Akçaalan’da Satranç Başarısı Akçaalan’da Satranç Başarısı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde alınan karar ile belediyeye yatırımlar için 1,5 milyar lira borçlanma yetkisi verildi. Mecliste, teleferik kazasının ardından tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün çerçevedeki fotoğrafı da CHP grubu sırasında yer aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 180 maddenin görüşüldüğü toplantı CHP, AK Parti, MHP, İYİ Parti ve grup üyelerinin katılımıyla başladı. Toplantı öncesinde 12 Nisan’da yaşanan teleferik kazasının ardından tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün fotoğrafının yer aldığı çerçeve ve 'Mesut Kocagöz yalnız değildir' yazılı tişört CHP sıralarına koyuldu.

Toplantıda konuşan CHP Grup sözcüsü Büşra Özdemir, “Kazada Kocagöz’ün sorumluluğunun bulunmadığı aşikardır ve bilirkişi raporu ile kesinlik kazanmıştır. Kocagöz’ün görev süresi içerisinde bakımların tam olarak yapılması ve hiçbir kazanın yaşanmaması bunun en büyük delilidir. Bilirkişi raporunda da Kocagöz’ün kaza tarihinde görevde olmadığı ve sorumluluğunun bulunmadığı belirtilmiştir. Ancak lehe olan deliller dikkate alınmaksızın bütün dosya sanki Kocagöz aleyhine yorumlanarak, kendisi sanki kazanın baş aktörü gibi lanse edilmiştir. 650 bin Kepezli vatandaşımızın iradesine kilit vurulmaktadır. Mesut Kocagöz’ün olması gereken yer cezaevi değil, Kepez Belediye Başkanlığı makamıdır" dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar gündem ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi. MHP Grup sözcüsü Selçuk Senirli ise yaptığı konuşmada Mesut Kocagöz’ün bir an önce görevinin başına dönmesini istediklerini söyledi. İYİ Parti ve Demokrat Parti Grup Sözcüleri de mecliste alınacak kararların hayırlı olmasını istedi.

Toplantı öncesinde konuşan Muhittin Böcek, “Teleferik kazası sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet diliyorum. Mesut Kocagöz kardeşimin tutuklu olması nedeniyle Kepezli hemşehrilerim makamın gerçek sahibinin makamda olmasını arzu ediyor. Ben de aynı arzu içerisindeyim. İnşallah adalet kısa zamanda tecelli edecek, Kocagöz görevinin başında olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından gündemde bulunan 180 maddenin oylanmasına geçildi. Maddeler arasında yer alan 12 Şubat’ta yaşanan sel nedeniyle zarar gören kişilere ve bundan sonra yaşanacak afetlerde mağdur olan kişilere 10 bin lira yardım yapılması kabul edildi. Mecliste yine maddeler arasında yer alan madde ile Büyükşehir Belediyesi’ne yatırımlar için 1,5 milyar lira borçlanma yetkisi verilirken, 6 milyar liralık ek bütçe talebi de kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ardından yapılan ASAT Genel Kurulu’nda da ASAT Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı Mali Faaliyet Raporu onaylandı. DHA

B U Y U K S E H I R E 15 M I L Y A R L I R A B O R C L A N M A Y 533164B U Y U K S E H I R E 15 M I L Y A R L I R A B O R C L A N M A Y 53316

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN