ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), dünya operalarının en çok sahnelediği eserlerin başında gelen 'Tosca' operasını operaseverle buluşturdu. Eser, ünlü opera bestecisi Giacomo Puccini'nin ölümünün 100. yılında Antalya'da ilk kez sahnelendi, ayakta alkışlandı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki opera sahnesinde prömiyeri gerçekleşen 'Tosca' operasına yerli ve yabancı izleyici ilgisi yoğun oldu, salonda oturacak boş koltuk kalmadı. 'Dramatik opera' denilince ilk akla gelen eserlerden biri olan 'Tosca', üç bölümden oluşan perdelerini Yiğit Günsoy'un rejisi, ünlü İtalyan Orkestra Şefi Lorenzo Castriota'nın yönetimiyle açtı.

DRAMATİK SONLU HİKÂYE

Konusu 1800'lü yılların Roma'sında geçen eserde, kıskançlığına yenik düşen Tosca'nın ve ressam sevgilisi Cavaradossi'nin hikayesi opera dilinde anlatılıyor. Scarpia'nın entrikalarla ayırmaya çalıştığı Tosca ile Cavaradossi, acımasız Polis Şefi Baron Scarpia'nın oyununa yenik düşüyor.

T O S C A Y A A L K I S Y A G D I 307154

ESERDE GÜÇLÜ KADRO

'Tosca' operasında 'Tosca' rolünü Nurdan Küçükekmekçi, Serap Demirhan, Bilge Yılmaz, 'Cavaradossi' rolünü Koray Damcıoğlu, Burak Pektaş ve Göksay Yaran, 'Scarpia' rolünü Umut Akça, Serhat Konukman, 'Angelotti' rolünü Alaaddin Ataseven, Yusuf Yıldız, 'Sagrestano' rolünü Onur Alpaslan, Taner Ölçen, 'Spoletta' rolünü Dağhan Ergün, Mustafa Özşamlı, 'Sciarrone' rolünü Toygarhan Atuner, Yusuf Yıldız dönüşümlü seslendiriyor.

Side'nin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı Side'nin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

AYAKTA ALKIŞ YAĞMURU

Göz kamaştıran dekor ve kostüm tasarımını Gülden Sayıl'ın, ışık tasarımını Mustafa Eski'nin hazırladığı 'Tosca' eserinde Antalya DOB Korosu'nun şefliğini Mahir Seyrek üstlenirken, eserin başkemancısı ise orkestra sanatçısı Fahrettin Arda oldu. Eserde çocuk korosunu ise Sinem Ulusoy yönetiyor.

'Tosca' operası ayakta dakikalarca alkışlandı. Eser, 26 Mart Salı, 28 Mart Perşembe akşamları da sahnelenecek. DHA

T O S C A Y A A L K I S Y A G D I 307156T O S C A Y A A L K I S Y A G D I 307155

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN