AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Dayanışma Grubu toplantısına katılarak iş insanlarının Akdeniz Üniversitesi ve son dönem projelerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Antalya Dayanışma Grubu tarafından düzenlenen toplantıya katılan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi hakkında bilgiler verdi, göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdikleri projeleri paylaştı. Antalya Dayanışma Grubu Başkanı Erdal Atılgan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen kahvaltıda Rektör Özkan, iş insanlarının Akdeniz Üniversitesi ve son dönem projelerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Göreve geldikten sonra Covid pandemisiyle karşı karşıya kaldıklarını ve bu dönemi başarıyla atlattıklarını söyleyen Rektör Özlenen Özkan, “Akdeniz Üniversitesi Antalya'nın en köklü kurumlarından biri, çok güzide bir kurum. Hem bilim üretmesi gereken hem eğitim veren, Antalya'nın sorunlarına kulak kabartıp çözüm getirmesi gereken bir kurum, bunu yapmaya çalışıyoruz. Akdeniz Üniversitesi biraz kapalıydı Antalya'ya, bunu yıkmaya çalıştım. Görev sürem zarfında Akdeniz Üniversitesi'ni Antalya ile buluşturmaya çalıştım. Antalya'yı da üniversiteye alıştırmaya çalıştım. Antalyalıların destek vermesi üniversiteyi farklı bir yere getirecektir" şeklinde konuştu.

'HEDEFİMİZ İLK 500'E GİRMEK'

Akdeniz Üniversitesi'nin kuruluş amacının eğitim vermek olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Biz göreve geldiğimizde Akdeniz Üniversitesi 1700 bandındaydı üniversite sıralamalarında dünyada. Şu an 1000'in altındayız. Bundan sonraki hedefimiz de ilk 500'e girmek" dedi.

Rektör Özkan, “Türkiye'nin ilk yeşil enerjili üniversitesi olacağız. 1100 dönüm arası tahsisi aldık Korkuteli'de. 30 megavatlık bir güneş enerji santrali olacak. Hem 1100 dönüm araziyi bulmak kolay olmadı hem de ikna etmek zor insanları, firmaları, çünkü firmalar kazançlarına bakıyorlar ama kamunun da kazançlı olması gerekiyor. İlerleyen süreçte yapımına başlayacağız" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin otopark sorunu olduğunu söyleyen Rektör Özkan, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu sorunu çözdüklerini ve yakın zamanda açılışın gerçekleştirileceğini söyledi.

NAKİLLERİN ÜLKE SAĞLIK TURİZMİNE CİDDİ KATKISI OLDU

Sağlık turizmine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Rektör Özkan, “Biz 2010 yılında kol nakli yaptık. Bütün dünyada Türkiye, kol, yüz, rahim nakli deyince bir marka haline geldi. İnsanlar 'Bu nakiller burada yapılıyorsa her şey yapılıyordur' diye düşünüyor. Yüz, kol, rahim nakillerinde ve karaciğer, böbrek nakillerinde hakikaten Antalya ve Türkiye'nin sağlık turizmine çok ciddi katkılarda bulundu" dedi.

'KANSER AŞISI VE YAPAY ORGAN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ'

Rektör Özkan “Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanlığından aldığımız bütçe ile en kısa zamanda kanser aşısı ve yapay organ üzerinde çalışıyoruz. Bunları da en kısa zamanda Türkiye'ye kazandırmak istiyoruz. Hem bilimsel olarak hem eğitim olarak hem de sağlık alanında çok önemli bir proje. Çok önemli bilim insanlarımız var. Onkoloji alanında da transplantasyonda olduğumuz kadar iyiyiz" ifadelerini kullandı. Rektör Özkan, ilerleyen süreçte hastaların konaklayacağı 110 odalı bir tesisin de üniversite içerisinde açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

'TARIM TEKNOKENTİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ'

Antalya Teknokenti'nin Türkiye'de yedinci sırada olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Teknokentler kamu özel ortaklığı olan bir yer. İçerisinde birçok firma var. Üniversite ile beraber sektöre gerçekten ürün kazandıran yapılar. 101 teknokent var, biz yedinci sıradayız. Antalya'da değil de Ankara'da olsaydık ilk beşi, ilk üçü zorlardık. Çünkü teknokentlerin sıralamasında cirolar önemli. Teknokentte en çok yazılım firması var. Antalya turizm ve tarım şehri olduğu için ikiye bölmeye karar verdik. Konulu teknokentler olsun dedik. Öyle olduğu zaman daha büyük firmaları çekebiliyorsunuz bünyenize. Bilişim Teknokenti ve Tarım Teknokenti olarak ikiye ayırdık. Aksu'daki üniversite arazimizde bir tarım teknokenti planladık. Tarım teknokentinin Antalya için muhteşem olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

GÜNKAF'A DAVET

Cuma günü gerçekleştirilecek Güney Kariyer Fuarına katılımcıları davet eden Rektör Özkan, Akdeniz Üniversitesi liderliğinde 14 üniversitenin katılımıyla 250 sektörün stant kuracağını ve öğrencilerle sektör temsilcilerinin bir araya geleceğini ifade etti.

Rektör Özkan, katılımcıların sorularına da tek tek cevap verdi.  DHA

Serik CHP’de Bayramlaşma Töreni Düzenlendi Serik CHP’de Bayramlaşma Töreni Düzenlendi

R E K T O R O Z K A N A N T A L Y A D A Y A N I S M A G R U B U I L 158104R E K T O R O Z K A N A N T A L Y A D A Y A N I S M A G R U B U I L 158102R E K T O R O Z K A N A N T A L Y A D A Y A N I S M A G R U B U I L 15810

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN