VALİ Hulusi Şahin 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla şehit aileleri ve gazilerle iftarda buluştu. Vali Şahin, “Büyük zaferler, büyük bedellerle geliyor" dedi.

Antalya Valiliği tarafından düzenlenen iftara, Vali Şahin ve eşi Ebru Şahin’in yanı sıra, Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Çanakkale Savaşı’nda on binlerce şehit verildiğine değinen Vali Hulusi Şahin, “Birinci Dünya Harbiyle, daha sonra ise isyanlarla, darbelerle ve kalkışmalarla mücadele ettik. Büyük zaferler büyük bedellerle geliyor. Türkiye, mükemmel coğrafyası ve stratejik konumu ile bütün dünyanın göz koyduğu bir yer. Bu yüzden büyük cihan devletinin son yılları çok acılı geçti. Ama son yüzyılın, kahraman bir nesli var. O kadar kahramanlar ki en imkânsız şartlarda bile asla mücadeleden taviz vermediler. Mustafa Kemal Çanakkale'de de büyük bir kahraman olarak dünya sahnesine çıktı. O, ömrünü milletine adamış bir kahramandı" diye konuştu.

'BU MİLLET YENİLMEZ'

Konuşmasında, kahramanlıkla ilgili bir hikâyeyi de davetlilere anlatan Vali Hulusi Şahin, “Le Monde muhabiri, 1922'de Türkiye'ye gelir. Memleketin Kurtuluş Savaşı yıllarıdır. Anadolu perişandır. İstanbul'dan trenle Eskişehir'e gelen muhabir, istasyonda ayaklarında ayakkabı, üzerinde elbise değil çuval olan üç çocukla karşılaşır. Çocuklar, ‘Annemiz yok, babamız şehit oldu. Bize babaannemiz bakıyor’ derken yaşlı bir kadın, seslenir; ‘Gazanfer, Muzaffer, Mücahid çorba yaptım, gelin için.’ Bunu gören Le Monde muhabiri Fransa’ya döner ve gazetesine şöyle bir başlık atar; ‘Bu millet yenilmez.’ Bu halde bile hala zafer konusunda hiçbir şüpheleri olmayan bir milleti yenmenize imkân yoktur. Nitekim yenemediler" dedi.

“Fatih'in, Babasının Öldüğünden Haberi Yok” “Fatih'in, Babasının Öldüğünden Haberi Yok”

Vali Hulusi Şahin ve eşi Ebru Şahin, iftar programında şehit aileleri ve gazilerle sohbet ederek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. DHA

V A L I S A H I N S E H I T A I L E L E R I V E G A Z I L E R L E 28147222V A L I S A H I N S E H I T A I L E L E R I V E G A Z I L E R L E 281474V A L I S A H I N S E H I T A I L E L E R I V E G A Z I L E R L E 28147

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN