ANTALYA merkezli 10 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, 11 kişiyi 50 milyon 440 bin lira dolandırdığı tespit edilen 32 şüpheli yakalandı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik yürütülen projeli çalışma kapsamında, Antalya merkezli olmak üzere Ankara, İstanbul, Kocaeli, Kayseri, Denizli, Diyarbakır, Isparta, Çorum ve Afyonkarahisar illerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Suç örgütünün; geçmiş ticari faaliyetleri temiz olan, çek ödemelerinde sıkıntı bulunmayan atıl şirketleri tespit ederek bu şirketleri örgüt üyelerinin üzerine devraldığı, bu şirketler üzerinde kendi aralarında göstermelik para trafiği ve çek ödemesi oluşturarak şirketlerin findeks puanlarını yükselttiği, bu şirketler üzerinden bankalara başvurarak çok miktarda çek karnesi aldığı, müştekilerden yüksek meblağlarda vadeli çek karşılığı aldıkları malları depolarında sakladığı, ödeme tarihleri gelmeden önce çek karşılığı müştekilerden aldıkları malları başka depolara aktararak mal kaçırdıkları, şirketlerin ofislerini ve depolarını kapatarak ve şirketleri üçüncü şahıslara devrettikten sonra izlerini kaybettirdikleri, müştekilerin çeklerin ödenmemesi üzerine şirket ofislerine ve depolarına gittiği ancak muhatap bulamadığı, suç örgütünün bu şekilde 'nitelikli dolandırıcılık' sonucu ele geçirdikleri malları farklı illere aktararak, el altından nakde çevirip haksız menfaat temin ettikleri tespit edildi.

Antalya'da Vosahne Coşkusu Antalya'da Vosahne Coşkusu

Suç örgütü üyelerince 11 müştekiye yönelik işlenen 11 eylem deşifre edildi. Örgütün bu şekilde kendi kontrolünde bulunan 5 farklı şirket üzerinden toplam 50 milyon 440 bin lira dolandırıldığı tespit edildi. 10 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, 32 şüpheli yakalandı. Yapılan aramalarda, şüphelilere ait 3 depo içerisinde piyasa değeri yaklaşık 10 milyon lira olan müştekilere ait mallara el konuldu. İkametlerde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, sahte çekler ve çek asılları ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. 32 şüpheli, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek. (DHA)

50-milyon-lira-dolandiran-32-supheli-yakalandi_6077_dhaphoto450-milyon-lira-dolandiran-32-supheli-yakalandi_6077_dhaphoto350-milyon-lira-dolandiran-32-supheli-yakalandi_6077_dhaphoto2

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN