ANTALYA Gazeteciler Cemiyeti'nin (AGC) 2023 yılı Basın Ödülleri'ni sahiplerini buldu. 'En İyi Güncel Haber Fotoğrafı' ödülünü kazanan Demirören Haber Ajansı (DHA) Antalya Muhabiri Tolga Yıldırım'a ödülünü Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan takdim etti.

AGC, 2023 yılı Basın Ödülleri töreni Konyaaltı'nda bir otelde gerçekleşti. Törene Antalya Valisi Hulusi Şahin, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, AK Parti Milletvekili Mustafa Köse, CHP Milletvekilleri Sururi Çorabatır, Cavit Arı ve Aliye Coşar, MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bayram Ali Çeltik, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci, Antalya Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Oğuzhan Yaşar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AK Parti İl Başkanı Ali Çetin, MHP İl Başkanı Onur Temel, CHP İl Başkanı Nail Kamacı, Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez, Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Döşemealtı Belediye Başkanı Menderes Dal, Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe, Antalyaspor Teknik Direktörü Alex de Souza, belediye başkanları ve başkan vekilleri, çok sayıda STK başkanı ve basın mensubu katıldı.

'İLKEMİZDEN TAVİZ VERMEDİK'

AGC Başkanı İdris Taş açılış konuşmasında AGC'nin tüm çalışma ve projelerini aktardı. Tasarruf tedbirleri kapsamında basın kuruluşlarının da zarar gördüğünü anlatan ayrıca pandemi, Rusya- Ukrayna savaşı, depremler başta olmak üzere zor bir döneme denk geldiklerini söyleyen Taş, "Gazeteci halka ve gerçeğe karşı sorumludur. AGC olarak da bu ilkemizden hiç taviz vermedik" dedi.

'GAZETELERİN YAŞAMASI LAZIM'

Törende konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin, ödül alan almayan tüm gazetecileri tebrik etti. Basının önemini anlatan Vali Şahin, şöyle konuştu: "Üniversiteye başladığım 1988 yılında Siyaset Bilimine Giriş dersinde Prof. Dr. Bülent Daver hocamız ilk ders dedi ki; ' Günde en az dört gazete ve en az sekiz ila on köşe yazarı okumuyorsanız dersime gelmeyin' dedi. Çünkü o yıllarda gerçekten ülkenin gündemini Türkiye'nin belli başlı 8-10 köşe yazarı belirlerdi, onları okumazsanız ne olup ne gidiyor bilemezdiniz. Hem sağdan hem soldan mutlaka onları okumanız gerekirdi ki, siyaset dünyası nereye gidiyor bilebilesiniz. Bugün geldiğimiz noktada maalesef ülke kamuoyunu, ülke gündemini sosyal medya belirliyor. Tamamen denetimsiz, tamamen subjektif ve doğru mu yanlış mı kontrolü olmayan denetimsiz bir kaotik ortam ülke gündeminin hakimi konumunda. Bu son derece sağlıksız bir durum. Halbuki biraz önce kıymetli başkanlarımız söylediler; şehirlerin hafızası gazeteciler, toplumun vicdanı gazeteciler, kendi etik kuralları çerçevesinde işlerini yaparken sorumlulukla hareket eden yine gazeteciler. Gazetelerin yaşaması lazım, gazeteler yaşarsa gerçekten o anayasal hak olan toplumun haber alma hakkı tam olarak tezahür eder. Aksi takdirde sosyal medyanın insafına bırakırsak kimin bizi ne kadar manipüle edeceğini nereden bileceğiz."

Agc'den Dha Muhabirine Ödül (4)

'BİR ALEX DEĞİL DİYEMEYECEĞİMİZ BİR TEKNİK DİREKTÖR GETİRDİ'

Geceye katılan Antalyaspor Teknik Direktörü Alex de Souza'ya 'Hoş geldin' diyen Hulusi Şahin, "Sözümü son olarak ben de Alex ile bitireyim. Türkçe'ye bir deyim kazandırmak Türkiye'de hiçbir futbolcuya nasip olmamıştır. Türkçe'de bir deyim var; 'İşte filanca çok iyi ama bir Alex değil.' Bu sadece spor için değil, her ortamda kullanılabilen bir deyim oldu. Sinan başkana teşekkür ediyoruz, 'Bir Alex değil' diyemeyeceğimiz bir teknik direktör getirdi, Alex'i getirdi" dedi.

AGC'DEN DHA'YA ÖDÜL

Tören konuşmalarının ardından 2023 yılı Basın Ödülleri'ni kazanan gazetecilere ödülleri takdim edildi. 'En İyi Güncel Haber Fotoğrafı' ödülünü kazanan Demirören Haber Ajansı (DHA) Antalya Muhabiri Tolga Yıldırım'a ödülünü Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan verdi. (DHA)

13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı 13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı

Agc'den Dha Muhabirine Ödül (2)Agc'den Dha Muhabirine Ödül (3)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN