ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) konuğu olan AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, projelerini anlattı, iş insanlarının sorularını yanıtladı.

Tarımsal Girdi Maliyetlerinde Ortalamanın Üzerinde Artış Tarımsal Girdi Maliyetlerinde Ortalamanın Üzerinde Artış

Moderatörlüğünü ANSİAD Başkanı Ercan Özbek'in yaptığı çok sayıda iş insanının katıldığı toplantıda Hakan Tütüncü, ulaşımdan turizme, tarımdan kültür ve sanata birçok alandaki projelerini anlattı. Antalya'yı başta deprem olmak üzere yeniden hazırlayacaklarından bahseden Hakan Tütüncü, 1999 öncesi yapılan konutların bilimsel olarak depreme dayanıklı olmadığını, tüm bu binaları modern biçimde yeniden tasarlamak gerektiğini söyledi.

YERİNDE YENİ ANTALYA MÜZESİ SÖZÜ

Antalya'nın kıymetinin öne çıkarılmasına yönelik Antalya Müzesi'ne dikkati çeken Tütüncü, Kültür ve Turizm Bakanlığı marifetiyle Antalya'ya, Antalya Müzesi'nin olduğu yerde, 'yerinde müze istiyoruz' taleplerine uygun şekilde müze binasının yenilenmesiyle ilgili çalışma olacağını güzel bir haber olarak ifade etmesi gerektiğini söyledi. Tütüncü, “ANSİAD'ın ortaya koyduğu inisiyatifi aynen paylaşıyorum ve destekliyorum. Ben de onu takip edeceğim. Bu konuda hem kalbimi hem gücümü sizinle birleştirmeye hazırım ve 1 Nisan itibarıyla daha net ve açık konuşabileceğimiz bir ortama kavuşacağız" dedi.

KALEİÇİ YAŞAYAN BİR GÜZELLİK

Antalya'da yaşayan bir güzellik olarak Kaleiçi'ni gösteren Tütüncü, “Burası hem bizim kullandığımız hem de şehre gelen misafirlerin kullandığı önemli bir merkez haline gelmeli. Ama bugün orada bir yönetim planının bile olmadığını ifade ettiğimizde ne kadar yapacak çok işimiz olduğunu görüyoruz. Eğer böyle bir eski şehir Palermo, Sicilya, Girit, Malta ya da Akdeniz'in herhangi bir noktasında olsa, orada zannetmiyorum ki o daracık sokaklarda araba taşınsın, hepsine gittik gördük. İnsan taşınıyor sokaklarda ve zannetmiyorum ki oralarda bir yönetim planı bile olmasın o eski şehirlerin. Önemli bir şey daha söyleyeyim, hiç şöyle bir şey aklınıza geliyor mu? 'Benim bugün İstanbul'dan bir misafirim gelecek, bu akşam onu güzel bir yerde ağırlamalıyım. Kaleiçi'nde güzel bir gezinti yapabiliriz, bara gidebiliriz, eğlenebiliriz, restoranlara gidip orada yemek yiyebiliriz.' Böyle bir şey hangimizin aklına geliyor? Benim şahsen gelmiyor. Çünkü biz oraya gitmediğiniz zaman, sizin misafirleriniz oraya hiç gitmez. Gitmek isteseniz ulaşabilmek mümkün değil. Arabayı nereye park edeceksiniz? İçeride nasıl geleceksiniz? Güvenli mi, değil mi? Şimdi bugün Kaleiçi'nden geliyoruz. Kaleiçi'ndeki bütün işletmeciler, sakinler şikayet ediyor. 'İşte burası karanlık, güvenlik yok. O yok, bu yok.' Efendim işletmelerin maalesef kalitesiz tarzda olduklarından ve kalitesiz işletmelerin kalitesiz bir topluluk, bir kalabalık meydana getirdiğinden bahsediyorlar. Yapmamız gereken çok işler var" dedi.

TURİSTİK ULAŞIM SİSTEMİ

Turistlerin şehir merkeziyle buluşması, şehir merkezinin turizm pastasından faydalanması konusunun hemen her yerel seçim döneminde adayların vaatleri arasında yer aldığına işaret eden Tütüncü, “Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşıma şunu söyledim. 'Arabanı bana vermeni ve 3-4 gün boyunca herhangi bir otelde seni misafir etmeyi istiyorum.' Şehir merkezine nasıl gelebileceksin, hadi sen bir şehir merkezine gel de bir görelim. Bahane her şey dahilde bulunuyor. Şahsi kanaatim her şey dahil bir sebep değil, bir sonuç. İşte bu sonuç ortadan kaldırmamız açısından yapılması gereken şeyin turizm şehir merkezleri arasında sağlıklı, sadece turistlerin kullandığı bir ulaşım sistemini hayata geçirmek" diye konuştu.

AKDENİZ ÜLKELERİ MÜZİK FESTİVALİ

Kepez'de kütüphanelerden bilim merkezlerine birçok yatırım yaptıklarından bahseden Tütüncü, uzunca süredir Antalya'da büyükşehir belediye başkanlığı yapma hayali olduğunu da belirterek, bazı projelerini şöyle anlattı: “Antalyalı çiftçiler Türkiye'nin en ucuz mazotunu kullanan çiftçiler haline gelecek. Antalya'nın bir bilişim vadisine sahip olabileceği pozisyonu var. Antalya'da çalışmak isteyen dünyada bir kitle olduğunu fark ettik. Antalya'ya kazandırmak istediğim benim de bir festival var. Akdeniz Ülkeleri Müzik Festivali, eğer seçilirsem kazandırmak istiyorum ve Antalya'da kurumsal bir festivale dönüştürmek arzusundayım. Lübnan'dan İspanya'ya kadar Akdenizlinin o eşsiz enfes müzik kültürünü birkaç ay boyunca süren bir festivalde, turizme çok kıymetli bir değer haline getirmeye gayret edeceğiz. Bu önemli hayallerimizden birisi, Antalya'nın da insanlık tarihine yön vermiş bir havza olan Akdeniz havzasının hemen kenarında Akdeniz kültürünü ihya eden böyle festivali yapmayı çok arzu ediyoruz."

SÜRGÜN VE İŞTEN ÇIKARMAMA SÖZÜ

Seçildiği takdirde sürgünler, işten çıkarmalar, ekmekleriyle oynamalar gibi bazı niyet okumalar olduğundan da bahseden Hakan Tütüncü, Kepez'de 15 sene boyunca hiç kimseyi işten çıkarmadığını ve sürgün etmediğini belirterek, böyle bir şeyin asla olmayacağını söyledi.

Tütüncü, ayrıca Expo Center'da düzenlenecek uluslararası bir kitap fuarının Antalya'ya yakışacağını ve bu fuarı yapacaklarını da dile getirdi. DHA

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN