Foto Galeri WebTV

8 Temmuz 2020 Çarşamba  17:44
BAİB Seçim İstiyor, 2 Aday Belli Oldu
BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (BAİB), yönetim kurulunda 6 kişinin istifasıyla yönetim kurulunun düşmesinin ardından, başkanlık için 2 isim adaylığını açıkladı.
 

QR Kodu
 

BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (BAİB), yönetim kurulunda 6 kişinin istifasıyla yönetim kurulunun düşmesinin ardından, başkanlık için 2 isim adaylığını açıkladı. Hakkı Ergin Civan ve Ümit Çavuşoğlu, seçim takviminin bir an önce belirlenmesi çağrısında bulundu.

Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan BAİB'in, 2018 yılı Nisan ayında gerçekleşen genel kurulda göreve gelen Hakkı Bahar başkanlığındaki yönetim kurulu, 15 Mayıs 2020 tarihinde BAİB Başkan Yardımcısı Ergin Civan ile birlikte 6 yönetim kurulu üyesi, 3 denetim kurulu üyesi ve 6 yedek yönetim kurulu üyesi istifa etmesiyle düşmüştü. Yasa gereği 60 gün içinde olağanüstü genel kurul yapılması gerekirken, koronavirüs salgını nedeniyle Ticaret Bakanlığı'nca henüz bir tarih belirlenmedi.

Yönetimin Genel Sekreterlik makamına devredildiği BAİB'de, henüz seçim tarihi belirlenmemiş olsa da başkanlık için 2 isim aday olduğunu açıkladı. İstifa edenler arasındaki Başkan Yardımcısı Hakkı Ergin Civan ve yaş meyve sebze ihracatçısı Ümit Çavuşoğlu aday olduklarını ilan etti. Eski başkan Hakkı Bahar, seçim takviminin belirmesi üzerine konuyu değerlendireceğini açıkladı. Seçim tarihinin belirlenmesiyle iki aday dışındaki adaylıkların netlik kazanması bekleniyor.

Türkiye genelinde tüm ihracatçı birliklerinin normalde nisan ayında mali genel kurulları yapılırken, bu sene pandemi nedeniyle ertelendiğini belirten Hakkı Ergin Civan, “Ama bunun üstüne BAİB olarak bizim olağanüstü seçimli genel kurul da yapmamız lazım. Ticaret Bakanlığı'ndan henüz bugüne kadar ne mali, ne de olağanüstü seçimli genel kurul için bir bilgi gelmedi. Diğer tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerde genel kurullar yapılmaktadır. Gerekli tedbirler alınarak ihracatçı birlikleri içinde çok acil bir genel kurul takvimi belirlenmesi yasal bir zorunluluktur. Onun için bakanlıktan bu konuda bilgi bekliyoruz. Seçimde adayım" dedi.

En kısa sürede seçimin yapılmasını istediklerini belirten Ümit Çavuşoğlu ise “Ama tabi pandemi dolayısıyla ne zaman yapılacağına bakanlık karar verecek. Biz en kısa sürede yapılması taraftarıyız. Şu anda ciddi bir boşluk var, yönetimsiz oluşu ciddi bir sıkıntı ve bir an önce seçimin yapılıp, yönetimin oluşturulması gerekiyor. Adayım, yaş meyve sebze sektör ihracatçısıyım. Tüm sektörlerden katılımcı arkadaşlarla, büyük bir ekip olarak hareket ediyoruz. Tüm sektörleri kucaklıyoruz. İyi bir yönetim kurulu listesi oluşturarak gerçek ihracatçılarla yola devam etmek istiyoruz" diye konuştu.

İstifa eden yönetim kurulu üyelerinin iddialarına karşın yazılı açıklama yapan Hakkı Bahar da seçim takviminin henüz belli olmadığına dikkat çekerek, yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili seçim takviminin belirlenmesi üzerine konuyu değerlendireceğini açıkladı. Bahar yaptığı dört sayfalık yazılı açıklamaya yanıt veren olmadığını da belirterek, “Kamu kurumu niteliğinde olmamızın gereği evraksız, kayıtsız, hukuksuz işimiz olamaz. Bahse konu tüm işler kayıt altındadır, dedikoduya mahal yoktur" dedi. DHA

HAKKI ERGİN CİVAN

 
 

 

 

 

Antalya Barosu Başkanı'nın Durumu İyi
KALP krizi geçirdiği belirlenerek yapılan by-pass ameliyatı ile 5 damarı değişti...
8.08.2020 (0)
Sörf Tahtası Üretmeye Başladı
ANTALYA'da babasıyla evinin bahçesinde hobi amaçlı ürettiği sörf tahtaları beğen...
8.08.2020 (0)
2026 Yaşındaki Koca Katran, Yıllara Meydan Okuyor
Elmalı ilçesindeki sedir ormanında koruma altına alınan 2026 yaşındaki 'Koca Kat...
8.08.2020 (0)
Direğe Çarpan Otomobilin Sürücüsü Ağır Yaralandı
Serik ilçesinde yoldan çıkan otomobilin refüjdeki aydınlatma direğine çarparak h...
8.08.2020 (0)
Kalp Krizi Geçirdi, Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde direksiyon başında kalp krizi geçiren televizyon tamircisi Hakta...
7.08.2020 (0)
Çalık; “Başarılarımız Taçlandı”
“Yükseliş Ortaokulumuzun başarıları üstüne; Yükseliş Anadolu Lisemizin üniversi...
7.08.2020 (0)
Serik'in İlk Ebesi, Arap Ebe Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde 'Arap ebe' adıyla bilinen Cumhuriyet tarihinde ilçeye görevlendi...
7.08.2020 (0)
Jandarmadan Koronavirüs Denetimi
Serik ilçesinde jandarma ekipleri, toplu taşıma araçları ile iş yerlerinde koron...
7.08.2020 (0)
Akyarlar Rotası İlgi Görüyor
AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül ve öğrencilerinin, Antalya- Kemer Kar...
7.08.2020 (0)
Yakın zamanda büyük bir deprem olmasını bekliyoruz
Afrika Levhası, Her Yıl 5-6 Santimetre Anadolu'nun Altına Dalıyor...
7.08.2020 (0)