Foto Galeri WebTV

21 Eylül 2021 Salı  17:35
Üreticilere Yüksek Gelir Sağlıyor
Serik’te 26 vatandaşa 162 dekar ‘Keçiboynuzu Bahçesi’ tesis ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı projesi kapsamında yapılan çalışmalarda keçiboynuzunun üreticilere yüksek gelir sağladığı belirtiliyor.
 

QR Kodu
 

Serik’te 26 vatandaşa 162 dekar ‘Keçiboynuzu Bahçesi’ tesis ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı projesi kapsamında yapılan çalışmalarda keçiboynuzunun üreticilere yüksek gelir sağladığı belirtiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün ‘Atıl Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Serik’in 4 mahallesinde keçiboynuzu bahçesi kuruluyor. Mahallerdeki 26 vatandaşa toplam 162 dekar alanda kurulan bahçeler ‘Antalya İlinde, Marjinal Tarım Arazilerinde Keçiboynuzu Üretiminin Geliştirilmesi’ isimli proje çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Atıl Araziler Değerlendiriliyor

Yapılan çalışma ile ilgili olarak Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili şu bilgileri verdiler; “26 vatandaşa 162 dekar Keçiboynuzu Bahçesi tesis ediyoruz. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ‘Atıl Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında, İl Müdürlüğümüzce teklif edilen ‘Antalya İlinde, Marjinal Tarım Arazilerinde Keçiboynuzu Üretiminin Geliştirilmesi’ isimli proje kabul edilmiştir. Proje kapsamında İlçemiz Hasdümen, Kozan, Töngüşlü ve Deniztepesi Mahallelerimizde 26 çiftçimize 162 dekar keçiboynuzu bahçesi tesisi kurulacaktır. Dikimler Ekim ayı içinde yapılacaktır. İl ve ilçe müdürlüğümüz teknik elemanlarımızca keçiboynuzu dikimi planlanan ve projeye dahil vatandaşlarımıza ait arazilerde ön tespit çalışması yapıldı.”

Üreticilere Yüksek Gelir Sağlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımla uğraşmak isteyenleri yönlendirmesi ve onlara yol gösterici olması amacıyla keçiboynuzu bahçesi kurulmasına ilişkin fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladı.

Rehberde, doğal ürünlere yönelik taleple birlikte keçiboynuzunun da dikkati çektiği ifade edilerek, bu ürünün meyvesinin besin olarak kullanımının dışında, tohumunun da endüstride çok geniş kullanım olanağına sahip olduğu bilgisi verildi. Gıda, kozmetik, boya, tekstil ve ilaç sanayisinde kullanılmasının, ürünün ekonomik değerini artırdığına işaret edilen rehberde, farklı sektörlerde kullanılan keçiboynuzunun güçlü bir ticari ürün olduğu vurgulandı. Rehberde, bu yönüyle keçiboynuzu ve ürünlerinin üreticilere yüksek gelir sağladığının altı çizildi.

Dış Ticaretten Daha Çok Pay Alınacak

Türkiye'de keçiboynuzu üretmenin, ürünün anavatanı içinde olması nedeniyle avantaj sağladığı belirtilen rehberde, "Akdeniz Bölgesi'nde keçiboynuzu yetiştiriciliği yapılabilecek geniş alanlar bulunmakta ve keçiboynuzu yetiştiriciliği ülkemizde giderek önem kazanmaktadır. Ülkemizde toprak özelliklerinin uygun olduğu bölgelerde keçiboynuzu bahçeleri tesisi kurulmasıyla dış ticaretten daha çok pay alınabilecektir." şeklinde bilgi verildi.

Fabrikaların Talebi Arttı

Rehberde, dünyada da keçiboynuzuna ilginin arttığı bildirilerek, "Keçiboynuzu meyvesi, içeriğinde bulunan ve insan vücudunda antioksidan tesir gösteren polifenoller açısından oldukça zengindir. Yüksek mineral ve diyet lif açısından da oldukça zengin olup, ülkemizde herhangi bir kimyasal ilaç uygulaması yapılmadan yetişmektedir. Dünyadaki bu ilgiye paralel olarak ülkemizde bu konuda yapılacak çalışmalarla yeni iş sahaları oluşturulması, buna bağlı olarak istihdamın artması ve ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlanması beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'de keçiboynuzunu işleyen fabrikaların bu ürüne yönelik talebinin de arttığı belirtilen rehberde, daha çok doğal yollarla yetişen keçiboynuzunun bahçe kurularak üretilmesi gerektiği kaydedildi.

İlaç Yapımında Kullanılıyor

Rehberde keçiboynuzunun kullanım alanlarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: "Keçiboynuzunun ağacı, meyvesi ve tohumları ekonomik açıdan büyük önem taşıyor. Meyveleri sofralık tüketim yanında, gıda endüstrisinde pekmez yapımında kullanılıyor. Kağıt, boya, tekstil, plastik, petrol, mobilyacılık, kibrit, eczacılık ve kozmetik sanayisinde yararlanıldığı gibi, hayvanların yem ihtiyacını karşılamada da kullanılıyor. Diğer ve önemli bir kullanım alanı ise bitkisel kökenli doğal ilaç yapımıdır."

Rehberde, keçiboynuzu bahçesi kurulumuna yönelik örnek bir fizibilite raporu da yer aldı. Bahçe kurulumunun 1 yıl süreceği, proje ömrünün ise 45 yıl olacağı belirtilen rehberde, 100 dekarlık bir alanda 2 bin 750 fidan gelecek şekilde yapılan planlama karşılığı, yatırımın 7. yılından itibaren artı gelir elde edilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Batı Akdeniz İhracatı İlk Kez 2 Milyar Doları Aştı
Ümit Mirza Çavuşoğlu, BAİB'in 53 yıllık tarihinde 21 Ekim 2021 günü bir ilk yaşa...
23.10.2021 (0)
PTTAVM Yöresel Lezzetleri Dünyaya Taşıyor
PTTAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, ''turkishsouq.com'' platformuyla Türkiye'ni...
23.10.2021 (0)
Koyunlara Embriyo Transferi Yaptılar
Antalya'daki bir çiftlikte, et ve süt verimi yüksek hayvanların ıslahını hızland...
23.10.2021 (0)
''İnsanları Mutlu Etmek'' İçin Gösteri Yapıyorlar
Arjantinli İkizler ''İnsanları Mutlu Etmek'' İçin Dünyayı Gezerek Gösteri Şovlar...
23.10.2021 (0)
Koltuk Fabrikasına Güneş Enerji Santrali
TÜRKİYE'nin ve Avrupa'nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, devreye ald...
23.10.2021 (0)
Hakaret Eden Öğretmen Hakkında Soruşturma
ANTALYA'da veliler, öğrencilerine hakaret ve küfür ettiğini iddia ettikleri mate...
23.10.2021 (0)
İpek Böceğini Öldürmeden Üretilen Kumaşlar
EKODOKU Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi üyesi 35 kadın, ipek böceğine zarar ver...
23.10.2021 (0)
Taksi Şoförlerine 12 Kural
ANTALYA Valiliği, taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kural başlıklı bir genelg...
23.10.2021 (0)
Kaş'ta 'Yakıcı Denizanası' İstilası
Türkiye'de ilk kez Sarsala Koyu'nda Tahsin Ceylan'ın görüntülediği, İndo-Pasifik...
23.10.2021 (0)
Sahaf Festivali Kepez’de
KEPEZ Belediyesi, kültürden sanata, müzikten edebiyata birbirinden kıymetli kole...
23.10.2021 (0)