ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde kentin kültür sanat yaşamına renk katan Antalya Kültür Sanat (AKS), çağdaş Türk resminin usta isimlerinden Devrim Erbil ile sanatçı iki kızı ve bir oğlunun eserlerine ev sahipliği yapıyor. 

AKS'de sergi açılışı öncesi düzenlenen basın toplantısında ATSO Başkanı Ali Bahar, sanatçı Devrim Erbil, sanatçı kızı ve serginin küratörü Renk Erbil, proje yönetmeni Aybüke Koçak, sanat danışmanı Murat Agatekin ile birlikte basın toplantısı düzenledi. 

ATSO Başkanı Bahar, sanatçı Devrim Erbil için "Yaşayan bir efsane. Erbil'in bir tek filme sığmayacak kadar farklı bir sanat hayatı var" dedi. Erbil'in kişiliğine, sanatına, eserlerine, sanata ailece katkıda bulunmalarına övgü yağdıran Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sanat hayatının 70'inci yılını tamamlayan, çağdaş Türk sanatı tarihinin yaşayan önemli temsilcilerinden Devrim Erbil'in eserleri bugüne kadar pek çok sergide farklı sanatçılarla bir arada görüldü. Devlet sanatçısı Devrim Erbil, bu defa daha özel bir seçimle Erbil ailesinin sanatçı üyeleri Renk Erbil, Çiğdem Erbil, Evrim Erbil'in eserlerinden oluşan bir seçkiyle sanatseverlerimizin karşısında. 'Buluşma' isimli sergimiz sanatsal yaratıcılığın ve üretim potansiyeli son derece yüksek Erbil ailesinin, erken Cumhuriyet döneminden günümüze, Anadolu'dan Avrupa'ya kuşaktan kuşağa uzanan ve farklılaşıp zenginleşen sanatsal aktarımlarına tanıklık etme şansı veriyor."

ŞEHİRLER SANATLA GÜZELLEŞİR

Güzel sanatlar fakültelerinde uzun yıllar dekanlık yapmış olan sanatçı Devrim Erbil ise "Sanattan kopulmuyor. Ülkemizde sanatın her dalının yaygınlaşması, köklenmesi için kendimi adadım" dedi, ülkemizde sanata yeterince destek verilmediğinin altını çizdi. Bir ülkenin sanatla güzelleşebileceğine dikkati çeken Erbil, "Sergilerde sanat eserleri yeterince satılmıyor. Birçok ülkede sanatçılara ve eserlerine sanat müzeleri sahip çıkıyor" dedi. Erbil, AKS'nin Antalya'nın kültür-sanat yaşamına renk kattığına değindi, eserlerinin Antalyalı sanatseverle buluşturulmasında çaba gösteren ATSO Başkanı Ali Bahar'a, AKS yöneticilerine teşekkür etti. 

ANTALYA'DA HALI ÇALIŞMASI

Ülkemizdeki halı dokuma sanatına da değinen Erbil, "Bu sanat her geçen gün yok oluyor. Tekrar nasıl canlandırabiliriz bunun çalışmalarını yapıyorum, üniversiteler ile görüşüyorum, bir halı müzesinin açılması için çaba gösteriyorum" dedi. Sanatçı Erbil, Antalya'nın ünlü Döşemealtı halısı için de ATSO ile birlikte bir çalışma başlatılacağının müjdesini verdi. 

AKS'deki sergide, Erbil ailesinin sanatçı üyelerinin eserleri, ilk defa tek çatı altında Antalya'da sanatseverle buluşuyor. Farklı tekniklerde çalışılmış 59 eserin yer aldığı sergide iki ve üç boyutlu eserler de bulunuyor. Sergide ayrıca Devrim Erbil'in daha önce görülmemiş ipek halıları ve Devrim Erbil Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı'nın koleksiyon eserleri de ilk kez Antalya'da sanatseverle buluşturuluyor. Sergi, 24 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak. DHA

Aksde Aile Boyu Bulusma Sergisi 6370 Dhaphoto1Aksde Aile Boyu Bulusma Sergisi 6370 Dhaphoto4

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN