ANTALYA Valisi Hulusi Şahin, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için Antalya genelinde emniyet ve jandarmadan 10 bine yakın personelin görev alacağını açıkladı. Seçmen ve sandık sayılarının henüz netleşmediğini belirten Şahin, 6 bine yakın sandık, 2 milyon civarı seçmen düşündüklerini de söyledi.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu ve İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik ile birlikte seçim güvenliğine yönelik basın toplantısı düzenledi. Önümüzdeki seçimleri demokrasi bayramı olarak gösteren Vali Hulusi Şahin, Türkiye'nin 1950 yılından bu yana dünyanın en adil, en düzgün seçimlerini yapan ülke olması gururunun yaşandığını belirterek, “Bunu devam ettirmek en büyük planımız. 31 Mart'ta Mahalli İdareler Seçimleri takvimi Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Seçimin düzen içinde yönetimi ve seçmen iradesinin sandığa yansıması için bizler de üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. YSK düzenli yapmış olduğu talimatlar doğrultusunda seçim öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilecek şikayetleri değerlendirme ve karara bağlama yetkisi ilçe seçim kurullarında" dedi.

 

2 Çocuk Annesi Öldürüldü; Eski Eşi Tutuklandı 2 Çocuk Annesi Öldürüldü; Eski Eşi Tutuklandı

2 MİLYON SEÇMEN, 6000 SANDIK 

Seçim süreci ve güvenliğine yönelik il ve ilçe seçim kurulları ve ilgili birim yöneticileriyle toplantı yaptıklarını anlatan Vali Şahin, seçim güvenliği ve vatandaşların özgür iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıması için tüm tedbirleri aldıklarını açıkladı. 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı seçiminde Antalya'da 1047 binada 5 bin 592 sandıkta 1 milyon 908 bin 832 seçmenin oy kullandığını kaydeden Şahin, bu seçimde sayıların henüz netleşmediğini, 2 milyon civarında seçmen ve 6 bine yakın sandık olacağını düşündükleri ve netleştiğinde açıklanacağını kaydetti.

 

10 BİN POLİS VE JANDARMA

Geçen seçimde emniyet ve jandarmadan 9 bin 500 personelin görev aldığı seçimde bu sene 10 bin civarında personel görevlendirileceğini de belirten Vali Şahin, “26 Şubat'ta sandıklar netleştiğinde biz de görevlendirmelerimizi yapacağız. Hava araçlarımızdan Sahil Güvenlik botlarımıza kadar, karada, havada, denizde seçimle ilgili tüm tedbirlerimizi en sık şekilde alacağız. Bununla ilgili olarak güvenlik ve asayiş koordinasyon merkezimiz, vali yardımcımızın koordinatörlüğünde 24 saat esasına göre çalışmaya başladı. Tüm güvenlik kameralarımızı da gözden geçirdik. Kampanya sürecinde güvenlik hususlarının takibi, provokatif eylemlere ilişkin ilgili bütün birimlerimiz tam kapasiteyle görev başında olacak. Seçim günü görev alacak tüm personelimize gerekli eğitimleri de verdik. Seçim günü sandıkların kurulduğu bina ve yapıların dış çevresinde kolluk güçlerimiz görev alacak. Oy verme işlemlerinin özgür ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla toplumsal olaylara mahal vermeyerek gerekli tedbirleri alıyoruz" diye konuştu.

 

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim günü ruhsatlı dahi olsa silah taşınamayacağı, sadece görevli kolluk kuvvetlerinin taşıyabileceğini ifade eden Vali Şahin, oy verme günü bütün umumi eğlence yerlerinin kapalı olacağını, sadece yemek vermekten başka bir faaliyette bulunulmayacağını söyledi. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra da ekiplerin görev başında olacağını belirten Hulusi Şahin, şunları söyledi: “Sandık kurulunca hazırlanan mühürlü torbaların ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edilmesi için gerekli tedbirlerimizi aldık. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları tebliğ edilip talimatlarını takip ediyoruz. Sorumlu birimler ve personelimizi bilgilendiriyoruz. Uygulamaları bu doğrultuda yapıyoruz. Antalya'mızda huzur ve esenlik içinde ve demokratik bir olgunluk içerisinde bir seçim sürecinin yaşanmasını diliyorum." (DHA)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN