ANTALYA, Isparta ve Burdur'u kapsayan Batı Akdeniz'in 2023 yılı ihracatı, yüzde 4,4 artışla 2 milyar 6764 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek gelirine ulaştı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 2023 yılı ihracat verilerini açıkladı. BAİB Başkanı Çavuşoğlu, Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan BAİB'in 10 bini aşan üye sayısı ve 2023'te 2 bin 700'e yakın ihracatçısıyla yüzde 4,4 artışla 2 milyar 674 milyon dolarlık ihracata ulaştığını söyledi. Ekonomideki olumsuzluklara ve birçok ülkede savaşa varan çok büyük sorunlara rağmen 2023 ihracatını artışla kapatmaktan mutlu olduklarını belirten Çavuşoğlu, “Bölgemiz adına çok sevindirici" dedi. 

 

YAŞ MEYVE SEBZEDEN REKOR İHRACAT

Sektörlere göre değerlendirmede bulunan BAİB Başkanı Çavuşoğlu, yüzde 28'lik artış ve yüzde 32'lik paya sahip yaş meyve ve sebze sektörünün 850 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, “En çok ihracat yapılan sektörler maden ve metaller 493 milyon dolar, ağaç mamulleri ve orman ürünleri 328 milyon dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri 257 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller 94 milyon dolar olarak sıralandı. Sayılan ilk beş sektörün bölge ihracatındaki payı yüzde 75 oldu" diye konuştu. 

 

İhracatın Yıldızları Ödüllerini Aldı İhracatın Yıldızları Ödüllerini Aldı

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 25'İ ANTALYA'DAN

Bazı sektörlerde bölge ihracatının Türkiye ihracatından önemli miktarda pay aldığına işaret eden Çavuşoğlu, “Örneğin, yaş meyve sebze sektöründe Türkiye ihracatının yüzde 25'ini bölgemiz gerçekleştirdi. Türkiye geneli doğaltaş ürün grubu ihracatının ise yüzde 16'sı bölgemiz firmalarınca gerçekleştirilmiştir" dedi.

 

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Çavuşoğlu, 2023 yılında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeleri ise şöyle sıraladı; "Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 29 artışla 242 milyon dolar. Almanya yüzde 19 artışla 224 milyon dolar. Rusya Federasyonu yüzde 8 artışla 216 milyon dolar. Ukrayna yüzde 23 artışla 131 milyon dolar. Amerika Birleşik Devletleri yüzde 2 artışla 124 milyon dolar. Özellikle savaşın devam ettiği Ukrayna'da ihracatçılarımız ciddi bir başarı elde etti. Diğer ülkeler korkarken, bizim ihracatçımız canı pahasına Ukrayna'ya ihracatını sürdürdü."

 

BU YILIN HEDEFİ 2,8 MİLYAR DOLAR

2024 yılı hedefini ise 2,8 milyar dolar olarak açıklayan Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Hedefimiz ihracatımızın devam ettiği ülkelerde derinliğimizi artırmak. Ama asıl hedefimiz mevcutları kaybetmeden, daha uzak bölgelere ihracat yapabilmek. Yeni pazarlar oluşturmak için çaba gösteriyoruz" diye konuştu. (DHA)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN