MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, MATSO'yu ziyaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na hazırlamış oldukları oda üyelerinden gelen talep ve sorunları içeren dosyayı sundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MATSO)ziyaret etti. Batı Akdeniz Ticaret Buluşması kapsamında Antalya'ya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ikinci adresi Manavgat oldu. Başkan Hisarcıklıoğlu beraberindeki heyetle MATSO ekibi tarafından oda giriş kapısında karşılandı. Ziyarette, MATSO'nun çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, başarılı çalışmaları dolayısıyla Başkan Güngör ve MATSO yönetimini kutladı. Hisarcıklıoğlu, Manavgat iş dünyasının sorunlarını dinledi.

Başkan Hisarcıklıoğlu'na nazik ziyaretleri için teşekkür eden MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat iş dünyasının sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili bilgiler vererek, "MATSO olarak üyelerimizin talep ve sorunlarının çözümü konusunda bugüne kadar şahsınızın göstermiş olduğu gayretlerden dolayı şahsım ve Manavgat iş dünyası adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Başkan Güngör'ün TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na sunduğu dosyada şunlar yer aldı:Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm firma ve işletmelerin sicillerine bakılmaksızın finansa erişimin kolaylaştırılarak ödemesiz dönemlerin ve kredi vadelerinin uzun olduğu kredi desteklerinin sağlanması. Bankalara gönderilen KGF limitlerinin çok düşük olmasından dolayı bölgemize özel daha yüksek limitlerin açılması. Firma ve işletmelerin vergi ve SGK prim ödemeleri vb. kamuya olan borçlarının yapılandırılarak ilk taksit ödemelerinin 2023 yılına ertelenmesi. 5174 sayılı kanuna tabi ticaret ve sanayi odaları üyelerinin kredi kefalet kooperatiflerinden faydalandırılması. Rusya'dan gelen turistlerin Türkiye'de kredi kartlarını kullanmalarının sağlanması. Seyahat acentelerinin devlet desteklerinden yararlandırılması ve ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik desteklerin sağlanması. Manavgat- Antalya arasındaki mevcut D-400 karayolunun ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle yeni alternatifler üretilmesi. Antalya - Manavgat - Alanya arasında turizm merkezlerinde mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması. Antalya - Manavgat - Alanya arasında kuzey çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi. Atıl durumdaki kamu arazilerinde güneş enerjisi sistemlerinin kurularak ekonomiye katkı sağlanabilmesi için firmalara bu arazilerin üst hakkı veya irtifa hakkı kurulmak suretiyle tahsis edilmesi. Tarım sektöründe üretim planlaması yapılması. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründeki yüksek maliyet artışları sebebiyle konut üretiminde yaşanan durağanlık nedeniyle yaşanan sıkıntılar. DHA

Editör: Haber Merkezi