ALANYA Üniversitesi, ilçedeki okullarda skolyoz taramalarına başladı. Omurga sağlığına dikkati çekmek, öğrencilerin sağlıklı büyümelerine ve gelişmelerine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen taramalarda, öğrencilerin omurga sağlığı detaylı bir şekilde incelendi.

Kanser Tedavisi Gördü, Beyaz Saçı Ve Sakalı Siyah Uzadı Kanser Tedavisi Gördü, Beyaz Saçı Ve Sakalı Siyah Uzadı

Alanya Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından gerçekleştirilen taramalarda, postür bozukluğu tespit edilen öğrenciler, il ve ilçedeki sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Skolyozun mutlaka erken teşhis edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, teşhis edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğine dikkati çekti. Amaçlarının, genç nesillerin sağlıklı büyümelerine katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Erdem Demir, “Çocuk yaştan itibaren tüm gençlerin düzenli skolyoz taramalarının yapılması gerekir. Bu kapsamda Alanya Üniversitesi olarak öğrencilerimize taramalar yaptık. Taramalar, öğrencilerin sağlık durumlarını belirlemeye ve gerekli tedbirleri alarak sağlıklarını korumaya yönelik önemli bir adım. Taramalarda, öğrencilerin omurga sağlığı detaylı şekilde incelendi. Tespit edilen postür bozuklukları olan öğrenciler, ileri tetkikler için uygun sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Bu sayede, potansiyel skolyoz vakaları erken aşamada belirlenerek gerekli tedavi ve destekler sağlanabilecek" ifadelerini kullandı.

9-15 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR TEHLİKE ALTINDA

Vücutta fonksiyonel duruş bozukluklarına neden olan hastalığın, özellikle 9-15 yaş aralığındaki çocukları tehdit ettiğine dikkat çeken Demir, “Skolyoz, genellikle vertebral kolonun 3 düzlemde eğrilmesiyle karakterize edilen bir durumdur. Bu deformite, vücutta fonksiyonel ve görsel bozukluklara neden olabilir. Skolyozun büyüklüğü, yeri, yönü ve eğrilik nedenine bağlı olarak çeşitli şekillerde sınıflandırılır. Erken tanı, ileride oluşabilecek diğer deformitelerin önlenmesi açısından önem taşır. Özellikle 9-15 yaş aralığındaki çocuklar risk altındadır ve bu nedenle okul taramaları erken tanı için kritik öneme sahiptir. Ayrıca schroth, FİTS gibi skolyoza özel egzersiz yöntemlerinin genel egzersizlere kıyasla skolyoz tedavisinde daha etkili olduğu ve cerrahi müdahaleyi önleyebildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, skolyoz için okul taramalarının devlet politikası haline gelmesi ve ailelerin, öğretmenlerin, sağlık kuruluşlarının iş birliği yaparak toplumsal farkındalık oluşturması gerekmektedir" diye konuştu.

TARAMALAR TÜM OKULLARDA YAPILACAK

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, skolyoz taramalarına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Toplumun ve gençlerin omurga sağlığı konusunda bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Prof.Dr. Güner, skolyoz taramalarının düzenli olarak okullarda yapılmasının öğrencilerin ve gelecek nesillerin daha sağlıklı büyümelerine olanak tanıyacağını ifade etti. Üniversite olarak böyle bir farkındalık yaratmak istediklerini söyleyen Prof.Dr. Güner, “Omurga sağlığına dair farkındalığın artmasına ve erken teşhis ile müdahalenin önemli olduğuna inanıyoruz. Biz de üniversite olarak tüm okullarda farkındalık yaratmak istedik. Skolyoz taramalarının okullarda düzenli yapılması, öğrencilerin ve gelecek nesillerin daha sağlıklı büyümelerine olanak tanıyacaktır. Taramalar tüm ilçe okullarımızda sırasıyla yapılacak" diye konuştu.  DHA

A L A N Y A D A O G R E N C I L E R E S K O L Y O Z T A R A M A S I 347991

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN