Foto Galeri WebTV

25 Şubat 2021 Perşembe  18:02
Burdur Türküsüne Çok Sesli Klip
Emre Dayıoğlu, bir grup sanatçı arkadaşıyla bir Burdur türküsü olan 'Şu Dirmil'in Çalgısı'na çok sesli klip çekti. Kliple türkünün her yaştan kişiye ulaştırılması amaçlanıyor.
 

QR Kodu
 

Kaş ilçesinde müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu, bir grup sanatçı arkadaşıyla bir Burdur türküsü olan 'Şu Dirmil'in Çalgısı'na çok sesli klip çekti. Kliple türkünün her yaştan kişiye ulaştırılması amaçlanıyor.

'Şu Dirmil'in Çalgısı' türküsünün klibi için Burdur'un Bucak ilçesi seçildi. Klibin çekimleri ilçeye bağlı Çamlık köyü ve Kremna Antik Kenti'nde yapıldı. Klibin çekimi için köyde yaşamını sürdüren 'Keçiperver' adlı sosyal medya fenomeni, müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu'nu davet etti. Emre Dayıoğlu da daha önce 'İlomoni Yar' türküsüne çektiği klipte görev alan arkadaşlarına daveti iletti. Arkadaşlarının daveti kabul etmesi üzerine ekip Bucak ilçesine klip çekmek için yola çıktı. Bucak'ta yapılan çekimlerde Emre Dayıoğlu def ve üç telli çaldı. Fransız müzisyen ve İstanbul Teknik Üniversitesi Etno Müzikoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Gabriel Meidinger kemanı, ses mühendisi Ozan Demir sipsisi, tiyatro sanatçısı Ceren Kaçar da sesiyle görev aldı.

Yaklaşık 4 dakikalık Şu Dirmil'in Çalgısı türküsünün klibiyle ilgili olarak müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu, "Önce bizi davet eden sosyal medya fenomeni Keçiperver'in odun kırarken, keçileri çağırırken, un elerken, yer süpürürken çıkardığı sesleri kayıt altına alarak, ritme dönüştürdük. Halk çalgıları olan üç telli, def, sipsi kayıtlarını yaptık. Fransız müzisyen Gabriel Meidinger'in keman yorumuyla hepsini birleştirdik. Her sanatçı, türkünün bir bölümünü söyledi. Özellikle Fransız sanatçının türküyü, bizden biri olarak yorumlaması, kemanı ile renk vermesi, klibe ayrı bir güzellik kattı. Yorucu bir çalışmanın ardından ortaya özellikle çocukların, gençlerin dinleyeceği, Türk halk müziğine ilgi duyacakları bir türkü düzenlemesi ve görselliği ortaya çıktı. Yerelden evrensele giden müzik yolculuğumuzda, bu türkümüzü milyonlarca insanımıza ulaştırdık. Onların beğenisini aldık. Unutulmaya yüz tutmuş bir halk türküsünün yeniden farkına varılmasına, başta gençler olmak üzere her yaştan insan tarafından dinlenmesini sağladık. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinden ve ailelerinden çok olumlu tepkiler aldık" dedi.

Bu sanatçı grubu ile daha önce 'İlomoni Yar' türküsüne klip çektiklerini hatırlatan Emre Dayıoğlu, "Aynı beğenileri almıştık. Bu bizim için teşvik oldu. Bu teşvikle ikinci klibimizi çektik. Daha önce çıktığım müzik yolculuğunda, 2 bin 500'e yakın kenarda köşede kalmış, unutulmuş halk sanatçılarını kayıt altına almıştım. Bu kez de halk türkülerini geleceğe taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özverileri için sanatçı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu. DHA

 
 

 

 

 

Serik’le İlgili 5 Madde Görüşüldü
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında Serik’le ilgili ...
15.04.2021 (0)
Şehitlerin Mezarları Ziyaret Edildi
Şehitler Haftası nedeniyle Serik’teki şehit mezarları ziyaret edildi....
15.04.2021 (0)
Sahil Kontrol İstasyonu Tamamlandı
TÜRKİYE'nin ilk silahlı insansız deniz aracı SİDA'nın, karadan kontrol edilmesi ...
15.04.2021 (0)
Tanesi 80 Lira Olan Karpuz Dilimle Satılıyor
SEZONUN ilk karpuzu pazar tezgahına yüksek fiyatla girdi. Kilosu 8 liradan satıl...
15.04.2021 (0)
Mart Ayında Yağış Bereketi
TÜRKİYE genelinde mart ayında yağışlar, normalin ve geçen yılın üzerinde gerçekl...
15.04.2021 (0)
İmar Komisyonu Başkanlığı iyi Parti’nin
İYİ Parti'nin adayı Barış Bulut, AK Parti ve MHP'nin desteğiyle 5 oyla İmar ve B...
15.04.2021 (0)
Yıllardır Topladığı Antikaların Satışını Yapıyor
Antalya'da işletmeci Mustafa Kızılkaya, yıllardır Türkiye'nin dört bir yanından ...
15.04.2021 (0)
Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Çocuk Şenliği Düzen
Büyükşehir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu en güzel şekil...
15.04.2021 (0)
Kemer Belediyesi'nden Yerli Tohum Atağı
KEMER Belediyesi, dışa bağımlılığı azaltmak ve tasarruf sağlamak amacıyla yerli ...
15.04.2021 (0)
Renkli Topaklar, Aslında Bir Çeşit Ur
AKDENİZ Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nde, geçen yıl akvaryum...
15.04.2021 (0)