Foto Galeri WebTV

19 Eylül 2023 Salı  16:09
Gaziler Günü Kutlandı
Serik’te 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.
 

QR Kodu
 

Serik’te 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Serik Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törene, Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Enver Aputkan, daire müdürleri, siyasi parti ilçe temsilcileri, gaziler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Serik Orhangazi MTAL tarafından hazırlanan tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı. Aktürk konuşmasında şunları söyledi; “Yüce milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için canlarını hiçe sayarak vatan için üstlendikleri görevlerin yapılması uğrunda gözünü kırpmadan ölümü göze alıp üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek ‘Gazilik’ ünvanlı taşıyan kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.

Bizlere gurur veren eşsiz kahramanlıklar, destanlar ve zaferlerle dolu şanlı tarihimizde gaza ruhu ve gazilik geleneği, derin izler bırakmış yüce bir kavramdır. Tarih boyunca esarete boyun eğmektense ölümü yeğleyen ecdadımızın savaş meydanlarındaki fedakarlığın, yiğitliğin, kahramanlığın adı olmuştur.

Şehitlik ve gazilik ruhu şanlı tarihimizden aldığımız inanç, güven ve onurla Ulu önder Atatürk’ün ‘Hürriyet ve İstikbal benim karakterimdir’ vecizesinde vücut bulmuş, dün olduğu gibi bugünde Türkiye Cumhuriyetinin, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünün, büyük Türk milletinin birlik ve beraberliğinin koruyucusu olmaya devam edecektir.”

Konuşma sonrasında öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu. Törende son konuşmayı ise Gazi Uzman Çavuş Hüseyin Elmas yaptı. Elmas konuşmasında şunları söyledi; “Gazilik Türk milletinin nazarında şehitlikten sonraki en anlamlı unvanlardandır. Savaşta ölenlere şehit, savaşa katılarak büyük yararlılık gösterenlere, yaralananlara ise Gazi deriz. Gazilerimiz şehitlerimizle birlikte bu vatani yurt edinmemizde vatanın korunmasında her türlü güçlüğe göğüs germişlerdir. Gerektiğinde gözlerini bile kırpmadan can vermeye hazır olmuşlardır.

Ulusumuzun tarihinde şehitlik ve gazilik onuru vardır Her Türk, bu onurlara kavuşmak için ulusu, yurdu, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşmaktan asla kaçınmaz. Tarih boyunca vatanımızı korumak uğruna yapılan savaşlarda yüz binlerce insanımız can verirken, bir o kadar da cephelerde yaralanmıştır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nda yaşamıştır. ‘Ya istiklal, ya ölüm’ sözü bunu en güzel anlatan sözlerdendir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleri ile doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz.”

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Taksicinin Başına Silah Dayayıan ŞüpheliTutuklandı
ANTALYA'da, taksi şoförü Ahmet Er (40) ile tartışan Haydar Ergin, belinden çıkar...
3.10.2023 (0)
Silaj Makinesi Yandı
Serik ilçesinde mısır tarlası hasadı sırasında yangın çıkan silaj makinesi kulla...
3.10.2023 (0)
Kamyonetteki 3 Çocuk, Polisi Alarma Geçirdi
ANTALYA'da seyir halindeki açık kasa kamyonette 1'i şoför mahallinde 3 çocuğu gö...
3.10.2023 (0)
Bebek Parkında Bebekler Çok Mutlu
TÜRKİYE'de ilk kez Konyaaltı Belediyesi tarafından hizmete açılan Bebek Parkı va...
3.10.2023 (0)
Serik’in Başkanlarından Bahar’a Ziyaret
Serik STK başkanları Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar’ı ziyaret...
3.10.2023 (0)
Eylülde Uyuşturucuya Büyük Darbe
ANTALYA'da eylül ayında yapılan narkotik operasyonlarında çok sayıda uyuşturucu ...
3.10.2023 (0)
Üniversiteliye Otel Konforunda Yurt
ANTALYA'da 24 bin 357 öğrenci, otel konforunda, aile sıcaklığındaki yurtlarda ün...
3.10.2023 (0)
Çavuşoğlu, Vali Şahin’i Ziyaret Etti
ESKİ Dışişleri Bakanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Hulus...
3.10.2023 (0)
Karavan Park Tatilcilerin Yeni Gözdesi
Konyaaltı'nda yerli ve yabancı karavan tatilcilerinin daha güvenli ve konforlu b...
3.10.2023 (0)
Spor Tesisi Yıl Sonunda Hizmette
Ümit Uysal, 30 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek Deniz Baykal Spor Tes...
3.10.2023 (0)