Serik Oto galericiler Sitesi Başkanı Mustafa Özkaya, Serik ilçesinin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesinin Oto Galericiler Sitesinin eksikliği olduğunu söyledi.

Serik’te Oto galericiler Sitesi açılması için 2016 yılından bu yana mücadele ederek çalıştıklarını kaydeden Özkaya, Serik’te oto galericiler sitesinin açılmasının zorunlu hale geldiğini belirtirken, sebeplerini tek tek açıkladı.

“D400 En Yoğun İlk 5 Karayolu İçerisinde”

Serik’te Galerici esnafının tamamına yakın bir kısmının D-400 karayolunun Serik merkezinden geçen kısımda yol üzerinde bulunduğunu söyleyen Özkaya şöyle konuştu; “D400 Karayolu trafik yoğunluğu açısından Ülkemizin en yoğun ilk 5 karayolu içerisindedir. Turizm amacıyla Antalya ya gelen 15 milyon ziyaretçinin 12 milyonu D-400 karayolunu kullanarak Serik şehir merkezi kısmından geçmektedir. Serik Galerici esnafının tamamına yakını D-400 karayolunun ilçe merkezinden geçen kısmında; ekonomik ve yapısal ömrünü tamamlamış mesken altında fiziki şartları çalışmaya müsait olmayan dükkanlarda çalışmaktadır. D400 karayolu Serik kısmı İlçenin şehir içi trafiği, turizm trafiği, lojistik trafiği, sebze meyve taşımacılığı galerici esnafının oluşturduğu trafik ile normal üstü bir yoğunluk oluşturmaktadır.” dedi.

ANFAŞ’tan Bakan Bolat’a Ziyaret ANFAŞ’tan Bakan Bolat’a Ziyaret

D-400 karayolunun Serik kısmındaki yoğunluk nedeniyle can ve mal kaybına neden olan kazaların eksik olmadığını aktaran Özkaya, “Trafik Şube Müdürlüğünün istatistiklerine bakıldığında karayolu üzerinde en fazla kazanın yaşandığı kısım olduğu görülmektedir. D-400 karayolu üzerindeki yaya için ayrılan kaldırımların galerici esnafının çaresizlik nedeniyle kullanımdan dolayı yayalar tarafından kullanımı imkansız durumdadır. Yayaların can ve mal güvenliği tehlike altındadır ve bu durum her geçen gün daha da kötüleşmektedir.” dedi.

D-400 karayolu Serik kısmının modern ve gelişmiş görüntüden çok uzak olduğuna değinen Özkaya, “Ülkemizin genelinin çok gerisinde bir görüntüde güvenlik konfor estetikten yoksun Turizmin gözbebeği ilçemize, şehrimize ve ülkemize asla yakışmayacak bir durumdadır.” dedi.

D-400 karayolunun Serik ilçe merkezi kısmındaki binaların çoğunluğundaki tapu sorununa dikkati çeken Özkaya, “Serik’teki bu yapılar yapısal ömrünü tamamlamış yapılar olmasına rağmen Serik Galerici Esnafının büyük çoğunluğu çaresizlik nedeniyle bu yapıların altında hizmet vermektedir. D-400 karayolu Serik ilçe merkezi kısmında: Tarım aletleri satışı, iki tekerlekli taşıt satışı, deniz araçları satışı, toplu taşıma araçları satışı ve galerici esnafının otomobil satışı yaptığı işletmeler bulunmaktadır. Bu yolu ilk defa gören herkes hayretle bakmaktadır. Artık bu ilkel durum ülkemizin neredeyse hiçbir yerinde kalmamasına rağmen ülkemizin vitrini konumunda bulunan Antalya’mızda maalesef devam etmektedir.” dedi.

“2016 Yılından Bu Yana Mücadele Ediyoruz”

Serik Ulaştırma Hizmetleri Odası, Serik Galericiler Derneği ve Serik Esnaf Sanatkarlar Odası elbirliği ile şehre modern bir motorlu taşıtlar satış merkezi kazandırılması için 2016 yılından bu yana 8 yıldır mücadele ettiklerini ve çalıştıklarını söyleyen ve tespit edilen arazi hakkında bilgi veren Özkaya, “Projenin uygulanacağı alan; İlçe Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, Tapu kadastro Müdürlüğü ve Ziraat Odası gibi kurumlar ile bilgi alışverişi yapılarak uzun uğraşlar ve titiz bir çalışma ile en uygun alan olarak tespit edilmiştir. Tesadüfen belirlenmiş bir alan değildir. Arazinin bir cephesinde bulunan tali yol sayesinde D-400 karayolunun akış güvenliğine katkı sağlamasının yanında iki kavşak noktasının tam ortasında bulunması, şehir merkezine olan 7 km mesafesi ilçe merkezinin trafik yoğunluğunu rahatlatıcı etkisi olacağı kesindir. Arazi tarım yapılan ya da tarıma elverişli bir alan değildir. Arazide 60 yıldır hiçbir tarımsal faaliyette bulunulmamıştır. İlçede tapu sorunu çözümsüz bir halde olmasına rağmen Serik Galericiler Derneğinin 4 yıllık yoğun bir uğraşı sonunda projenin uygulanabileceği şekilde hazır hale getirilmiştir.” dedi.

“Serik Oto Galericiler Sitesi İhtiyacı Tartışılmaz Bir Gerçek”

Ülkede galericilik konusunda piyasanın belirleyici konumda olan Serik’in çağın gereksinimlerini karşılayan modern bir motorlu taşıtlar satış merkezi ihtiyacı tartışılmaz bir gerçek olduğuna vurgu yapan Özkaya, “Yapılacak bu merkezin sosyal, ekonomik, ticari, turizm, ekolojik, güvenlik, trafik ve şehircilik alanlarında çok yönlü faydalar sağlayacağı kesindir. İlaveten yapılacak bu merkezde tarım dahil olmak üzere hiçbir konuda olumsuzluğa ya da soruna neden olma olasılığı yoktur. Serik ve Antalya ticari çevreleri; Esnaf Odaları, Ticaret Odası, şehrimizin tüm siyasi temsilcileri, milletvekillerimiz, il ve ilçe mülki yetkililerimiz Serik te Motorlu Taşıtlar Satış Merkezi kurulması konusunda hem fikirdir ve desteklemektedir.” dedi.

 “Kıymetli Bir Girişim”

Motorlu Taşıtlar Satış Merkezi: Şehrimizin marka değerine katkı sağlayacak kıymetli bir girişim olduğuna değinen Özkaya, “Merkezin inşası için gerekli tüm şartlar Serik Galericiler Derneği ve Serik Ulaştırma Hizmetleri Odası tarafından yerine getirilmiştir. Yetkililerin onayı ile çok kısa zamanda hayata geçebilecek durumdadır. Ülkemizin kıymetli kara alıcılarının mevcut durumu göz önüne alarak şehrimiz için hayati önem taşıyan bu projeye katkı sağlamaları, önünü açmalarını başta ilçemize, şehrimize ve ülkemize yapılacak tarihi bir hizmet olarak anılacaktır.” dedi.

Haber: Osman Türkçe

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN