18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla Serik’te törenler düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programı için ilk tören Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Buradaki törene Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.19

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü ile ilgili ikinci tören ise Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin tarafından hazırlanan törene, Kaymakam Cemal Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, gaziler, şehit ve gazi yakınları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldılar.

 Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.14

Türk Milleti Bağrında Yatanları Kardeş Ve Dost Bilmiştir”

Program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ertan Alp yaparak şunları söyledi; “Dünya savaş tarihinde bir dönüm noktasıdır Çanakkale. Masumun, aşığın, filozofun, edebiyatçının, matematikçinin, bilim insanının, çiftçinin, köylünün kısacası dünyanın manevi ve bilimsel mirasının insanlık için sınandığı tipik bir sevgi coğrafyasıdır. Kimisi bilmeden, kimisi kutsal bir görevin peşinden sürüklenip Çanakkale’ye geldiklerinde, uzak bir gelecekte mezar taşlarını torunlarının okşayacağı kendi tarihi mirasına haklılık payı kazandırma çabasının tarihi tanıklığıdır.

Aynı toprakta kardeş şehitler gibi yatan binlerce askeri bağrında kendi çocuğu gibi saklayan bu mülk, yüce Allah’ın ilahi adaleti gereği nerede olursak olalım yine onun yarattığı harca döneceğimizin son kertesidir. Türk milleti bağrında yatanları kardeş ve dost bilmiştir. İşte Çanakkale'yi anlamak için kuru hamasetin yanında bu ince ruhtan ders almak da gerekir.

Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.38 (1)

İnsanı, dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun hiçbir ayrım yapmayarak insanlığın kendisiyle savaştığı Çanakkale'yi yüceltmek ve onurlandırmak her Türk gencinin temel görevidir kuşkusuz. Kendini onların yanında hissetmek, onlarla nefes almak, şuurunu onlarla tazelemek diri olmanın temel koşuludur.

Bizler için geçilmeyecek iki mukaddes namus vardır Çanakkale'yi düşündüğümüz zaman: Biri anamızın ak sütü gibi sevdiğimiz ve canımızı bile feda ettiğimiz ortak vatanımız. Diğeri de insanlığın onuru ve mutluluğu için verdiğimiz adil ve dürüst olma çabamız. Bu bağlamda Çanakkale her yönüyle insanlık için bir açık hava müzesi olmayı hak etmiş bir gurur abidesidir.

Bize bu mübarek toprakları miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale öncesi ve sonrasında vatanımızın bekası için göğsünü namerde ve dahili ve harici bedhahlara siper tüm Türk neferlerini huzurunuzda bir kez daha rahmet ve minnetle anmayı bir borç biliyorum. İsimli veya isimsiz nice kahramanın destanlar yazdığı Çanakkale büyük ve benzersiz bir ruhla ebediyete kadar Türk-İslam meşalesini yakmaya devam edecektir.”

Konuşma sonrasında 18 Mart Çanakkale Belgeseli gösterimi yapıldı. Ardından ise Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Son Yoklama’ isimli gölge gösterisi sahnelendi.

Öğrenciler Ödüllendirildi

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimiz’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlkokullar arası resim yarışmasında 1. olan Cumhuriyet İlkokulu’ndan Mina Duru Demirçelik’e, Ortaokullar arası şiir yarışması 1. olan Belek Limak Ortaokulu’ndan Yaprak Yıldırım’a ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında 1. Olan Serik Merkez Anadolu Lisesi’nden Sude Alkan’a ödüllerini Kaymakam Cemal Şahin verdi.

İlkokullar arası resim yarışmasında 2. olan Gedik İlkokulu’ndan Eylül Akbaba, Ortaokullar arası şiir yarışması 2. olan Tekeli Ortaokulu’ndan Nisa Dalıç ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında 2. olan Şehit Hasan Güçlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Buse Kuş’a ödülleri   Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım tarafında verildi.

İlkokullar arası resim yarışmasında 3. olan, Akçaalan İlkokulu’ndan Azra Aydemir, Ortaokullar arası şiir yarışmasında 3. olan Gedik Ortaokulu’ndan Umut Karaşahin, Liseler arası kompozisyon yarışmasında 3. olan Çandır Çok Programlı Anadolu Lisesi’nden Arzu Arslan ödüllerini Jandarma Komutanı Ayhan Aktürk’ten aldılar.

Haber: Osman Türkçe

Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.49 (2)Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.48 (2)Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.47 (1)Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.40 (1)Whatsapp Image 2024 03 18 At 11.49.35 (2)S E R I K T E C A N A K K A L E S E H I T L E R I A N I L D I 276722S E R I K T E C A N A K K A L E S E H I T L E R I A N I L D I 27672

Servis Midibüsü Devrildi; 19 Yaralı Servis Midibüsü Devrildi; 19 Yaralı

.

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN