Gedik İlkokulu'nda yapılan proje ile kuşaklar arası bağlantının güçlendirilmesi hedefleniyor. Projede torunlar ile nineler ve dedeler aynı ortamda buluşuyor.

‘Bağımlı olma bağlı ol' projesinin Gedik İlkokulu'nda yapılan programı Okul Müdür Feza Yağcı, okul idaresi ve öğretmenlerin ev sahipliğinde gerçekleşti. Programa, Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Jandarma Komutanı Üsteğmen Ayhan Aktürk, Emniyet Müdürü Mehmet Tatar, Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programda proje yetkilileri ‘Bağımlı olma bağlı ol' projesi ile ilgili bilgiler verdiler. Deler, neneler torunları ile birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler, oyunlar oynadılar. Eneneler eski eşyaları torunlarına tanıttılar. Yine geleneksel yiyecekler de program katılanlara ikram edildi.

Bağımlı olma bağlı ol projesinde 8 öğretmen, 16 öğrenci ve 16 veli (dede/nine) yer alıyor. Kaymakamlık ve Serik Belediye destekli proje ile birlikte Serik'teki okullarda öğrenim gören öğrencilerin nine ve dedeleri ile birlikte kaliteli vakit geçirerek kuşaklar arası bağın güçlendirilmesi amaçlanıyor. Yine projenin uygulanması ile çocukların unutulmaya yüz tutmuş değerlere sahip çıkarak teknoloji bağımlılığında uzak kalmaları bekleniyor.

Proje yürütücüleri projenin genel hedefini şöyle açıkladı; “Bu proje ile birlikte pandemi döneminde unutulan değerlerimizi hatırlatmak, aile büyüklerimiz ve diğer insanlarla sosyal ilişkilerimizi kuvvetlendirmek amaçlanmıştır. Çocukların teknolojiyi doğru kullanabilmeleri bağlamında bilgi düzeyinin artırılması, ekran karşısında geçirilen süreye alternatif olarak geleneksel oyunlarımızı öğrenmeleri ve kültürel değerlerimizi yaşatabilmeleri amacıyla kuşaklar arası bağlantıyı güçlendirme çalışmaları bu projenin genel hedefini oluşturmaktadır. Ayrıca, yaşadığımız coğrafyada unutulmaya yüz tutmuş milli ve manevi değerlerimizin yeniden hatırlanmasını sağlayarak ve büyük ebeveynlerle bağları kuvvetlendirerek mevcut projenin Serik kültürünün bir parçası haline gelmesi hedeflenmektedir.'

Haber: Osman Türkçe

Editör: Haber Merkezi