MURATPAŞA Belediyesi ile Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde açılan tiyatro kursunun yetenekli genç ve yetişkin öğrencileri, ünlü yazar Oktay Arayıcı'nın 'Rumuz Goncagül' adlı eserini sahneye taşıyacak.

Değirmenönü Kültür Merkezi'nde öğretmen Cahide Eker'in eğitmenliğindeki tiyatro kursunda çalışmalar büyük bir heyecanla aralıksız devam ediyor. Kursiyerler 1970'li yılların sonlarında yaşanmış bir hikayeyi sahnede canlandıracak.

Tiyatroseverleri bir araya getirecek olan 'Rumuz Goncagül' adlı eserde Ece Aktaş (Gülsün), Nurhan Çobanoğlu, Canan Alp (Balcı İnsaf),  Bülent Günay (Müfit Merter), Mevlüt Kaçmaz (Nurted), Birsen Aydoğdu (Ayşen), Serkan Balcı (Refik Mayısoğlu), Bayram Torun (Sıtkı), Coşkun Mutlu (Dursun Ali), Neriman Ün, Emine Kocabaş, Peruze Çelik, Semiha Güney, Gülşah Aktaş, Neslihan Karaman (şiir okuyanlar) rol aldı.

KEYİFLİ OYUNUN HİKAYESİ

Oktay Arayıcı'nın komedi tadındaki eserinde İstanbul'un tarihi semtlerinden birinde eski bir evde kızı (Gülsün) ile yaşayan İnsaf Hanım, kocasından kalma emekli maaşı ile geçinemeyince kiracı olduğu evin bir odasını Sıtkı'ya kiralıyor. İnsaf hanım, içine düştüğü geçim sıkıntısı ve toplumsal baskılara bir de değişen kent hayatının zorluğu eklenince bu sıkışmışlığın içinden kurtulmak için kendince bir çıkış yolu buluyor. İnsaf Hanım kızının bir evi, bir güvencesi, bir yuvası olması için 'Goncagül' rumuzu ile gazeteye ilan veriyor. Kızına talip 261 adet mektup gelince hepsiyle görüşmeye yetişemeyeceğini anlayan İnsaf Hanım, kiracısından yardım istiyor. Sıtkı, anne kıza yardımı kabul ediyor talipliler ile o da görüşüyor. Sonrasında ise olaylar bir anda içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

ANSİAD'ın Konuğu Özel Oldu ANSİAD'ın Konuğu Özel Oldu

Tiyatro eğitmeni Cahide Eker, çağdaş ortaoyun dünyasından anlatılan, izleyiciyi neşelendirecek, güldürecek, biraz da düşündürecek olan 'Rumuz Goncagül'ün 25 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.00'de Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda sahneleneceğini söyledi. (DHA)

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN