ÜLKEMİZDE yaşanan doğal afet olaylarında hayati önem taşıyan, bir can kurtarabilmek için canlarını tehlikeye atarak arama-kurtarma, acil afet haberleşmesi hizmeti veren kurum ve gönüllü birimler, MAKSAT Arama-Kurtarma-Sosyal Aktivite Topluluğu Derneği'nin kuruluş yıldönümünde bir araya geldi.

Muratpaşa Belediyesi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi'nde (ASSİM) gerçekleşen MAKSAT'ın kuruluşunun birinci yılı kutlamalarına Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Antalya İl Müdürlüğü, Antalya Jandarma Arama Kurtarma Tim Komutanlığı (JAK), Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya Şubesi, birimlere destek veren Muratpaşa Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Aslanları İşinsanları Derneği Antalya Şubesi yetkilileri katıldı. 

200'Ü AŞKIN GÖNÜLLÜSÜ VAR

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, başkan yardımcısı Oya Kansu'nun da katıldığı törende MAKSAT'ın kuruluş amacı anlatıldı. Sunumda, "Antalya merkezli kurulan MAKSAT 'İyilik Olsun' sloganıyla yola çıkılarak kuruldu, 200'ü aşkın gönüllüsüyle arama-kurtarma faaliyetlerinde bulunuyor. Hizmetlerimiz iyilik, yardımseverlik, toplumsal dayanışma prensipleriyle sürdürülüyor" denildi.

MAKSAT Başkanı Sevim Dündar, derneğin 1 yıl önce hayal olarak kurulduğunu, azimle, kararlılıkla çalışılarak hayalin gerçekleştiğini aktardı. Dündar sözlerini şöyle sürdürdü; "Doğal afet olaylarında sahada birlikte çalıştığımız kurum ve kuruluşlar ile bir arada olmanın büyük heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Hepimiz bir can kurtarabilmek için canlarımızı tehlikeye atarak çalışan topluluklarız, doğal afet olaylarının gerçek kahramanlarıyız. Birlikte karanlıkta kaybolmuş ruhları bulmak, umudu yeniden canlandırmak ve yaraları sarmak, iyileştirmek için çabalıyoruz. Birlikte daha fazla dayanışma, daha fazla eğitim, daha fazla donanım ile toplumumuzu daha fazla güvenli, daha fazla dirençli hale getireceğiz."

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ İMZALANDI

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal da ülkemizde yaşanan ve büyük yıkımlara, on binlerce insanımızın enkaz altında kalarak yaşamlarını yitirmelerine neden olan doğal afet olayından sonra belediyenin bünyesinde 'Afet İşleri Müdürlüğü' kurulduğunu, birçok mahallede eğitimler verildiğini, acil afet haberleşme hizmeti veren TRAC Antalya Şubesi, arama-kurtarma birimleriyle de işbirliği protokolleri imzalandığını hatırlattı.

Başkan Ümit Uysal, 'Neden eski binalar yıkılmıyor, riskli bölgeler ilan edilmiyor' gibi sorularla çok sık karşılaştıklarını ifade ederek, "Bir proje uyguluyorsunuz, başarılı olursa siyasi engele takılıyorsunuz. Bu yüzden de Türkiye genelinde kentsel dönüşümler olmuyor. Büyük deprem öncesi kanun düzeltilseydi insanlarımız bu oranda vefat etmeyecekti. Kentsel dönüşüm yasasında bir an önce yeni düzenlemeler yapılmalı, doğrudan ilçe belediyeleri yetkili kılınmalı ki işlemler çok daha hızlı yürüsün, pratik hale gelebilsin" dedi.

TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Finike'ye 'Yalnız Değilsin' İle Büyük Ödül Finike'ye 'Yalnız Değilsin' İle Büyük Ödül

Konuşmaların ardından MAKSAT Başkanı Sevim Dündar, doğal afet olaylarında işbirliği yaptıkları Muratpaşa Belediyesi Başkan yardımcısı Oya Kansu'ya, Afet İşleri Müdürü Umut Ağır'a, TRAC Antalya Şubesi Başkanı Metin Karakuzu'ya JAK Tim Komutanı Mahir Aksu'ya, AFAD Birlik Müdürü Zekeriya Karaoğlu'na, AFAD Eğitim Müdürü Fadime Özbey'e, Organize Sanayi Bölgesi İdari İşler Müdürü Başak Şirin'e, Anadolu Aslanları İşinsanları Derneği Antalya Şubesi Başkanı Onur Kaçar'a Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın Müdahale Şubesi Müdürü Hidayet Yıldırım'a, Spor Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç'a, Türk Telekom ve diğer arama-kurtarma birimlerinin yetkililerine teşekkür plaketi sundu. DHA

D O G A L A F E T I N K A H R A M A N L A R I 287824D O G A L A F E T I N K A H R A M A N L A R I 287823D O G A L A F E T I N K A H R A M A N L A R I 287822

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN