımlıların yüzde 80'i ilaç dozunu azaltır" şeklinde konuştu.

'METABOLİK BOZUKLUK VE HİPERTANSİYONDA DÜZELME'

Bariatrik cerrahi sonrası tip 2 diyabet ve dislipidemi gibi metabolik bozukluklar ve hipertansiyonda düzelme olduğunun altını çizen Op. Dr. Ateş, “Morbid obez hastalarında uzun süreli kilo vermede bariatrik cerrahinin en etkili yöntem olduğu kabul edilmektedir. Bariatrik cerrahi; tip 2 diyabet ve dislipidemi gibi metabolik bozukluklar ve hipertansiyonda düzelme sağlar. Bu olumlu etkiler kilo kaybının yanında endokrin değişiklikler sonucu ortaya çıkar. Sonuç olarak da hastalarda ölüm oranı azalır" ifadelerini kullandı.(DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Kızamıkta Vaka Artışına Karşı Aşı Uyarısı
“Kızamık hayatı tehdit eden, ciddi komplikasyonlara sebep olan bir hastalıktır. ...
26.05.2023 (0)
Obezite Önlenebilir Hastalıklarda İkinci Sırada
Türkiye'de ve Dünya'da giderek artan sigara kullanımı ve obezite, ölüme neden ol...
26.05.2023 (0)
Ramazan Bayramında Sağlıklı Beslenme Önerileri
Dyt. Gül Uygun, “Bayramı farklı bir beslenme düzeninden normal beslenme düzenine...
18.04.2023 (0)
3 Yaşındaki Leyla, Deri Nakliyle Sağlığına Kavuştu
Hatay'da ateşin üstündeki kızgın yağın dökülmesi sonucu yüzünün ve vücudunun sol...
18.04.2023 (0)
Ata Öldü,22 Aydır Beklenen Adli Tıp Raporu Gelmedi
Ata Özdemir'in doğum öncesi rahatsızlıklarının teşhis edilememesi nedeniyle has...
18.04.2023 (0)
Kasıktan Girilerek Aort Kapağı Değiştirildi
Aort kapağı, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi...
18.04.2023 (0)
Plastik Cerrahlar Katkılarını Sürdürüyorlar
Prof. Dr. Cenk Demirdöver,plastik cerrahların enkazdan çıkarılan afetzedelerin t...
15.04.2023 (0)
Menüye Siz,Ne Kadar Yiyeceğine Çocuk Karar Versin
Uzm. Dr. Murat Çağlar Erol, “Bebekler ek gıdaya alıştıktan sonra günlük alım mi...
14.04.2023 (0)
Devlet Hastanesinde Kurulan Merkez Umut Oldu
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (AEAH) 8 ay önce kurulan Tüp Bebek Merk...
12.04.2023 (0)
Bilinçsiz Kortizonlu Göz Damlası Kullanımı,Zararlı
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Esra Ayhan Tuzcu, 60 yaşın üzerinden itibaren s...
11.04.2023 (0)