Foto Galeri WebTV

17 Temmuz 2021 Cumartesi  18:38
Sürücülere Son 80-100 Kilometre İçin Hız Uyarısı
İLERİ Sürücülük Teknikleri Eğitmeni Mete Bayrakçı, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak sürücülerin dikkat etmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu.
 

QR Kodu
 

İLERİ Sürücülük Teknikleri Eğitmeni Mete Bayrakçı, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak sürücülerin dikkat etmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu. Her şeyden önce yola çıkacak kişilerin uykusuz olmaması gerektiğini söyleyen Mete Bayrakçı, "Yola çıkmadan önce plan yapıp nerelerde duracağımıza karar vermek lazım. 2 saatte bir en az 15 dakika, 4 saatte bir de en az 30 dakika mola vermek lazım. Yolcuğun son 80-100 kilometresinde 'gideceğim yere bir an önce gideyim' diyerek hız faktörü artıyor" dedi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle uygulanan kısıtlamaların kalkmasının ardından, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması kararlaştırıldı. Bununla birlikte binlerce kişi, tatillerini geçirmek için farklı şehirlere doğru yola çıkmaya başladı.

İleri Sürücülük Teknikleri Eğitmeni Mete Bayrakçı, yola çıkacak sürücülerin dikkat etmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu. Her şeyden önce yola çıkacak kişilerin uykusuz olmaması gerektiğini söyleyen Mete Bayrakçı, “1,5 yıldır süren salgın döneminin ardından yasakların kalktığı ilk bayram. Şehirlerarası yollarda beklenenin üzerinde yoğunluk olacaktır. Her şeyden önce uykusuz, yorgun değil, tam dinlenmiş olarak yola çıkalım. Biz nasıl dinç yola çıkıyorsak aracımızın da bakımları yapılmış şekilde yola çıkması lazım. Yolun hemen bitmesini, bir an önce gideceğimiz yere varmak isteriz. Yola çıkmadan önce plan yapıp nerelerde duracağımıza karar vermek lazım. 2 saatte bir en az 15 dakika, 4 saatte bir de en az 30 dakika mola vermek lazım" dedi.

Araç lastiklerinin basıncının önemine değinen Bayrakçı, “Her aracın sürücü kapısının içerisindeki plakadaki değerlere uyarak lastiklerimizi ayarlamak lazım. Eski lastiklerle yola çıkmamak lazım, çünkü lastik bizimle yol arasındaki hayat bağımız. Yolcuğun son 80-100 kilometresinde 'gideceğim yere bir an önce gideyim' diyerek hız faktörü artıyor. Buna karşı çok dikkatli olmak lazım. Ben 80-100 kilometre kaldığı zaman mola vermeyi tercih ediyorum" diye konuştu.

Sürücülerin hızlarını çok iyi kontrol etmesi gerektiğini söyleyen Bayrakçı, “Yola çıkmadan önce aracın yağını, hava filtresinin, sileceklerinin doğru çalışıp çalışmadığı, frenlerinin ve ışık sisteminin kontrolü mutlaka yapılmalı. Sürücülerin hızlarını çok iyi kontrol etmeleri ve hız limitlerine uymaları şart. Çift yönlü yollarda sollamalara çok dikkat etmek ve aceleci davranmamak lazım. Sollamanın 5 kuralı var. Doğru yer, doğru zaman, doğru hız, doğru vites ve hepsinden önemlisi böyle bir hareket gerekiyor mu buna doğru karar vermek lazım. Sürücülerin takip mesafesini korumaları gerekir. Takip mesafesi zamanla ölçülür. 2 saniyedir bu zaman" ifadelerini kullandı. DHA


 
 

 

 

 

Yazılım ve Destek Hizmeti Alınacak
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yazılım ve destek hizmeti alacak. ...
21.09.2021 (0)
Servis Hizmeti Alınacak
Personel servisi kiralanması hizmet alımı yapılacak. ...
21.09.2021 (0)
Ev Satılacak
Antalya Korkuteli'nde iki katlı kargir ev mahkemeden satılık. ...
21.09.2021 (0)
Üreticilere Yüksek Gelir Sağlıyor
Serik’te 26 vatandaşa 162 dekar ‘Keçiboynuzu Bahçesi’ tesis ediliyor. Tarım ve O...
21.09.2021 (0)
Tarımda Girdi Fiyatları Artıyor
ANTALYA Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Ku...
21.09.2021 (0)
Raylı Sisteme Kum Torbalı Test
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını tamamladığı 3. Etap Raylı Sistem Proj...
21.09.2021 (0)
Can Kaybı Olmasın Diye Savaştılar
Manavgat yangınıyla mücadelelerini anlatan Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Diki...
21.09.2021 (0)
Muhtarlardan Başkan Böcek'e Ziyaret
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Varsak ve Kaş mahalle ...
21.09.2021 (0)
Kaleiçi'nde Festival Heyecanı
Ümit Uysal, 14- 17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 6'ncı Kaleiçi Old Town ...
21.09.2021 (0)
Manavgat'ta Arı Kovanı Dağıtıldı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Manavgat'ta çıkan yangında zarar gören bal üretic...
21.09.2021 (0)