AKDENİZ Üniversitesi Akademik Töreni büyük coşkuyla gerçekleştirildi. Törende Vali Şahin, “Akdeniz Üniversitesi, Prof. Dr. Ömer Özkan gibi bir büyük değeri yetiştiriyor ve bu ülkeye sunuyor. Bununla gurur duyuyoruz" dedi. Güçlü bir devlet olmanın önemine değinen Rektör Özlenen Özkan ise bilimsel başarıların, sadece üniversitenin değil ülkenin güçlenmesi için de çok kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

Akdeniz Üniversitesi'nde 2023 yılında akademik ünvan alan, ünvanı yükseltilen ve kadroya atanan öğretim üyeleri için Akdeniz Üniversitesi Akademik Töreni gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Milletvekilleri Hilmi Durgun, Aykut Kaya, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Adnan Tatar, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, akademisyenler ve aileleri katıldı. 

   

PROF. DR. ÖMER ÖZKAN EKOLÜ KÖKLEŞECEK

Antalya Valisi Hulusi Şahin açılış konuşmasında, 2023 yılı akademik törenin Akdeniz Üniversitesine, Antalya'ya hayırlar getirmesini dileyerek unvan olan hocaları tebrik etti. Akdeniz Üniversitesinin Prof. Dr. Ömer Özkan gibi bir büyük değeri yetiştirdiğini ve bununla gurur duyduklarını belirten Vali Hulusi Şahin konuşmasında şöyle dedi:“Antalya çok özel bir şehir, çok güzel bir şehir. Turizm, tarım, ticaret, sanayi şehri ama aslında eğitim şehri de 5 üniversitemiz var. Bu üniversiteler içerisinde 41. yaş gününü kutlayan Akdeniz Üniversitesi elbette ki amiral gemisi. Çok güçlü akademik kadrosuyla, yapmış oldukları büyük hizmetlerle bu görevi de en güzel şekilde ifa ediyor. 65 bin öğrenci az bir rakam değil. Türkiye'nin hatta dünyanın en güzel kampüslerinden bir tanesi Antalya'nın kalbinde bu üniversiteye tahsis edilmiş ve burada gerçekten bilim yapılıyor. Sadece bilim yapılmıyor bu bilim insanların hizmetine sunulacak şekilde işleniyor. Bunun en güzel örneğini de Tıp Fakültesi 50 yıldır veriyor. Prof. Dr. Ömer Özkan gibi bir büyük değeri yetiştiriyor ve bu ülkeye sunuyor bununla gurur duyuyoruz. Ben inanıyorum ki Prof. Dr. Ömer Özkan ekolü Antalya'da Akdeniz Üniversitesi'nde kökleşecek, büyüyecek, gelişecek ve bu ekol onun ismiyle kurumsallaşacak. Sadece plastik cerrahi de organ naklinde değil Tıp Fakültesi'nde ve diğer fakültelerde de bir anlayış olarak bir yaklaşım olarak hak ettiği yerini bulacaktır."

 

AR-GE DE İLK DÖRDE GİREN ÜNİVERSİTE VURGUSU

Akdeniz Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmaların önemine değinen Vali Hulusi Şahin, “Önemli olan bir saman alevi gibi parlamak değil, sürekli ışık vermek ve karanlıkları aydınlatmaktır. Bunu yapacak kurumsal kimliğe kişiliğe Akdeniz Üniversitesi sahip. Rektör hocamızın sayesinde gerçekten çok önemli kritik hamleler yapıldığını da videoda gördük. Binalarla da övünebilirdiniz kültürel, sanatsal bir takım etkinliklerle de övünebilirdiniz ama akademik faaliyetlerle uluslararası dergilerden almış olduğunuz referanslarla orada basamakları birer birer çıkmak asıl kolay olmayan iş o, onu başaran ar-ge de ilk dörde giren üniversiteyi tebrik ediyorum. Büyük bir iş zor bir iş bu zor ve büyük işi başaran Rektör hocamı ve ekibini de kutluyorum" dedi.

 

Dünya Çevre Günü'nü Kutladılar Dünya Çevre Günü'nü Kutladılar

GÜÇLÜ TÜRKİYE'NİN YOLU BİLİMSEL ÜRETİMDEN GEÇİYOR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan açılış konuşmasında üniversitedeki son bir yıldaki gelişmeleri ve yapılan bilimsel çalışmaları anlattı. Tüm bilimsel başarıların, sadece üniversitenin değil ülkenin güçlenmesi için çok kıymetli olduğunu belirten Rektör Özkan, “Bugün Filistin'deki olaylar, güçlü bir devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye her alanda zirvede olsun ki, dünya üzerindeki hiçbir güç gerek ekonomik gerek askeri anlamda ülkemizi tehdit edemesin. Türkiye güçlü olsun ki, Filistin'de çocuklar bombalanmasın, Doğu Türkistan'da kardeşlerimize zulüm yapılmasın, kardeş ülkemiz Can Azerbaycan'da Karabağ ilelebet Türk yurdu olarak kalabilsin" dedi. 

 

DUYGU DOLU KONUŞMA

Konuşmasında birkaç gün önce kaybettiğimiz şehitleri anarken gözleri dolan Rektör Özkan “Türkiye güçlü olsun ki, topraklarımıza uzanan hain eller ülkemize uzanamadan sınır ötesinde kırılsın. Şehitlerimizin kanı yerde kalmasın. Ruhları şad olsun. Çünkü biz bugün huzur ve güven içinde yaşıyor ve bilimsel çalışmalar yapabiliyorsak bunu Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu vesileyle geçen gün şehit verdiğimiz 12 canımızı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnetle anmak istiyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bugün bize düşen çalışmak, daha çok çalışmaktır. Şehitlerimize olan can borcumuzu ancak Türkiye Cumhuriyeti'ni daha güçlü kılacak çalışmalar yaparak ödeyebiliriz" şeklinde konuştu. 

 

BİLİMSEL YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Ortaya koydukları birçok hedefin geçen süre zarfında olgunlaştığını ve hedeflerine adım adım yaklaştıklarını ifade eden Rektör Özkan, “İlk amacımız, çalışanın yetkilendirildiği ve daha çok çalışmaya teşvik edildiği bir sistem oluşturmaktı. Bunun için büyük bir konsensüsle ve YÖK'ün onayıyla akademik yükseltme ve atama kriterlerimizi gözden geçirdik. Sadece araştırma sayısı değil, kaliteli araştırma yapılması için de kriterler getirdik. Başarı çıtasını yükselttik. Bu konuda önemli bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Bunu biraz önce izlediğimiz videoda da gördük. Bu çalışmaların olumlu etkisiyle öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısı ve niteliği oldukça arttı.Uluslararası alanda üniversitemizin yayın sayısı son 1 yılda yaklaşık yüzde 10 oranında artmıştır. Ancak nicelikten daha önemlisi nitelikli ne kadar yayın ürettiğindir" diye konuştu. 

Yükseköğretim alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilme kapasitesini belirleyen temel unsurlardan birinin üretilen bilimsel yayınlar ve araştırmalar olduğuna vurgu yapan Rektör Özkan, “İnanıyorum ki bugünlerde ektiğimiz bu tohumların meyvelerini yakın tarihte hep birlikte toplayacağız. Asıl gücümüzü ise halkımızın hizmetine sunulan projelerden alacağımıza inanıyorum. Bildiğiniz gibi Üniversitemiz sağlık alanında başarıyla dünyada adını duyurmuş ve ülkemizin gururu olmuştur. Bu başarıların devamı için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Elbette bilim yapabilmek için büyük bütçeler ve sağlam bir alt yapı gerekiyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığımızın desteğini her daim yakından hissediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da buradan teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

 

TÜBİTAK ÖDÜLÜ ALAN PROF. DR. ÖMER ÖZKAN'I KUTLADI

Akdeniz Üniversitesini eğitimde ve bilimsel araştırmada zirveye taşımakta kararlı olduklarını söyleyen Rektör Özkan, “Bunu hep birlikte başaracağımıza inancım tam. Yetişen her bir bilim insanı, üretilen her bir proje geleceği değiştirme potansiyeli taşıyor. Üniversitemizin kıymetli değeri Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız da buna bir örnek. Dünyada ve ülkemizde ilk olan operasyonlarla ülkemizin ve üniversitemizin ismini dünyaya duyurdu. Onun açtığı yol, şifa bekleyen binlerce insana umut oldu. İyi ki Akdeniz Üniversitesi olarak böyle bir değere sahibiz. Bu vesileyle dün TÜBİTAK Hizmet Ödülü alan hocamızı burada bir kez daha kutlamak istiyorum. Daha önce Ordinaryüs Prof. Dr. Tevfik Sağlam, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Nusret Fişek, Prof. Dr. Hulusi Behçet gibi ülkemizin yüz akı bilim insanlarına takdim edilen bu ödüle layık görülen Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız, son 17 yılda hayattayken bu ödülü alan ilk bilim insanı oldu.Böyle değerlerin üniversitemizde çoğalması en büyük temennimiz" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Akademik Biniş Giyme Törenine geçildi. Törende akademik ünvan alan, ünvanı yükseltilen ve kadroya atanan 114 akademisyen biniş giydi.  DHA

 

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN