Foto Galeri WebTV

30 Haziran 2022 Perşembe  17:57
Serik Kazandı
İmar planları mahkemece iptal edilen Serik’e ait Belek ve Kadriye günübirlik alanları için yeni imar planı yapıldı. Yeni planlarda Serik’in talep ettiği kazanımların çoğunu aldığı belirtiliyor.
 

QR Kodu
 

İmar planları mahkemece iptal edilen Serik’e ait Belek ve Kadriye günübirlik alanları için yeni imar planı yapıldı. Yeni planlarda Serik’in talep ettiği kazanımların çoğunu aldığı belirtiliyor.

İptal edilen Belek ve Kadriye günübirlik alanları imar planları yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden imar uygulama planı hazırlandı. Planlar Serik Belediyesinde askıya çıkarıldı.

Serik’e ait Belek ve Kadir'e günübirlik alanlarına halka bırakılan bölümlerini tamamen daraltan önceki planlarla ilgili olarak Serik Belediyesi, Serik sivil toplum kuruluşları davalar açmıştı. Serik halkı ve kamuoyu da bu planlara karşı çıkmışlardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile defalarca görüşerek bu planları eski haline getirilmesi talep edilmişti.

Taleplerinin Birçoğu Yerine Getirilmiş Görünüyor

Mahkeme kararları ile iptal olan söz konusu planların yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yeni bir uygulama imar planı hazırlayarak Serik Belediyesi’ne askıya çıkılması için gönderildi. Belek ve Kadriye Günübirlik alanları ile ilgili hazırlanan yeni planda kamuoyunun taleplerinin birçoğu yerine getirmiş gibi görünüyor.

Toplam Alan 69 Dönüme Çıktı; Sahil 500 Metreyi Aştı

Yeni planlarda Belek Günübirlik alanında orman alanı eski planda 48 dönüme düşürülmüşken şu andaki planda 147 dönüme tekrar çıkıyor. İptal edilen planda 65 dönüme küçültülen günübirlik alan ise yaklaşık 96 dönüme yükseltilmiş. Kadriye Günübirlik alanında ise iptal edilen önceki planda 82 dönüme düşürülen günübirlik alan yaklaşık 142 dönüm olarak planlanmış.

İptal edilen imar planına göre Belek Günübirlik alanına ait sahil oldukça dar bir alana sıkışmışken; şimdi neredeyse 1,5 katına çıkarak 500 metreyi aşmış durumda.

Yine Belek günübirlik alanın batısındaki (eskiden Serik Belediyesi'ne ait günübirlik diye bilinir) kamping alanı ise 132 dönüm olarak planlanırken; bu alanın yaklaşık 65 dönümü Turizm Tesis Alanı (TTA) olarak planlanmış. Bu alanın ön tarafı ise denize kadar yine günübirlik alan olarak kullanılacak şekilde plana işlenmiş.

Belek ile ilgili yeni planlarda en önemli maddelerden biri ise günübirliğini kuzeyinde bulunan yaklaşık 150 dönümlük ormanlık alanın tamamen orman olarak planda yer alması oldukça güzel bir gelişme olarak karşımızda duruyor.

Kadriye’de Tamamen Günübirlik

Kadriye Günübirlik alanında ise doğu tarafta kalan ve daha önce otel yeri olarak ayrılan bölümün yeni planda tamamen kaldırılmış olduğu ve burasının da günübirlik alana dahil edilmiş olduğu görünüyor.

Tabii yeni planlarla ilgili Serik kamuoyunun Serik siyasilerinde ve uzmanların Nasıl yorumlanacağı merakla bekleniyor.

Ancak yeni planlarda görünen o ki Serik kamuoyunun direnci sonucunda günübirlik alanlar tekrar halkın kullanımına sunulacak şekilde yeni bir imar planı ile düzenlenmiş durumda.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Serik’e Yeni Okul Geliyor
Gedik Mahallesi’ne yeni bir ilkokul inşaatı başlıyor....
8.08.2022 (0)
İhracat 20 Yılda 25 Katına Çıktı
Bakan Kirişci, Türkiye'nin su ürünleri ihracatının 20 yılda yaklaşık 25 katına ç...
8.08.2022 (0)
AÜ'de Türkiye'nin En Büyük Tarım Teknokenti
AÜ tarafından Antalya için dev bir proje hayata geçiriliyor. Rektör Özlenen Özka...
8.08.2022 (0)
İnsansız Cankurtaran Robotla Hızlı Müdahale
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin Konyaaltı Sahili'ndeki EKDAĞ Plajı'nda başlatt...
8.08.2022 (0)
Yanan Alanlarda Yaban Hayatı Yeniden Canlanıyor
Manavgat ilçesinde geçen yıl 65 bin hektara yakın ormanın yok olduğu yangın sonr...
8.08.2022 (0)
5 Bininci Yavru Caretta Caretta Akdeniz'e Ulaştı
CARETTA caretta kaplumbağalarının Türkiye'deki 21 yuvalama ve üreme alanından Pa...
8.08.2022 (0)
Tramvay Yolunda Sıkı Denetim
ANTALYA'da polis, tramvay yolunu ve kaldırımı kullanan motosiklet ve skuter kull...
8.08.2022 (0)
Sokak Hayvanı Sahiplenenler Mutlu
KONYAALTI Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi'nden bire...
8.08.2022 (0)
''İmparator Nero'' Yazıtı Antik Deniz Fenerinde
Nero'nun Patara'ya prestij eseri olarak yaptırdığı ve restorasyon kapsamında yen...
8.08.2022 (0)
Helmann, Yatırım Gayrimenkul Fonu Kurdu
ANTALYA merkezli, geliştirdiği çevreci ve yüksek kaliteli projelerle yerli ve ya...
8.08.2022 (0)