19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Serik'te tören düzenlendi. Atatürk Caddesi Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ilk törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Özen tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.

D S C 0246 800X531

Törene Cumhuriyet Caddesi'ndeki kutlama programı ile devam edildi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine; Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Op. Dr. Kadir Kumbul, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Erdoğan, Emniyet Müdürü Cengiz Usta, İlçe Jandarma Komutanı Ayhan Aktürk, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Söker, MHP İlçe Başkanı Osman Üstünmet, CHP İlçe Başkanı Şeref Çimen, Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Özen, STK temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

D S C 0234 800X531

Yunus Emre Anadolu Lisesi tarafında hazırlanan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı 13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı

Özen konuşmasında şunları söyledi; “Bugün 19 Mayıs, Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.1919' dan-2024'e  Milli Mücadelenin 105. yılıdır. Bugün aynı zamanda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. Bayramımız Kutlu Olsun.

D S C 0101 800X531

Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir." diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.

Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşıdır bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.

Sevgili Gençler;  Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı Bayram olarak armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Sevgili Gençler; Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine sizler taşıyacaksınız.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü içeriden ve dışarıdan gelecek saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

 Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle, milli mücadelenin 105. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü,  silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tekrar tebrik ediyorum.”

D S C 0163 800X531D S C 0152 800X531

Öğrencilerin şiir okunması, folklor ve jimnastik gösterileri sonrasında program, kız güreş takımı, karate takımı ve jimnastik takımı gösterileri ile devam etti.

Programın sonunda şiir, resim ve kompozisyon ve düzenlenen yarışmalar ve spor branşlarında dereceye girenler için ödül türeni düzenlendi.

Dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Dr. Kadir Kumbul, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Erdoğan, Emniyet Müdürü Cengiz Usta, İlçe Jandarma Komutanı Ayhan Aktürk, Müftü İbrahim Köksal, Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz,  Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen tarafından ödüllerin verilmesiyle tören sona erdi.

Haber: Osman Türkçe

D S C 0269 800X531D S C 0262 800X531D S C 0253 800X531D S C 0276 800X531D S C 0280 800X531D S C 0283 800X531D S C 0291 800X531D S C 0284 800X531

Editör: OSMAN TÜRK