Foto Galeri WebTV

5 Ağustos 2022 Cuma  17:04
Hava Yolu Trafiği, Salgın Öncesi Döneme Yaklaştı
Türkiye'de İstanbul'dan sonra en çok hava yolu yolcusunu ağırlayan Fraport TAV Antalya Havalimanı'nda bu yıl 7 ayda 15 milyonu aşkın yolcuya hizmet verildi.
 

QR Kodu
 

Türkiye'de İstanbul'dan sonra en çok hava yolu yolcusunu ağırlayan Fraport TAV Antalya Havalimanı'nda bu yıl 7 ayda 15 milyonu aşkın yolcuya hizmet verildi.

Gözde turizm merkezi Antalya'ya gelen turist sayısı, hava trafiğini de hareketlendirdi. En fazla turistin konuk edildiği 2019'da yıl boyunca 35 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Antalya Havalimanı, Kovid-19 salgını sonrası yeniden hareketlendi.

Dünyanın dört bir yanından gelen ve giden yolculara hizmet veren havalimanı, bu yıl 7 ayda iç ve dış hatlarda 15,5 milyon civarında yolcuyu ağırladı. Hava yoluyla 7 ayda gelen turist sayısı 6 milyon 688'e ulaştı. Antalya semalarında aynı tarihlerde 99 bin 554 uçak trafiği yaşandı.

2019'da hava yolu ile yurt dışından 7 ayda yaklaşık 8 milyon turistin geldiği kentte, aynı dönemde havalimanında iç ve dış hatlarda yaklaşık 19 milyon 387 bin yolcuya hizmet verildi. Aynı dönemde ise Antalya semalarında 111 bin 299 uçak trafiği yaşandı. Bu yılki gerek turist gerekse yolcu sayıları 2019'un rakamlarına yaklaştı.

Antalya Havalimanı en fazla Almanya, Rusya, İngiltere, Polonya, Kazakistan, Romanya, Hollanda ve İsviçre'den misafir ağırlıyor.

"Hafta Sonu Hava Trafiği Daha da Artıyor"

Antalya Havalimanı Hudut Mülki İdare Amiri Suat Seyitoğlu, Antalya Havalimanı'nı "Türkiye'nin yurt dışına açılan kapısı" olarak nitelendirdi. Havalimanının en fazla 2019'da en yoğun dönemini yaşadığını ifade eden Seyitoğlu, bu yılki rakamların da yüz güldürecek seviyede olduğunu belirtti.

Bu sene hava trafiğinde ciddi bir artış gözlendiğini anlatan Seyitoğlu, "Hafta sonu 24 saatte 1069 uçak trafiği yaşandı. Bu çok önemli bir rakam. Hepsi de büyük uçaklar, bunlarla gelen insanların valizleriyle buluşmasını sağlamak, güvenli bir şekilde her birini içeri almak ve otellerine ulaştırmak çok önemli bir iş." dedi.

Seyitoğlu, yer hizmetlerinden güvenlik birimlerine kadar herkesin özverili bir şekilde çalışmasını sürdürdüğünü söyledi. Amaçlarının havalimanını kullanan her yolcunun en iyi şekilde karşılanması ve memnuniyet seviyesinin üst seviyelere çıkarılması olduğunu ifade eden Seyitoğlu, sezon başlamadan önce gerekli tedbirlerin alındığını ve bu doğrultuda gerek iç hatlarda gerekse 2 terminalle hizmet verilen dış hatlarda herhangi bir problem yaşanmadığını bildirdi.

Ayrıca havalimanının kapasitesinin artırılması noktasında da önemli adımlar atıldığını belirten Seyitoğlu, "Havalimanının kapasitesinin artırılmasına ilişkin başlatılan proje, 2024'te bitecek. Bu proje ile yolcu kapasitemiz 80 milyona çıkmış olacak, şu anki kapasitemiz 30 milyon civarında. Bu rakamın 80 milyona çıkacak olması ileriki yıllarda Antalya turizminin nereye doğru evrileceğini göstermek açısından önemli." diye konuştu. AA

 
 

 

 

 

reklam

Eylülde Uyuşturucuya Büyük Darbe
ANTALYA'da eylül ayında yapılan narkotik operasyonlarında çok sayıda uyuşturucu ...
3.10.2023 (0)
Üniversiteliye Otel Konforunda Yurt
ANTALYA'da 24 bin 357 öğrenci, otel konforunda, aile sıcaklığındaki yurtlarda ün...
3.10.2023 (0)
Çavuşoğlu, Vali Şahin’i Ziyaret Etti
ESKİ Dışişleri Bakanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Hulus...
3.10.2023 (0)
Karavan Park Tatilcilerin Yeni Gözdesi
Konyaaltı'nda yerli ve yabancı karavan tatilcilerinin daha güvenli ve konforlu b...
3.10.2023 (0)
Spor Tesisi Yıl Sonunda Hizmette
Ümit Uysal, 30 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek Deniz Baykal Spor Tes...
3.10.2023 (0)
''Antalya Deprem Master Planı Konferansı''Düzenlen
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bilim insanlarının katılımıyla depremin...
3.10.2023 (0)
Tur Minibüsü, Kamyona Çarptı: 1 Ölü 11 Yaralı
Serik ilçesinde tur minibüsünün park halindeki kamyona arkadan çarptığı kazada İ...
3.10.2023 (0)
Zeytinde Rekolte Kaybı
Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytin hasadı öncesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sekt...
3.10.2023 (0)
Pazarda 'Gürültülü Satış'a 1295 Lira Ceza
Semt pazarlarında insanların dikkatini çekmek için esnafın 'Gel ablacım gel, seç...
3.10.2023 (0)
AÜ,En Büyük Uluslararası Eğitim Fuarına Katıldı
AKDENİZ Üniversitesi dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en büyük uluslararası eğiti...
3.10.2023 (0)