Foto Galeri WebTV

23 Ekim 2021 Cumartesi  17:24
İpek Böceğini Öldürmeden Üretilen Kumaşlar
EKODOKU Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi üyesi 35 kadın, ipek böceğine zarar vermeden elde ettikleri ipliği el tezgahlarında dokuyarak, günde 175 metre ipek kumaş üretiyor.
 

QR Kodu
 

EKODOKU Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi üyesi 35 kadın, ipek böceğine zarar vermeden elde ettikleri ipliği el tezgahlarında dokuyarak, günde 175 metre ipek kumaş üretiyor. Hem yurt içine sunulan hem de 4 ülkeye ihraç edilen kumaşlar, büyük ilgi görüyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteğiyle Antalya Ticaret Borsası'nın bu yıl 11'incisini düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) kapıları açıldı. İlk gün 6,5 saatte 45 bine yakın ziyaretçinin ağırlandığı fuara, Türkiye'nin 76 şehrinden katılımcıların yanı sıra KKTC'den de gelenler oldu. 113 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 83'ü kadın olmak üzere 150 kooperatif ve 650'nin üzerinde firmanın katıldığı fuarda binlerce ürün tanıtıldı.

Sergilenen ürünler arasında el emeği ve özellikle kadın girişimcilerin ürettikleri dikkati çekti. Fuarda stant açan 35 kadının oluşturduğu Ekodoku Sürdürülebilir Yaşam Kooperatifi, geleneksel yöntemin tersine ipek ipliği üretiyor. Pupa içindeki ipek böceğini fırınlamadan ya da kaynar suda boğmadan, böceğin kendi gelişimini tamamlayıp pupayı terk etmesini bekleyerek ipliği elde eden kooperatif üyesi kadınlar, bu iplikten de yüzlerce metre kumaş dokuyor.

Bu şekilde hem doğaya zarar vermediklerini hem de sürdürülebilir iş yaptıklarını anlatan Kooperatif Başkanı Esra Üzel Yüncüler, 10 yıl önce yola çıktıklarını ve sürdürülebilir tekstil üzerine çalıştıklarını söyledi. Kadınların elinden çıkan bir katma değer olarak yola çıktıklarını anlatan Yüncüler, “'Kelebekler özgür, ipekler şiddetsiz' diyoruz. Geleneksel yöntemle dünyada yaygın olarak böcek boğma yöntemiyle iplik üretilir. Koza halinde dut yaprağı ile beslenir. Pupa süresince 8 gün ömrü kala kelebek olarak yaşam döngüsüne devam etmesi gerekir. Ancak geleneksel yöntemde ya fırınlanır ya da kaynar suda haşlanarak ipek böcekleri öldürülür. Aslında canlı canlı onu yok etmiş oluruz. Kozalarda iplikler alınır. Biz boğmuyoruz, böceğe zarar vermiyoruz. İpek böceği pupayı terk edince biz onu kullanıyoruz" dedi.

ELDE DOKUYUP İHRAÇ EDİYORLAR

Üretilen ipliği dokuma tezgahlarında kooperatif üyesi kadınların ördüğünü ve kumaş haline getirdiğini anlatan Yüncüler, 35 kadının 1 günde 175 metre kumaş ürettiğini söyledi. Bu kumaşların kök boyalarla boyandığını, hastalık bakteri taşımadığını da anlatan Yüncüler, “Hem iç piyasaya hem de yurt dışına ürün tedarik ediyoruz. Avrupa'da, Kanada, Danimarka, Norveç, İngiltere'den siparişler alıyoruz. İhraç ediyoruz" diye konuştu.

Kooperatif Başkanı Yüncüler, ürettikleri ipek kumaştan her türlü giysi ürününün elde edilebileceği de kaydetti. DHA

 
 

 

 

 

Büyük Yarışma İçin Son Gün
30 Bin TL. ödüllü, ‘Serik Okuyor Projesi’nin yarışma bölümüne başvurular 1 Aralı...
30.11.2021 (0)
Yılın Son Meclisi Toplanıyor
Serik Belediye Meclisi 2021 yılının son meclis toplantısı olan Aralık ayı meclis...
30.11.2021 (0)
Hasar Tespit Çalışmaları Devam Ediyor
Antalya'daki sağanak ve fırtına nedeniyle Serik ilçesinde ilk belirlemelere göre...
30.11.2021 (0)
Antalya İçin Birlikte Çalışacaklar
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve AGC Başkanı İdris Taş Anta...
30.11.2021 (0)
Yılbaşında Sanatçılı Programlara Yoğun İlgi
BU yıl cuma akşamına denk gelen yılbaşında Kıbrıs ve Antalya'dakiler başta olmak...
30.11.2021 (0)
Burdur'da 'Maske, Mesafe, Hijyen' Çağrısı
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı vaka sayısı en fazla artan 10 il ara...
30.11.2021 (0)
Hava Sıcaklığı, Mevsim Normalinin Altına İniyor
METEOROLOJİ'nin kuvvetli rüzgara karşı uyarı yaptığı Antalya'da hava sıcaklığını...
30.11.2021 (0)
''Pandemi'' Toplantısı Düzenlendi
Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük başkanlığında ''Pandemi'' toplantısı g...
30.11.2021 (0)
Hedef 10 Milyar Dolar
OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Bahat, Türkiye'nin sağlık hizmeti, sarf malze...
30.11.2021 (0)
Antalya DOB'dan Keyifli Bir Konser
ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (DOB), kasım ayında gerçekleştirilen ve büyük beğ...
30.11.2021 (0)