Foto Galeri WebTV

29 Ocak 2019 Salı  18:28
Vatandaş 'Devletin Şefkat Elini' Bekliyor
Serik'te yaşanan dolu ve fırtına afeti sonrası perişan olan binlerce çiftçi devletin şefkat elini ve yardımını bekliyor.
 

QR Kodu
 

Serik'te yaşanan dolu ve fırtına afeti sonrası perişan olan yüzlerce çiftçi devletin şefkat elini ve yardımını bekliyor.

 Serik'te etkili olan dolu ve fırtınada yaklaşık bin dönümlük seralık alanda hasar meydana gelmişti. Bu büyük afet sonrasında meydana gelen zararı gözyaşları ile izleyen yüzlerce Serikli vatandaşlarımız yaralarını sarmak için devletin şefkat elini ve yardımını bekliyor. Antalya'nın Kumluca ve çevresinde yaşanan afet sonrasında geçtiğimiz hafta sonunda yaşanan doğal afet Serik'in 25 mahallesinde etkili olmuş 6-7 bin dönüm alan zarar görmüştü.

Afet sonrasında özellikle 'cam' sera sahipleri büyük yara aldı. Seralarındaki bütün camlar kırılarak seranın içine indiğinin belirten çiftçiler bunları toplayıp temizlemenin neredeyse bir ayda ancak mümkün olacağını söylüyorlar. Yine bir diğer sorun tamir için cam bulamama sorunu. Bunlardan da daha önemlisi ise çiftçiler daha ürün alamadan afete mazur kaldıkları için perişan durumda kaldılar. Banka krediler, zirai ilaç, gübre vb. gibi borçları, şu anda hemen ertelenerek çözüm bulanması gerek sorunlar.

Bununla birlikte binlerce çiftçinin yüzlerce dönüm seranın yeninde ayağa kaldırılıp gelecek dönme hazırlanması için devlet gerekirse bölgeyi afet bölgesi ilan etmeli beklentisi var. Çünkü bu dönemi kaybettiğini belirten üreticiler gelecek mahsul dönemine hazırlanmaları hem onlar için hem de ülke ekonomisi ve ihracatı için çok önemli.

Ayrıca önemli sorunlardan birisi de TARSİM sigortası olanlara gerek kolaylık bürokrasi ve prosedüre boğulmadan hayata geçirilmesi beklentisi olarak karşımızda duruyor. Sigortası olmayan ve hasar tespiti yapılan yüzlerce üreticiye de devlete gerekli parasal desteği yapmalı ki bu çiftçilerimiz bu yılı ayakta kalarak geçirebilsinler.

Özet olarak vatandaşlar,' Devletin Şefkat Elini' bekliyorlar. Krediler, borçlar, vergiler vb. kalemlerin ertelenmesi. Ortaya çıkan ve tespit edilen zararların karşılanması ve çiftçilerin gelecek dönem hazırlıklarının ve yeniden ayağa kalkmalarının sağlanması temel olarak yapılması gerekenler olarak karşımızda duruyor. 

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Kuşaktan Kuşağa Aktarılan Miras
Binlerce gencimiz mezuniyetler yaşayarak yeni bir döneme adım attılar. Bu gençl...
17.06.2019 (0)
Serik Cevap Bekliyor
Şimdi son 2-3 haftadır akıllarda birçok soru dolaşıyor. Acaba Serik Kültür Merke...
11.06.2019 (0)
Serik Türk Eğitim Sen'i Kutlarım'...
Serik Türk Eğitim Sen tarafından 2018 yılı Ramazan ayında başlatılan ve bu yıl d...
07.05.2019 (1)
Mayıs Meclisi'nde Aputkan'dan Güzel Haberler'...
Yeni kaymakamlık binası, kütüphane yeni binaya taşınıyor, 3 köprülü kavşak, merk...
02.05.2019 (0)
Şimdi İcraat Zamanı
Hem Antalya hem de Serik'te yeni belediye başkanları mazbatalarını alarak koltuğ...
09.04.2019 (0)