Foto Galeri WebTV

15 Ocak 2022 Cumartesi  17:28
'İş Göremezlik Ödemeleri', Sağlık Gideri Teminatı
'İş Göremezlik Ödemeleri', Sağlık Gideri Teminatı Kapsamına Alındı
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Süleyman Özer, sigortacılık sektörü olan 40.Grup Meslek Komitesi'nin girişimleri sonucunda Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel şartlarında değişiklik yapıldığını belirterek sektörün ve vatandaşın mağduriyetinin giderildiğini bildirdi.

TEBLİĞ MADDESİ DEĞİŞTİRİLDİ

ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, trafik kazası yapan vatandaşların mağduriyet yaşadığı, 'geçici iş göremezlik ve sürekli sakatlık teminatı' ile ilgili değişikliğe gidildiğini söyledi. Özer, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yayımlanan tebliğ ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel şartlarında, 'geçici iş göremezlik ödemesi' ile ilgili değişiklik yapıldığını söyledi. ATSO Meclis Başkanı Özer, "Trafik kazası nedeniyle mağdurun geçici iş göremezliği ve sürekli sakatlığı bu teminattan karşılanır. Mağdurun tedavi sürecinin tamamlanması sonrasında sakatlık oranının ve geçici iş göremezlik süresinin belirlenmesinde, Kurul Raporu dikkate alınır" ibaresiyle hem vatandaşların hem de sektörün mağduriyetinin giderildiğini ifade etti.

SEKTÖR AÇISINDAN ÖNEMLİ GELİŞME

ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, şöyle konuştu;"Yapılan yasal düzenlemeyle, özellikle yaralanmalı trafik kazaları neticesinde, hastane masraflarıyla ilgili ödemelerinin SGK tarafından yapılması, sigorta sektörü açısından son derece önemli bir gelişmedir. Yaralanma neticesinde belli bir süre çalışamayan yaralılara SGK tarafından yapılan geçici iş göremezlik ödemeleri daha sonraki süreçte SGK tarafından kusurlu kişiye dava açılarak iş görmezlik bedeli talep edilmekteydi. Sigorta Şirketleri de poliçe tanzim ettiği zaman yukarıda bahsedilen madde gereği SGK'ya poliçe başına peşinen ödediği için, sonradan gelen rücu işlemini kusurlu kişi ya da SGK talep etse dahi ödeme yapmıyordu. Zorunlu mali sorumluluk (Trafik) sigortası, sorumluluk poliçesi olmasına rağmen bu tür mağduriyetler oluşmaktaydı. Oysa, iş göremezlik ödemelerinin aynı kazayla ilgili bir argüman olduğu ve tedavi masraflarının devamı niteliğinde olduğu dile getirilmişti. Söz konusu mağduriyetin giderilmesi için SGK'nın zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortalarından almış olduğu pay eğer yetmiyor ise yükseltilerek SGK tarafından yapılan iş göremezlik ödemelerinin rücu yapılmaması ya da söz konusu rücunun kusurlu kişinin Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortasından karşılanması, 40.Grup Meslek Komitemiz tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları ve TOBB'a iletilmişti."

ATSO Meclis Başkanı Özer, 40.Grup Meslek Komitesi'nin girişimleriyle düzenlemenin yeniden yapıldığını belirtti.

ARAÇLARDAKİ HASARLARA DÜZENLEME

ATSO Meclis Başkanı Özer, aynı genelgeyle sektörün bir başka sorunu olan ve yine ATSO 40.Grup Meslek Komitesi tarafından gündeme getirilen araçlarda hasar gören parçalarla ilgili değişikliğe gidildiğini söyledi. Özer, bu değişikliği şöyle açıkladı;

"Zorunlu mali sorumluluk (Trafik) sigortası genel şartları gereği, daha önce 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse öncelikle orijinali ile değiştiriliyordu. Orijinal parçanın bulunmaması durumunda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilebilmekteydi. 3 yılı geçen araçlarda ise aracın üzerindeki parça orijinal olsa bile, sigorta şirketi isterse eşdeğer parça kullanabiliyordu. Bu durumda sigortalılarda memnuniyetsizlik oluşmaktaydı. 4 Aralık 2021 tarihinde değişen genel şartlarda bu madde yaş sınırına bakılmaksızın aracın üzerindeki parça orijinal ise yine orijinal parça takılacak şekilde değiştirilmiştir. Ancak, hak sahibinin onayının alınması veya hasar gören parçanın orijinal parça ile değiştirilmesine imkân olmaması halinde hasar gören parça, eşdeğer veya yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilebilecektir. Hasar gören parçanın orijinal olmaması halinde ise eşdeğer veya yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilir. Ancak, hasar gören parçanın eşdeğer veya yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilmesine imkân olmaması halinde orijinal parça kullanılabilecektir." DHA

 
 

 

 

 

reklam

Dünyanın En Değerli Arazisi Cep Telefonu Ekranları
TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, dünyada 7 m...
28.05.2022 (0)
AÜ Hastanesi Kanser Genetik Testine Başladı
Prof. Dr. Özlenen Özkan, Meme Kanserine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu'nda kişiye...
28.05.2022 (0)
2022' Ödülleri Sahibini Buldu
ANTALYA Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Antalya OSB...
28.05.2022 (0)
Antalya'da Hava Sıcaklığı 37 Dereceyi Gördü
ANTALYA'da hava sıcaklığı 37 dereceyi gördü. Koyaaltı Sahili'ne giden tatilcile...
28.05.2022 (0)
Sosyal Bilimler MYO'da Geleneksel Pilav Günü
AKDENİZ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Geleneksel Pilav günü et...
28.05.2022 (0)
Arsa Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan arsa satılacak. ...
27.05.2022 (0)
3+1 Daire Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan daire satılacak. ...
27.05.2022 (0)
Daire Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan daire satılacak. ...
27.05.2022 (0)
‘Benim Festivalim’ Başladı
3 gün sürecek olan A’dan Z’ye Serik eTwinning Projesi, ‘Benim Festivalim’ başlad...
27.05.2022 (0)
Taş'tan '27 Mayıs' Mesajı
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, 27 Mayıs Darbesi'nin 62'nci yıl d...
27.05.2022 (0)