ANTALYA'nın ünlü turizm bölgesi Adrasan'da düzenlenen Suluada tekne turlarıyla sezon boyunca birçok kişi Akdeniz'in mavi suları ile buluşturuluyor. Tura çıkanlar hem denizde sıcak havanın etkisinden kurtuluyor hem de Akdeniz'in eşsiz güzelliklerini görme fırsatı buluyor.

Türkiye'nin turizm merkezlerinden Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi'nde tekne turları hem yerli halkın hem de tatilcilerin en çok tercih ettiği aktivitelerin başında yer alıyor. Sıcak havanın etkisini gösterdiği günlerde tekne turuna çıkan tatilciler Akdeniz'in mavi sularında serinlerken, tur boyunca Ağlayan Mağara, Fener, Küçük Amerikan ve Büyük Amerikan koyları ile Suluada'nın güzelliklerini görebiliyor. Adrasan'da turizm sezonu boyunca yaklaşık 1,5 milyon kişinin tura çıktığı 130 tekne bulunuyor.

AĞLAYAN MAĞARA, FENER VE AMERİKAN KOYLARI

Günün erken saatlerinde Adrasan sahiline gelen tatilciler, yatlara binerek günübirlik tura çıkıyor. 7 yaşından büyükler için kişi başı 400 TL alınan teknelerde kapasiteye göre can yeleği bulundurulurken, isteyen tatilcilere can yeleği veriliyor. Tur boyunca Ağlayan Mağara, Fener, Küçük Amerikan ve Büyük Amerikan koylarında denize giren tatilciler, öğleden sonra ise Suluada'ya götürülüyor. Turkuaz mavisi suyu, beyaz kumsalıyla ünlü Suluada'da temiz ve berrak plajda yüzen tatilciler, adaya adının verilmesine vesile olan ve şifalı olduğu söylenen suyu, ardından da Fosforlu Mağara'yı görebiliyor. Günün sonunda tatilciler Adrasan sahiline dönerek yat turunu tamamlıyor.

Tura katılanlardan öğretmen Mehmet Özkul, "İlk defa Adrasan bölgesine geldik. Tekne turuna ilk defa bu bölgede katıldık. Şu an ikinci duraktayız. Deniz oldukça temiz. Mavi, güzel, deniz suyu içilebilecek kadar güzel. İnsanı cezbediyor. Biz memnun kaldık. Nasip olursa bir daha gelmeyi düşünürüz" dedi.

Esnaf Recep Tuncer, "Daha önce Adrasan'da yat turuna gelmedik. Antalya merkezde yat turu yaptık. Antalyalıyım ama buraya hiç gelmemiştim. Arkadaşlarımızla geldik. Gece Adrasan'da konakladık. Günümüz çok güzel geçti. Akşam tekrar Antalya merkeze döneceğiz" diye konuştu. Eşi Gurbet Tuncer, "Çok güzel bir tur oldu. Ben de çok beğendim" diye konuştu.

Öğretmen Cihat Çolak, "Gayet güzel, deniz çok güzel, harika, ikramlar yerinde. Gayet memnunuz. Tekne gayet konforlu" diye konuştu.

İnşaat mühendisi Ali Gevrek, "Daha önce bu turlara katılmamıştım. Ama geldiğim için çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim" dedi.

'OĞLUM, KIZIM, EŞİM VE BEN, AİLECEK ÇALIŞIYORUZ'

Tatilcileri tura çıkaran tekne sahiplerinden Gülsen Girgin, "Turizmcilik yapıyoruz. Tur teknemiz var. Teknemizi 5 yıl önce aldık. Doğduğumuzdan beri turizmciyiz. Sabah saat 10.00'da tura çıkıyoruz. Ağlayan Mağara'da yemeğimizi veriyoruz. Ondan sonra Suluada'ya geçiyoruz. Suluada'nın ön plajı, arka plajı, bir de Suluada'nın adını aldığı suyun çıktığı yer var. Fosforlu Mağara'da fotoğraf çektiriyoruz. Mavi Mağara'da misafirlerimizi yüzdürüyoruz. Akşam saat 18.00'de Adrasan sahiline dönüyoruz. Oğlum, kızım, eşim ve ben, ailecek çalışıyoruz. Tabii ki patron benim. Kişi başı tekne turlarımız 400 lira oluyor. Tekneyi o gün diğer müşterilerimize kapattıkları için özel turlarımızdan ise 15 bin lira alıyoruz" diye konuştu.

Tekne sahibi Ali İhsan Girgin de Suluada'ya adını veren tatlı su kaynağından bahsederek, "Bu suyu bir hafta aç karnına içerseniz böbrek taşını döktüğü tecrübe ile sabittir" dedi. (DHA)