TÜRKİYE Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Antalya Şubesi'nin Türk Sanat Müziği Korosu Konseri'nde sanatçı Hüseyin Soysal'ın bestekarı olduğu, kadına şiddete tepki olarak yazılan 'Kadın' şarkısı söylendi.

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleşen konsere, TESUD Antalya Şube Başkanı Emekli Malül Gazi Albay Orhan Güler, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Vural Önal, bestekar Hüseyin Soysal, çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, Antalya'da yaşayan emekli subaylar ve görev yapan subaylar ile aileleri katıldı. Ömer Altunbaş ve Talat Er'in koro yönetmenliğini yaptığı konser 2 oturumda gerçekleştirildi.

1 GÜNDE 7 KADININ ÖLDÜRÜLMESİ SONRASINDA YAZILIP BESTELENDİ

TESUD Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Emekli Muhabereci Albay Semih Sanlı, bestesi Hüseyin Soysal'a, sözleri Vedat Fidansoy'a ait 'Nefesin Kalpleri Isıtan Sestir (Kadın)' şarkısını seslendirdi. Şarkının sona ermesinin ardından sahneye gelen bestekar Hüseyin Soysal, 'Kadın' şarkısının yazılma hikayesini anlattı. Soysal, “Bir gün televizyon seyrediyordum. Gaziantep'te 7 kadının öldürüldüğü haberi gördüm. Çok kötü etkilendim. Bu haber üzerine çok değerli şair Vedat Fidansoy'u telefonla aradım. Konuyu anlattım. 'Bu bir vahşettir mutlaka bir beste yapmamız lazım' dedim. Kadına ait bir şiir yazdı. Onu belli bir kulvara soktuk böyle bir şarkı çıktı. Umarım beğenmişsinizdir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi haziran aylarında Kiraz Festivali düzenliyordu. Bu festival kapsamında beste yarışması düzenlendi. O yarışmada özel ödül aldık" dedi. Kadına şiddetin, cinayetlerin son bulması dileğinde bulunan Soysal, tüm annelerin anneler gününü kutladı. Kendisine çiçek takdimi yapan Semih Sanlı'ya 'Harika okudunuz' diyerek tebrik eden Soysal, çiçeği Sanlı'ya hediye etti.

Büyükşehir'den Anadolu'nun Renkleri Konseri Büyükşehir'den Anadolu'nun Renkleri Konseri

Bestesi Hüseyin Soysal'a, sözleri Vedat Fidansoy'a ait 'Kadın' şarkısının sözleri şöyle:

Nefesin kalpleri ısıtan sestir

Işığın mehtaba, güneşe eştir

Sensiz bu kainat inan bir hiçtir

Hakkındır göklere yazılsa kadın

Dünyada en güzel varlıksın kadın

Sen yoksan çiçekler açmaz inan ki

Cemreler toprağa düşmez inan ki

Şarkılar ve aşklar olmaz inan ki

Hakkındır göklere yazılsa kadın

Dünyada en güzel varlıksın kadın

 DHA

E M E K L I S U B A Y L A R D A N A N N E L E R G U N U N D E K A D I 527543E M E K L I S U B A Y L A R D A N A N N E L E R G U N U N D E K A D I 52754

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN