ANTALYA Kent Konseyi ve Antalya Bilim Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi (SEPAM) tarafından Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek'in moderatörlüğünü yaptığı Cumhuriyetin 100. Yıl Konferansları kapsamında düzenlenen konferansta, Dr. Dicle Korkmaz ntalya Kent Konseyi'nde 'Cumhuriyet ve Avrupa Birliği' başlıklı bir konuşma yaptı. 

Konuşmasında Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri için 'uzun ince bir yol' benzetmesi kullanan Korkmaz, 1959 yılında başlayan ilişkilerin önemli kilometre taşlarına değindi. Korkmaz, bu kapsamda, küresel gelişmelerin, AB içi bütünleşme sürecinin ve Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin ilişkilerin seyrini etkilediğini vurguladı. Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde yer alan aktörlerin uzun ince yolu farklı hikâyelendirdiğini örneklerle anlatan Korkmaz, ilişkilerde yaşanan sorunlar kapsamında siyasi ve ekonomik kriterlerle ilgili Türkiye'nin performansına, Kıbrıs sorununun ilişkilere etkisine, Doğu Akdeniz egemenlik hakları problemine, Avrupa'da yükselen sağa ve Türkiye'nin nüfusunun AB karar alma mekanizmasına yapacağı potansiyel etkiye değindi. 

Kiracısının Evine Giren Ev Sahibi, Albino Pitonla Karşılaştı Kiracısının Evine Giren Ev Sahibi, Albino Pitonla Karşılaştı

Göç, enerji, iklim değişikliği, sağlık, gümrük birliğinin modernizasyonu, terörle mücadele ve vizelerin kolaylaştırılması gibi alanların ise potansiyel işbirliği alanları olduğunu belirtti. Bu alanlarda sürdürülecek ilişkilerin çıkar odaklı olduğuna değinen Korkmaz, değerlerde ve haklarda ortak olma noktasından uzaklaşıldığına dikkati çekti. 

Dr. Dicle Korkmaz'ın konuşması ile Nisan 2023 tarihinde başlayan Cumhuriyet'in 100. Yıl Konferans serisi tamamlanmış oldu. Bu kapsamda Antalya Kent Konseyi'nde Cumhuriyet'in 100. Yılı temalı sekiz konferans verildi.  DHA

 

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN