ANTALYA'da 28 yıl önce girdiği medikal estetik alanında devlet desteğiyle kendi markasını kuran İlknur Köni Aldemir, Ar-Ge çalışmalarına önem verip, ürünlerini ihraç etmeye başladı. Uluslararası Kalite Enstitüsü'nün 60 yıldır düzenlediği yarışmaya ürettiği güneş kremiyle katılan Aldemir, Uluslararası Yüksek Kalite Ödülü ve Jüri Özel Ödülü aldı. Aldemir, "Kadınların inanıp yapamayacağı bir şey yoktur" dedi.

Antalya'da yaşayan İlknur Köni Aldemir, 1996 yılında girdiği güzellik sektöründe işlerini büyütme kararı aldı. KOSGEB desteğiyle kendi markasını kuran Aldemir, KOBİGEL, Ticaret Bakanlığı ve İŞKUR'un programlarıyla işlerini ilerletti. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Kimya bölümündeki akademisyenlerle Ar-Ge çalışması yapan Aldemir, medikal estetik sektöründe seri üretime başladı. Dermakozmetik tedavi destekleyici ürünlerin üretimine geçen İlknur Köni Aldemir, çalışma ekibinin yüzde 80'ini kadınlardan oluşturdu. Aldemir, kendi markasını yaratarak, ürünlerini Dubai, Çin, Umman, Arnavutluk, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran gibi ülkelere ihraç etmeye başladı.

KOSGEB desteğiyle kozmetik sektöründe markasını kurup, devlet teşvikleriyle markasını büyüten Aldemir, kadın girişimci olarak hikayesinin herkese örnek olmasını hedefledi. 107 medikal kozmetik ürünün yanı sıra bu yıl ürettikleri güneş kremiyle, Brüksel'de kurulan 60 yılı aşkın süreyle tüm dünyada mutfak, sağlık ve güzellik kültürünün, kalitesinin değerlendirildiği yarışmaya katılan İlknur Köni Aldemir, kozmetik kategorisinde Uluslararası Yüksek Kalite Ödülü'nü ve Jüri Özel Ödülü'nü alan ilk Türk olarak kayda geçti.

DEVLET DESTEĞİYLE İŞLERİNİ BÜYÜTTÜ

İlknur Köni Aldemir, işletme mezunu olduğunu, 1996 yılından bu yana güzellik ve estetik sektörü içerisinde olduğunu aktardı. 2010 yılından itibaren kozmetik sektörünün sanayi kısmına yönelik işleri ilerlettiklerini aktaran Aldemir, "İlk başta güzellik ve estetik amaçlı uygulamalar yaparken sektörün açığıyla birlikte kozmetik sektöründe kozmetik ürünlerle birlikte üretim yaparak sektöre girdim. İlk başta 2-3 ürünümüz vardı. Sonrasında özellikle KOSGEB desteğiyle KOBİGEL projesi gibi hem üretim parkurunda, hem satış ve pazarlama alanındaki desteklerin katkısı büyük oldu. Sadece KOSGEB değil, Ticaret Bakanlığı ve aynı zamanda İŞKUR'un destekleriyle birlikte işlerimizi biraz daha hızlandırdık" dedi.

500 BİN DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Sektöre ilk başladıklarında çeşitli zorluklar çekmelerine rağmen mücadeleden asla vazgeçmediklerini vurgulayan İlknur Köni Aldemir, "İlk başta küçük işletmemiz vardı. Sonradan fabrikaya döndük. Şu anki hedefimiz daha büyük bir fabrika. Bu yıl için birçok ülkeye 500 bin dolarlık imza attık" diye konuştu.

'KENDİM VE ÜLKEM ADINA BU GURURU YAŞIYORUM'

Aldemir, "Hem Ticaret Bakanlığı hem KOSGEB hem de İŞKUR'un tamamının desteği bizim yanımızda olduğu için büyümemize inanılmaz katkısı oldu. Biz bunu yurt dışında da hissettik. Çünkü bazı ülkelerde bu kadar ciddi destekleri alamıyorsunuz. Bunları doğru değerlendirip, doğru şekilde, doğru adımlarla gittiğiniz zaman zaten çok iyi yerlerde başarılı oluyorsunuz. Ben inandığım bu yolda Türkiye ve kendi adıma bu gururu yaşıyorum. Kadınların inanıp yapamayacağı bir şey yoktur" dedi. DHA

Darbedilerek Öldürüldü İddiası Darbedilerek Öldürüldü İddiası

Kadın Girişimci, Devlet Desteğiyle Kendi Fabrikasını Açtı (3)Kadın Girişimci, Devlet Desteğiyle Kendi Fabrikasını Açtı (4)Kadın Girişimci, Devlet Desteğiyle Kendi Fabrikasını Açtı (8)Kadın Girişimci, Devlet Desteğiyle Kendi Fabrikasını Açtı (6)Kadın Girişimci, Devlet Desteğiyle Kendi Fabrikasını Açtı (9)

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN