TARİHİ ve kültürel dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kaş'ta bu yıl 3'üncü kez düzenlenen 'Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali' başladı. Festival kapsamında, 2 yıldır üzerine çalışılan 'Kaş Su altı Dalış Noktaları Sergisi'nin de açılışı yapıldı.

Antik kentleri, plajları, doğal güzellikleri ile Batı Antalya'nın çekim merkezi olan Kaş ilçesinde bu yıl 3'üncü kez gerçekleştirilen Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali başladı. 'Film Kaş'ta Başlıyor' mottosuyla duyurulan festivalin açılışına, Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Okan Yavuz, Kaş Kaymakamı Tevfik Kumbasar, Kaş Belediye Başkanı Erol Demirhan, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri, ilgili kurum müdürleri, oda ve dernek başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ANTALYA'NIN SU ALTI ZENGİNLİĞİNE DERİN DALIŞ

Vali Hulusi Şahin ve katılımcılar, önce festival kapsamında Kaş Kültürevi'nde sergilenen Batı Antalya Kaş Kalkan Bölgesi Sualtı Dalış Noktaları Tanıtım Sergisi'nin açılışına katıldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın çalışmalarıyla 2 yılı aşkın süredir üzerine çalışılan ve infografik haritalandırma yöntemi uygulanarak Kaş bölgesinde bulunan otuz dalış noktasının reefler, mağaralar, sualtı tepecikleri, batıklar ve deniz popülasyonunu yansıtan ve bu su altı zenginliğini kayıt altına alarak geleceğe aktarmayı amaçlayan Kaş Sualtı Fotoğraf Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini kesen Vali Şahin, sergilenen eserleri tek tek inceleyerek uzmanlardan bilgi aldı.

Otluk Ve Çalılık Alanda Başlayan Yangın Evi Küle Döndürdü Otluk Ve Çalılık Alanda Başlayan Yangın Evi Küle Döndürdü

GÖNÜLLÜ SANATSEVERLERDEN ÖZEL FESTİVAL

Festivalin açılış konuşmasını yapan Vali Şahin, Antalya'nın sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleriyle çok özel bir kent olduğuna dikkat çekerek, "Antalya 640 kilometrelik sahil şeridiyle muhteşem doğa harikalarına ve dünyanın en fazla antik kentine sahip kenttir. Bakanlıklarımız, belediyelerimiz, sivil unsurlarımız bu zenginliklerimizi tanıtmak amacıyla çok sayıda organizasyon düzenliyor. Kaş Kısa Film Festivali ise, gönüllülük esasıyla bir araya gelen sanatseverlerin oluşturmuş olduğu bir organizasyon ve çok özel bir festival. Bizler de Kaş'a ve sanata gönül veren bu sanatsever kardeşlerimize destek olmak amacıyla buradayız. Emek veren herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Festival açılışının ardından Vali Şahin ve katılımcılar, 3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali'nde dereceye giren 'Büyük İstanbul Depresyonu' isimli kısa filmi izledi. 8 Haziran'da son bulacak festivalde birçok film sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca, Sualtı dalış noktaları sergisi de festival boyunca ziyaretçilere açık olacak. (DHA)

Kaş'ın 2 Bin Yıllık Antik Tiyatrosunda Film Festivali (2)Kaş'ın 2 Bin Yıllık Antik Tiyatrosunda Film Festivali (3)Kaş'ın 2 Bin Yıllık Antik Tiyatrosunda Film Festivali (5)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN