ANTALYA TSO, hayata geçirdiği GES Projesi ile tükettiği enerjiden kaynaklı sera gazı emisyonunu yüzde 40 oranında azalttı. Başkan Ali Bahar, “ATSO hizmet binasında, 124,48 ton karbondioksit gazının atmosfere salınımını ve yılda kullandığımız elektrik enerjisini üretmek için gerekli olan 398 ağacın kesilmesini engelledik" dedi. 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), çevreye duyarlı kurum politikası ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği Güneş Enerji Sistemi (GES) Projesi ile elektrik tüketiminin yüzde 40'ını güneş enerjisinden sağladı. Haziran ayında tamamlanan GES Projesi ile elektrik tüketimi konusunda temiz enerji kaynaklarından yararlanma hedefi için önemli bir adım attıklarını kaydeden ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Odamızın karbon ayak izi ölçümlerinde de gördük ki 2020-2022 yılları arasında en büyük giderimiz enerji, bu yatırımla 6 ayda 124,48 ton karbondioksit salınımını engelleyerek, elektrik enerjisini üretmek için gerekli olan 398 adet ağacın da kesilmesinin önüne geçtik. Böylece elektrik tüketimi kaynaklı oluşan sera gazı emisyonumuzu 6 ay gibi bir sürede yüzde 40 azaltmış olduk" ifadelerini kullandı. 

 

YÜZDE 40 TASARRUF SAĞLANDI

ATSO olarak güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması için yol haritası belirlediklerini dile getiren Başkan Ali Bahar, “Firmalarımızın güneş enerji kurulu gücünü artırmak için öncelik olarak odamızdan başlamaya karar verdik. Bu vesileyle, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın çatılarına ilimizde üretim yapan enerji firmasından oldukça düşük bir maliyetle 456 adet güneş paneli yerleştirdik ve altı aylık sürede elde ettiğimiz enerji ile tükettiğimiz enerjinin yüzde 40'ını karşıladığını belirledik. Kurulu paneller ile 6 ayda 124,48 ton karbondioksit gazının atmosfere salınımını ve yılda kullandığımız elektrik enerjisini üretmek için gerekli olan 398 adet ağacın da kesilmesini de engelledik" dedi. 

 

ANTALYA'YI İLK 5'E TAŞIYACAĞIZ

Antalya'da faaliyet gösteren firmaların dünya pazarında öncü olması için ATSO olarak çalışmalarını gayretle sürdüreceklerini kaydeden Başkan Bahar, “2022 yılında Türkiye'de kurulu elektrik gücünün yaklaşık yüzde 4,7'sini oluşturan güneş enerji sistemlerinin payının 2023 yılında toplam yüzde 9,4 oranına ulaşması büyük bir adım. Biz Antalya olarak 262,2 MW Kurulu güç ile 9'uncu sıradayız. Yapacağımız çalışmalar ile önümüzdeki yıllarda ilk beşe girmeye çalışacağız. Ülkemizde bulunan büyük ölçekli güneş paneli üreten firmalarımızın içerisinde ilimizde faaliyet yürüten ve aynı zamanda dünyanın neredeyse her yerine ihracat yapan firmalarımızın olması bizler için gurur kaynağıdır. Hali hazırda bu firmalarımızın üretim kapasitelerini artırmaları durumunda ihtiyaç duyacakları yerlerin sağlanması için Korkuteli OSB bölgemizin kullanımı için firmalarımıza açık çağrı da bulunmaktayız" ifadelerini kullandı. 

 

Antalya'da Kurban Bayramı Tatilinin Son Gününde Konyaaltı Sahili Doldu Antalya'da Kurban Bayramı Tatilinin Son Gününde Konyaaltı Sahili Doldu

KENTTE FARKINDALIK YARATTILAR

ATSO'da karbon ayak izi hesaplaması yaptırdıklarını ve kentte farkındalık başlattıklarını belirten Başkan Ali Bahar, “Çevre yönetim sistemi ve enerji yönetimi belgelerini alarak hedeflediğimiz sonucu belgelendirmek istiyoruz. Sıfır karbon düzenlemesi ve firma yükümlüklerine yönelik paneller, eğitimler gerçekleştireceğiz. Bu çalışmaları hem ulusal hem de uluslararası paydaşlar ile birlikte yürüteceğiz" diye konuştu. Sürdürülebilir enerjide Antalya'ya ve iş dünyasına örnek bir çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Ali Bahar, “Aksiyon aldığımız her işin neticesinde bölgemizi ve ülkemizi düşünüyoruz. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini iş dünyamıza entegre etmek, bunu da gençlerimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına hedeflemek bizim için çok değerli. Burada ana kalemimiz enerji, bunun için de doğayı koruyan ve daha iyi bir çevre oluşturmaya katkı sağlayan projeleri hayata geçirmeyi önemsiyoruz" dedi.  DHA

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN