Foto Galeri WebTV

14 Kasım 2018 Çarşamba  10:55
Avrupa'nın En Büyük Fuar Şirketine Antalya Daveti
Almanya ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılmasına yönelik hem iş dünyası hem de siyasilerle ikili görüşmeler gerçekleştirildi.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), Almanya'nın Hannover kentine düzenlenen iş gezisinde, Almanya ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılmasına yönelik hem iş dünyası hem de siyasilerle ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Almanya Sosyal Demokratlar Partisi eski milletvekili ve Rusya fahri konsolosu Heino Wiese ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya danışmanı ve eski milletvekili Mustafa Erkan'ın ev sahipliği yaptığı iş gezisine, Antalya'dan önemli iş insanları katıldı. Heyet, Almanya'nın en büyük fuar şirketlerinden ve Türkiye ile de çalışmaları olan Deutsche Messe Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz ile görüştü.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın işbirliğinde düzenlenen iş gezisine ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Yönetim Kurulu'ndan Cahit Şahin, Antalya Serbest Bölge İşadamları Derneği Başkanı Emre Şandan, AGT Ağaç Sanayi'den Mustafa Hulusi Söylemez, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fevzi Çalışkan, DE-HA Turizm'den Cengiz Akar, Emo Optik'ten Osman Önal, Wagner Kablo'dan Hilmi Ünsal gibi isimler katıldı.

 

FUAR DAVETİ VE İŞBİRLİĞİ

İkili iş görüşmelerinde Avrupa'nın en büyük fuar şirketlerinden Deutsche Messe ile yapılan görüşmelerde Antalya'da ortak fuar projesi ele alındı. Wolfgang Lenarz, Hannover Fuar Merkezi'nin 3.8 milyon metrekare alana sahip, yılda 356 milyon Euro ciro ve 56 ülkedeki partnerleriyle toplamda 100 ülkede Hannover'de 60, diğer ülkelerde ise 44 fuar ve kongre düzenlendiklerini anlattı. İşbirliği yaptıkları ülkeler arasındaki en önemli iki ülkeden birinin Türkiye olduğu, İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep'te fuarlar düzenlediklerini söyleyen Lenarz'a, ATSO Başkanı Çetin, Antalya'da da fuar düzenlemesi için davette bulundu. Antalya'nın sosyo-ekonomik imkanları ve fuarlarını anlatan Çetin, ANFAŞ ile işbirliği yapılarak Deutsche Messe'nin Antalya'da da bir fuar düzenleyebileceğini kaydetti. Lenarz, yılbaşı sonrasında Antalya'ya inceleme ve işbirliği ziyaretinde bulunacak.

 

HEM SİYASİ HEM EKONOMİK

Heyete ev sahipliği yapan Heino Wiese, Türkiye'de 5 yıl öncesine kadarki süreçte TÜSİAD'a bağlı birçok firmayla önemli işbirlikleri yaptıklarından bahsederek, iki ülke arasında son dönemde bozulan ilişkilerin yeniden düzeltilmesi konusunda önemli adımlar atıldığını dile getirdi. Bu konuda hem siyasi hem de ekonomik anlamda yürütülen çabalardan bahseden Wiese, özellikle turizmde yeniden Almanların Türkiye'yi tercihinde yükseliş olduğuna dikkat çekti. DHA

 
 

 

 

 

Antalya'dan Letonya'ya Ticaret Köprüsü
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Letonya Türkiye Büyü...
12.06.2019 (0)
BAGEV Başkanı Çandır'dan Enflasyon Değerlendirmesi
ANTALYA Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim K...
07.06.2019 (0)
Antalya'nın Devleri Başkan Bahar'ın Konuğu
Ali Bahar,Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ile Türkiyenin En Hızlı Büyüyen ...
31.05.2019 (0)
İSO 500'de Antalya OSB'den 5 Firma
ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Türkiye'nin En Büyük 500 Büyük Sanayi Kur...
29.05.2019 (0)
'En Büyükler Listesi'nde Antalya'dan 6 Şirket
Davut Çetin, İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından her yıl geleneksel olarak a...
28.05.2019 (0)