13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı 13 Yıldır Aranan Hükümlü Yakalandı

TESCİLLİ olan Antalya Hükümet Konağı binası, yürütülen yenilenebilir enerji üretiminin yaygınlaştırılması ve Yeşil Enerji projesi kapsamında YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti) Sertifikası aldı.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç’u makamında kabul etti. CK Enerji Akdeniz Elektrik’in yürütmekte olduğu projeler hakkında Vali Şahin'e detaylı bilgi veren Tunç, Antalya Valiliği'nin tescilli binası olan Hükümet Konağı'nın, Ocak 2023 – Ocak 2024 dönemleri arasında elektrik enerjisi tüketiminin 250 MWh’lık kısmını kendi imkanları ile yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak yerli ve çevreci enerji üretimine sağladığı katkılardan dolayı Vali Hulusi Şahin’e YEK-G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti) sertifikasını takdim etti.

YERLİ ENERJİ ÜRETİMİ İLE MİLLİ EKONOMİYE DESTEK

Elektrik üretiminde ve tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılarak çevrenin korunması, ekonomimize destek sağlanması ve tüketicilerin yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik enerjisini tedarik etmesini amaçlayan YEK-G Sisteminin Antalya Valiliği'nin tescilli binası olan Hükümet Konağı'nda başarı ile uygulanıp, Ocak 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında 250 MWh miktarında elektrik enerjisi üretildiğine dikkat çekilerek ülkemizde ve Antalya ilinde artan enerji talebinin büyük ölçüde güneş, rüzgar, jeotermal gibi doğa tarafından sunulan yenilenebilir kaynaklardan üretilmesinin önemi vurgulandı.

Küresel ısınma, çevre kirliliği gibi sorunları en az düzeye indirmek amacıyla bu alanda yürütülen plan ve programların görüşülerek minimum düzeyde çevre kirliliği ile yerli ve milli imkanlarımız doğrultusunda, Antalya ilinin enerji ihtiyacının doğal kaynaklardan sağlanması için izlenecek yol ve yöntemlerde değerlendirildi.

ANTALYA VALİLİĞİ YENİLENEBİLİR ENERJİDE ÖNCÜ ROLÜNDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın teşvikleriyle Antalya’daki kamu kurum ve kuruluşlarının YEK-G sistemine dahil olmasına öncülük yapan Antalya Valiliği'nin, CK Enerji Akdeniz Elektrik şirketi ile koordinasyon halinde çalışmalar yaparak yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir olması için gerekli planlamaların yapılması kararlaştırıldı.

Görüşmenin sonunda CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç, Vali Şahin’e yerli ve yenilenebilir enerji desteğinden dolayı teşekkür etti. (DHA)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN