Foto Galeri WebTV

15 Ocak 2022 Cumartesi  17:33
Miniklere Curalı, Bağlamalı Ders
SANATÇI Sümer Ezgü, anaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Cura ve bağlamaya büyük ilgi gösteren öğrenciler, Sümer Ezgü'nün türküleriyle hem eğlendi hem öğrendi. İ
 

QR Kodu
 

SANATÇI Sümer Ezgü, anaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Cura ve bağlamaya büyük ilgi gösteren öğrenciler, Sümer Ezgü'nün türküleriyle hem eğlendi hem öğrendi. İlkokulda müzik dersinin sınıf öğretmenleri tarafından verilmek durumunda olduğunu belirten Ezgü, “Müzik dersi branş gerektiren bir konu. Haliyle bir müzik öğretmeni tarafından çocuklara ders olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Sanatçı Sümer Ezgü, okullarda müziği sevdirmek ve Türk Halk Müziğinde kullanılan enstrümanları tanıtmak amacıyla anaokulları ve ilkokulları ziyaret ediyor. Bu ziyaretler kapsamında Ayten Çağıran Anaokulu'na giden Ezgü, öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Öğrenciler Ezgü'nün elindeki cura ve bağlamanın nasıl ses çıkardığını öğrenmek, bağlama ve curaya dokunmak için birbiriyle yarıştı.

Sanatın küçük yaşlarda ekilen tohumlarla filizlendiğini anlatan Sümer Ezgü, sanatı sevdirmek ve milli müziği tanımaları için çocuklarla bir araya geldiğini söyledi. Çocukların kaval ve curaya büyük ilgi gösterdiğini anlatan Ezgü, “Temel müzik eğitiminde cura ve dilli kaval (çoban kavalı) gibi milli sazlarımızın da yer almasına yönelik ritimlerle çeşitli oyunlarla ve çocuklarla müzikli söyleşi yaptık. Ayrıca çocuklarla disko saatinde 'Sümer Ezgü ve Süper Çocuklar' albümündeki remiks çocuk türküleri ile birlikte eğlenerek bir şeyler öğretmeye çalıştık. Çocukların sazlara ilgisi çok güzeldi. Curaya dokunup çalmaya çalıştılar. Bağlamanın torunu curaya dokunup, küçük bedenleriyle ve sempatik sesleriyle bütünleştirdiler" dedi.

'İLKOKULLARDA MÜZİK ÖĞRETMENİ YOK'

Burdur ve Antalya'daki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı içindeki temel müzik eğitimine örnek teşkil edecek pilot uygulama başlattıklarını da anlatan Ezgü, MEB, Antalya ve Burdur valilerimiz, il milli eğitim müdürlükleri, halk eğitim merkezleri ve belediyelerin destek verdiğini söyledi. İlkokullarda sınıf öğretmenlerinin müzik dersi vermeye çalıştığını ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen Sümer Ezgü, şöyle konuştu: “İlkokullarla sınıf öğretmenlerimiz ellerinden geldiğince müzik dersi vermeye çalışıyor. Ancak bu iş ciddi ve branş gerektiren bir konu. Haliyle bunun MEB tarafından müfredata alınıp bir müzik öğretmeni tarafından çocuklara ders olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Müzik, anaokulu ve ilkokulda aşılanır, sonrasında ne yazık ki geç kalınmış olur."

Ezgü, öğrenciler için sevilen türkülerini seslendirdi. DHA

 
 

 

 

 

reklam

Dünyanın En Değerli Arazisi Cep Telefonu Ekranları
TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, dünyada 7 m...
28.05.2022 (0)
AÜ Hastanesi Kanser Genetik Testine Başladı
Prof. Dr. Özlenen Özkan, Meme Kanserine Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu'nda kişiye...
28.05.2022 (0)
2022' Ödülleri Sahibini Buldu
ANTALYA Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Antalya OSB...
28.05.2022 (0)
Antalya'da Hava Sıcaklığı 37 Dereceyi Gördü
ANTALYA'da hava sıcaklığı 37 dereceyi gördü. Koyaaltı Sahili'ne giden tatilcile...
28.05.2022 (0)
Sosyal Bilimler MYO'da Geleneksel Pilav Günü
AKDENİZ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Geleneksel Pilav günü et...
28.05.2022 (0)
Arsa Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan arsa satılacak. ...
27.05.2022 (0)
3+1 Daire Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan daire satılacak. ...
27.05.2022 (0)
Daire Satılacak
Antalya Muratpaşa'da icradan daire satılacak. ...
27.05.2022 (0)
‘Benim Festivalim’ Başladı
3 gün sürecek olan A’dan Z’ye Serik eTwinning Projesi, ‘Benim Festivalim’ başlad...
27.05.2022 (0)
Taş'tan '27 Mayıs' Mesajı
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, 27 Mayıs Darbesi'nin 62'nci yıl d...
27.05.2022 (0)